V dětských domovech často chybí jednotný přístup k tématu sexuality. Personál nemá dostatečné informace, někdo o sexualitě mluví, někdo ne. A každý přistupuje k tématu podle svých osobních názorů a předsudků. Tabuizace sexuality vede u dospívajících k pocitům studu a nedostatečného sebepřijetí. Mohou se cítit nepatřičně za to, že mají sexuální touhy nebo že mají otázky ohledně své sexuality. To může mít vliv na jejich psychické zdraví a sebevědomí a vést k potížím ve vztazích (více o potřebách dětí např. náš výzkum).
- Pokračovat v sexuální a vztahové výchově v dětských domovech - doposud jsme spolupracovali již s 18 dětskými domovy. V ČR je však 139 dětských domovů, kde žije téměř 5000 dětí.
- Zajistit vzdělávání dětí a dospívajících formou tématických workshopů.
- Vzdělávání vychovatelů*vychovatelek a dalšího personálu – v kurzech je učíme, jak si metodicky nastavit práci se sexualitou a vztahy v zařízení, aby se stala běžnou součástí péče.
- Zajištění boxu Bez rozpaků do dalších dětských domovů – jedná se o poradenský nástroj, který jsme si přivezli z Norska. Personálu dětských domovů pomáhá vést rozhovory s dospívajícími na témata, jako jsou např. tělo, souhlas, sexualita, porno a internet, myšlenky a pocity a další. Přispějete tedy na proškolení personálu dětských domovů ve využití boxu Bez rozpaků v praxi.
Znáte Freya-Institut sexuality a vztahů?
Děkujeme za váš dar a buďte Freya (milovaný*milovaná).