POST BELLUM


Lidská práva Pomoc Ukrajině

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Ukrajina krvácí. Nechceme jen pasivně přihlížet bezpráví a agresi, kterým čelí naši přátelé proto, že se rozhodli s námi sdílet hodnoty svobody a demokracie. Už téměř tři roky nakupujeme ochranný a zdravotnický materiál a odvážíme ho na Ukrajinu co nejrychleji a tam, kde je nejvíce třeba. Vesty a helmy od nás využívají obránci v první linii, mnoho tun zdravotnického materiálu zachraňuje životy. Dodali jsme hasičské a sanitní vozy, drony nebo optická zařízení. Ukrajinu čeká druhá válečná zima. Ruský agresor cíleně útočí na energetickou infrastrukturu a více než 70 % tepelných výrobních kapacit Ukrajiny je buď obsazeno nebo poškozeno. Výpadkům proudu mohou čelit jednotky obránců, nemocnice i civilní obyvatelstvo. Pomozme darovat Ukrajině teplo a světlo.

vybíráme od 22.2.2022
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

 


To důležité se v žádné době nemění. Ať už jsou to příběhy z doby, kdy jsme sami čelili válce a totalitě, nebo ty, které se aktuálně odehrávají jen pár set kilometrů od nás. Spojuje je touha po svobodě, bezpečí a domově. K pomoci ostatním nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století.

V neziskové organizaci Post Bellum jsme v roce 2O19 založili pobočku ve Lvově s cílem natáčet vzpomínky pamětníků pro archiv Paměť národa. Kolegové na Ukrajině zaznamenali desítky příběhů především z doby stalinistických represí, disidentů a politických vězňů. Po vypuknutí konfliktu nás požádali o pomoc. Nešlo odmítnout. Díky Vaší podpoře jsme již obráncům Ukrajiny doručili tisíce neprůstřelných vest a helem, tuny zdravotnického materiálu a pozorovací optiku, v neposlední řadě i plně vybavené sanitní a hasičské vozy. Díky tomu se prokazatelně podařilo zachránit desítky lidských životů. Všechny zaslané prostředky jsou nesmrtícího charakteru. 



Potřebný materiál a jeho charakteristiku konzultujeme přímo s odborníky z Armády České republiky. Příjemci naší pomoci jsou především bojovníci v první linii, příslušníci speciálních sil. Pomoc realizujeme prostřednictvím Velvyslanectví Ukrajiny v České republice. Zástupci české ambasády v Kyjevě pak na místě dohlížejí na správné využití a rozmístění materiálu potřebným.

Během léta 2024 jsme ve spolupráci s portálem Donio, a především díky štědrosti šesti tisíc dárců, získali finanční prostředky na vybavení dvou polních nemocnic, které hrají zásadní roli při záchraně životů zraněných vojáků. Materiál jsme zaváželi průběžně a valná většina vybavení již v nemocnicích slouží. Zbývající materiál dodáme do konce roku.


S širokou veřejností si připomínáme, že válka na Ukrajině stále pokračuje a že nesmíme být lhostejní. 24. února 2024 jsme spolu s organizacemi Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců uspořádali shromáždění k druhému výročí začátku války. Na Staroměstském náměstí vystoupil i prezident ČR Petr Pavel.
 


20. srpna 2024 večer jsme se stejnými organizacemi uspořádali v parčíku Borise Němcova vzpomínkovou akci s názvem "Běž domů, Ivane". Připomněli jsme si dobu, kdy se sovětská agrese dotýkala i nás.



Pokud chcete přispět vyšší částkou, můžete peníze poslat přímo na sbírkový účet: 123-6318620207/0100 (pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ7601000001236318620207, BIC / SWIFT kód: KOMBCZPPXXX). Kontakt pro přípravu darovací smlouvy: dary@pametnaroda.cz

Děkujeme za Vaši podporu! 

