a jeho přírodu. Máte-li i Vy chuť něco užitečného vykonat pro přírodui budoucí generace, přidejte se k nám! No a pokud to nepůjde fyzicky, můžete nás podpořit i na dálku, třeba finančně. Byli jsme podpořeni Nadací Via v programu Místo, kde žijeme. Každou korunu, kterou darujete, nám proto Nadace Via zdvojnásobí až do výše 20 000 Kč!
Výsadba alejí: Pohled rozkvetlé ovocné aleje a stromořadí je vždy radost. Jsou domovem hmyzu a drobného ptactva, které se na oplátku stará o ochranu stromů před škůdci. Vysadili jsme ovocnou alej u Sv. Františka nedaleko Sekerkových Louček a další výsadby plánujeme.
Péče o květnaté a vlhké louky: Bez kosení, by louky časem zarostly a změnily se v les. Zmizely by tak velmi cenné druhy rostlin a hmyzu. Tzv. mozaikovitá seč vyhovuje bylinkám ale současně i hmyzu, například housenky se mají možnost na neposekané části proměnit v motýly. Na bylinkových terasách nad Věžickým rybníkem se nyní snažíme navrátit vzácné druhy hmyzu a druhovou pestrost bylin, jak tomu zde bylo ještě nedávno.
Záchranný transfer obojživelníků: Pod koly aut každoročně zbytečně hynou stovky obojživelníků. Při jarní migraci totiž hromadně táhnou do vodních ploch, aby se zde rozmnožili. Bohužel stačí jedna silnice na trase jejich tahu. Snažíme se proto na rizikových úsecích obojživelníky bezpečně přenést. Takto pomáháme u rybníku Vidlák v Podtroseckých údolích, u rybníků Cihlák a Nohavice u Bělé u Turnova a na Malém Rohozci.
Výroba, vyvěšování a čištění ptačích budek: V místech s nedostatkem přirozených dutin vyvěšujeme ptačí budky, vhodné k zahnízdění například sýkor, ale také třeba sov. Nejde ovšem jen o jejich vyvěšení, je nutné je každoročně čistit, aby je neobsadili parazité. Takových budek jsme rozvěsili a pravidelně čistíme na 200 ks, např. v Hruboskalsku a Podtroseckých údolích.
Značení doupných stromů: Možností, jak uchovat staré stromy v lesním porostu, je jejich označení modrým trojúhelníkem. Po dohodě s vlastníky jsme již vyznačili téměř 150 takových stromů. Tyto stromy nejprve poslouží k zahnízdění dutinovým pěvcům, datlům, holubu doupňákovi, či dokonce puštíkovi. Později jsou útočištěm pro lesní hmyz jako jsou například tesaříci.
Instalace odsedávek pro dravce: Ve volné krajině zmizelo mnoho remízků, kde mohli dravci jako káně či poštolka číhat na svou kořist v podobě hlodavců. Instalací “berliček“ podporujeme nejen překrásné dravce, ale také ochranu zemědělských plodin bez nutnosti použití pesticidů a jedů. Rozmístili jsme 80 ks berliček např. v lokalitách Karlovice, Loužek u Turnova, Kacanovsko, Vyskeř a okolí a letos máme v plánu v tom pokračovat.
Provoz IS Věžák: U krásného rybníku Věžák v Informačním středisku SCHKO Český ráj celé léto probíhá osvětová aktivita naší organizace, zaměřená na návštěvníky Českého ráje. Prezentujeme tu výstavy, fotografie, informační materiály a snažíme se poskytovat informace i příjemný zážitek každému návštěvníkovi. Letos to bude výstava na téma „Hospodaření člověka v krajině Českého ráje“ a naším cílem je ukazovat přírodě příznivé způsoby hospodaření člověka.
Ekodny u Věžáku: každoroční aktivita především pro menší návštěvníky. Věnujeme se vždy konkrétním tématům, která souvisejí s ochranou přírody Českého ráje.
Naučná stezka Hruboskalsko: Hruboskalsko je nejnavštěvovanější oblastí Českého ráje. Naším cílem je chránit toto krásné území a motivovat návštěvníky k citlivému vztahu k přírodnímu bohatství této unikátní části Českého ráje.
Jen tak dál!