Zubři jsou největšími suchozemskými obratlovci Evropy. Jejich vyhubení ve volné přírodě připravilo starý kontinent nejen o impozantní druh živočicha, ale bylo také jednou z příčin změn v ekosystému, který postupně dostal na pokraj vyhubení další desítky a stovky druhů rostlin a živočichů závislých na otevřené krajině.
Darujte letos pod stromeček zubra! "Adoptujte" si jej virtuálně s vědomím, že jeho živý obraz žije také díky Vaší podpoře v naší krajině. Dnes například v nejznámější české rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, kam jej ochranářská společnost Česká krajina navrací.
Jen díky Vaší podpoře můžeme rezervaci zachovat, dále rozvíjet i budovat rezervace nové. A udržet a navracet tak ohrožené zubry zpět do přírody. Vaši podporu využijeme na přeprava zubrů do nových rezervací, udržení a vylepšování rezervací stávajících (včetně odklízení černých skládek) i budování rezervací nových. Vaše pomoc a podpora je pro nás nesmírně cenná a potřebná. Jen za letošní rok se například nezbytné náklady na samotné odklízení černých skládek a dalších pozůstatků po činnosti armády vyšplhaly na 750 000 Kč. Srdečně děkujeme za Vaši podporu a pomoc.
Návrat zubrů, kteří přežili díky chovu v zoologických zahradách a oborách, zpět do přírody pomáhá odčinit nejenom vinu člověka na tomto druhu, ale také zachránit řadu ohrožených druhů motýlů, brouků či květin. Vaším darem tak pomůžete nejenom těmto největším suchozemským tvorům Evropy, ale zároveň desítkám vzácných druhů, kterým pastva zubrů pomáhá. Díky ní vzrostly počty hořců hořců křížatých o stovky procent a ohrožených modrásků hořcových dokonce o 1700 procent.
Společnost Česká krajina, která stojí za záchranou a návratem zubrů do tuzemské přírody, buduje síť nestátních rezervací na území České republiky. Zahraniční zkušenosti z minulých desetiletí v ochraně přírody ukázaly, že je to nejefektivnější a nejlevnější cesta k ochraně rostlinných a živočišných druhů. S tím úzce souvisí také boj s klimatickými změnami. Rezervace velkých kopytníků pomáhají s obnovou půdy, zadržováním vody v krajině a tím s její adaptací na změny klimatu.
Vše dobré v novém roce 2025.