Motýli jsou ukazatelem zdravé krajiny. Když z krajiny mizí, znamená to, že zdravá není. Jejich domov totiž musí být pestrý.
Housenky potřebují dobrý přístup k rostlinám, kterými se živí. Dospělí motýli zase potřebují nektar z kvetoucích bylinek.
Jako motýlí pelíšky slouží vyšší tráva, suchá a slunná místa pod stromy s vysokým kmenem, ale i stín, kam se mohou schovat, když je vedro.
Co louky a pastviny ohrožuje?
Krajina zarůstá hustými keři a vysokou trávou. Chybí dostatek zvířat, která by se zde pásla a udržovala otevřenou travnatou krajinu s pěknými mozaikovitými, různorodými loukami, vzrostlými stromy a skupinkami keřů. Mezi typy lesů převládají tmavé lesní plantáže, které nemají s biodiverzitou nic společného. To vše doplňuje nešetrné zemědělství na velkých plochách a zvýšené množství hnojiv ve vzduchu pocházejících ze zemědělské výroby, průmyslu a dopravy.
Proč jsou louky a pastviny tolik potřebné pro přírodu i pro lidi?
Patří mezi místa, která hostí velký počet druhů zvířat i rostlin, jsou oázami biodiverzity zejména opylovačů jako motýli, samotářské včelky a další havěť. Nejsou možná tak vidět, ale přitom je tolik potřebujeme pro zdravou půdu a pro pěstování plodin a ovocných stromů. Do naší krajiny neodmyslitelně patří. Kosení, vyřezávání přehoustlého křoví nebo dokonce pastva koní, praturů, buvolů, ovcí nebo koz navíc pomáhá i ještěrkám, ptákům a vzácným rostlinám. Společně udržují přírodní procesy v rovnováze a tím umožňují příjemný život na této planetě i nám lidem.
Pomozte vytvořit domov pro:
- bělásky, žluťásky, babočky, hnědásky a perleťovce
- modrásky, ohniváčky a ostruháčky
- okáče, otakárky, soumračníky a vřetenušky
- mateřídoušky, štírovníky, violky a čičorky
- dobromysl, šalvěje, orchideje a kopretiny