Naší filozofií je propojování rozlišných divadelních žánrů v jeden celek, resp. boření hranic mezi jednotlivými uměleckými odvětvími a samotnými umělci. Probudit zájem tanečníka o herectví, zpěváka o tanec se zdá i v dnešní době nadále tvrdým oříškem. Stále stoupající interpretační kvalita a konkurence v divadelním světě však vystavuje všechny umělce stále větším požadavkům a nárokům na jejich technické, intelektuální a osobnostní kvality a schopnosti. Cílem snažení ProART je proto vychovat všestranného divadelního umělce širokého výrazového rejstříku a nadžánrových dovedností. Z opačného pohledu je naší motivací přiblížit českému laickému publiku na vysoké úrovni práci tanečníků a mezinárodních choreografů moderního a současného tance. Tedy naučit se dívat na tanec jinak, než-li z pohledu baletního konzervativního diváka či naopak odborné a intelektuální taneční veřejnosti.
Pro soubor ProART Company je typická tvorba na vážnou hudbu, nadžánrové propojování a hledání nových vyjádření a konceptů pro již existující hudební či literární zadání, stejně jako tematika reagující na českou historii a aktuální společenské tendence. Soubor rozvíjí mezinárodní umělecké spolupráce a je podporován Českými centry v zahraničí, hostoval mj. v Německu, Rakousku, Francii, Polsku, Švýcarsku, Izraeli, Portugalsku, Itálii, Maďarsku, Jižní Koreji, na Slovensku, na Maltě, v Kenii a Anglii. Součástí filozofie jsou i vzdělávací aktivity a osvěta nezávislého umění širším vrstvám publika, potažmo celé společnosti.
Historii ProART Company můžeme datovat od května 2005, kdy byl premiérově uveden první projekt „Já už tě nemám rád“ podle povídky Josepha Hellera. Nesmíme však opomenout ani úplně první projekt tvůrčího týmu Dvořák – Pajasová „Gabriel Lion 2004“, který dal v Terezíně vzniknout multižánrovému workshop-festivalu Tanec Terezín, později ProART Festivalu a vůbec celé filozofii a tvůrčí činnosti ProART z. s.
www.proart-festival.cz
Dekuji za nadherny rozhovor s Annou Hogenovou. Takovy potrebuji slyset alespon jednou tydne :).