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (4)  |  Ukončené (29)

1. listopadu jsme spustili darovací výzvu Nenechme Ukrajinu zmrznout.  Rádi bychom zakoupili 107 generátorů, které v případě výpadků elektrického proudu dodají teplo a světlo. Více než 70 % tepelných výrobních kapacit Ukrajiny je po útocích na energetickou infrastrukturu obsazeno nebo poškozeno. Tato zima tak může být nejhorší, jakou Ukrajina od roku 2022 zažije.
O výzvě jsme dali veřejnosti vědět v pondělí 4. listopadu. Během prvních 24 hodin dárci zaslali již více než 650 tisíc korun! Všem z celého srdce děkujeme!

Celý text výzvy naleznete zde

Během léta a září 2024 jsme ve spolupráci s portálem Donio, a především díky štědrosti šesti tisíc dárců, získali finanční prostředky na vybavení dvou polních nemocnic, které hrají zásadní roli při záchraně životů zraněných vojáků.
Celková vybraná částka činí 20 321 542 Kč.
Děkujeme všem z vás, kteří jste sbírku podpořili a umožnili nám tak poskytnout ukrajinským zdravotníkům materiálové vybavení a přístroje k záchraně životů.
Vybavení polních nemocnic jsme zaváželi průběžně a většina ho již slouží na Ukrajině. Zbývající materiál dodáme do konce roku – na předání ještě čekají sanitní vozy a pozemní dron k evakuaci raněných v těžce přístupném terénu. 

Po pěti dnech cesty a více než 2000 ujetých kilometrů jsme do polní nemocnice v Doněcké oblasti, sedm kilometrů od fronty, dovezli tuny zdravotnického vybavení pro záchranu životů v hodnotě více jak 5 miliónů korun. Obrovský dík patří 4281 z Vás, kteří na vybavení polní nemocnice přispěli. Díky tomu může Valerijův „hvězdný“ tým v každodenním boji nově používat kardiopumpu, ohřívač krve, sanitku a spoustu obvazového materiálu.
„Ukrajinské polní nemocnice ani vzdáleně nepřipomínají nám známý americký seriál - žádné stany, polní kuchyně… ale spíš podzemní město lidí jako v Matrixu… Uprostřed válečné vřavy dává toto místo a lidé v něm naději na život. Cítím v tom prachu, tmě předsálí, kde se šetří se elektřinou, těžko popsatelnou důstojnost. Tady se bojuje o lidské životy. EU standardní nemocnice to ale opravdu není - všude prach, špína, plachty na stěnách… ale jak se ti lidé k sobě chovají, je opravdu nevídané." napsal nám po návratu ředitel Paměti národa Mikuláš Kroupa.

Děkujeme vám za vaši dosavadní pomoc ve sbírce na vybavení dvou polních nemocnic, ve které jsme spojili síly s crowdfundingovou platformou Donio. V tuto chvíli jsme překonali milník 6 500 000 korun to jen díky vám. V tuto chvíli jsme již mohli pořídit první přístroje pro záchranu životů, které plánujeme dovézt na Ukrajinu v rámci humanitární mise v druhé polovině prázdnin.

„Během poslední mise v dubnu tohoto roku jsme zjistili, že lékaři na Ukrajině pracují v příšerných podmínkách. Typickým příkladem je polní nemocnice spravovaná Medical Service International Legion v Doněcké oblasti. Na tuto polní nemocnici nás upozornilo Velvyslanectví ČR v Kyjevě, zdravotní zařízení jsme navštívili a rozhodli jsme se naši budoucí pomoc směřovat právě sem" vysvětluje vedoucí sbírky Paměti národa Martin Ocknecht. 

Dodává, že díky každodennímu telefonickému spojení víme, v jak hrozných podmínkách tamní lékaři pracují. Nedávno došlo v tomto zařízení třikrát k výpadku elektrického proudu. Během týdne se pak, přes všechny mezinárodní úmluvy, nemocnice stala terčem dělostřeleckého odstřelování. Tým lékařů pracuje oslabený, v minulém týdnu byli dva doktoři zraněni při autonehodě během návratu
s raněnými z bojové linie. Malý tým již jen šesti lékařů tak musí zvládat obrovský nápor pacientů z řad vojáků i civilistů. Děkujeme, že nám pomáháte směřovat pomoc do míst, kde jí je potřeba.

