Spolek pro ochranu přírody Pelhřimovska zajišťuje již několik let odběr handicapovaných volně žijících živočichů (zranění, otravy, opuštěná mláďata apod.) a vozí je do nejbližší spádové stanice ve Vlašimi, vzdálené 50 km. Váš dar pomůže s vybudováním nové stanice se 40-ti voliérami a potřebným zázemím, kam se budou umísťovat zachránění handicapovaní živočichové, odchycení na území okresu Pelhřimov, bude jim poskytována veterinární péče a budou se navracet do krajiny. Pokud návrat nebude možný, tak bude zajištěn další život zvířete v důstojných a bezpečných podmínkách.
V nově zřízené stanici bude také probíhat chov, rozmnožování a následná reintrodukce (navracení) druhů na našem okrese vyhynulých či kriticky ohrožených, např.: sýček obecný, sova pálená, tetřívek obecný, koroptev polní či králík divoký. Ochránci chtějí do chodu stanice chtějí zapojovat veřejností a školami. Pro malé pěstitele se při stanici chystá i komunitní ovocný sad.
Vznik stanice pro záchranu handicapovaných živočichů na Pelhřimovsku odlehčí vlašimské záchranné stanici. Z naší zkušenosti, po několikaleté spolupráci s vlašimskou stanicí, se domníváme, že Vlašim bývá z důvodu své velké územní působnosti (zejména v jarním období v době péče o mláďata) přetížena.
Reintrodukční činnost stanice je motivována úbytkem či vymizením původních druhů živočichů z krajiny. Navracením či posilováním populací mizejících druhů do krajiny projekt přispěje k druhové pestrosti přírody Pelhřimovska, která posiluje stabilitu ekosystémů (zvláště v případě predátorů, viz vliv dravců na přemnožené hraboše). V horizontu let počítáme s navrácením či posílením ohrožených populací 6 živočišných druhů do krajiny.
Petr Marek, předseda spolku, ekologický farmář v Častoníně
Petr Marek, předseda spolku, ekologický farmář v Častoníně
Díky za vaši práci!