Stejně jako v minulém roce, také letos se naše organizace Post Bellum připravuje na velkou humanitární misi na Ukrajinu. V posledních dnech vrcholí naše přípravy a brzy na Ukrajinu dopravíme 10 sanitních vozů, určených pro obránce Ukrajiny. Jako doplňující vybavení pro sanitní vozy dovezeme také 35 plicních ventilátorů, 20 generátorů, obvazový materiál a pozemní dron pro odvoz raněných. Celkově doručíme vybavení v hodnotě 13 000 000 Kč. O cestě našich kolegů za předáním veškerého vybavení statečným obráncům Ukrajiny vás budeme průběžně informovat. Děkujeme!

Fotbalová SK Slavia Praha v průběhu února plánovala duel se slovenským klubem ŠK Slovan Bratislava, k němu ale nedošlo. Tento klub totiž tajně odehrál přátelské utkání s ruským soupeřem Dynamem Moskva. Místo toho se uskutečnil v neděli 4. února přátelský zápas mezi již zmíněnou Slavií a Zlatými Moravci. Díky tomu, že se klub SK Slavie Praha rozhodl výtěžek ze vstupného darovat na naši sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa, můžeme použít vybraných 1 250 000 Kč na nákup terénních sanitek a dalšího zdravotnického vybavení. Děkujeme!

Naše listopadová cesta na Ukrajinu byla unikátní. Kromě toho, že jsme tam předali vybavení za 4,5 milionu, které obsahovalo provizorní sanitky, stovky lékárniček, vozítko pro odvoz raněných, vybavení pro paramediky, 11 průzkumných dronů, 20 elektrocentrál a taky zimní oblečení z veřejné sbírky, jela s námi rovněž vlajka – a ne ledajaká – skaut Petr Maišaidr, který v srpnu 1968 ošetřoval raněné u budovy rozhlasu, ji namočil do krve obětí sovětských okupantů. Vlajku, jako symbol společné zkušenosti s ruskou agresí, jsme vzali přes Zborov až na Sofijské náměstí v Kyjevě, místo vzniku československých legií. Tam na vlajku připnuli stuhu místní skauti jako poděkování za českou pomoc Ukrajině. 
Taky jsme vyrazili do Žitomírské oblasti, abychom spolu se zástupcem prezidentské kanceláře Otakarem Foltýnem předali vyznamenání in memoriam a osobní dopis kancléřky mamince plukovníka Oleksandra Machačeka. Volyňský Čech, který padl u Bachmutu, když vlastním tělem chránil své vojáky při minometném ostřelování. Viděli jsme matku, které Rusové zabili syna, druhý bojuje na frontě a vnuk se na ní chystá. Těžko lze popsat emoce, které na nás při předání dolehly...
 Pokud chcete nasát více z naší cesty, pusťte si reportáž pořadu 168 hodin

Dmytro, Andrij, Volodymyr, Ostap a další… stovky ukrajinských obránců, stovky příběhů lidí, kteří už za pár dní budou nasazeni u Bachmutu, v Kupjansku nebo u Robotyne. Včera jsme jim ve výcvikovém prostoru Libavá společně s náčelníkem Generálního štábu Karlem Řehkou předali ochranné prostředky, lékárničky a vitamíny, které jsme pořídili díky výzvě „Z Libavé na frontu“. Děkujeme vám všem, kteří jste ji podpořili, podařilo se vybrat a koupit vybavení za více než čtyři miliony korun. Těžko si dokážeme představit, co tyto odvážné Ukrajince čeká, ale pokud se podaří zachránit jeden jediný život, tak to mělo smysl. Děkujeme, že s námi dál podporujete Ukrajinu.

Celkem 238 nemocničních lůžek posíláme společně s Jihomoravským krajem na Ukrajinu do míst, která jsou stále pravidelně ostřelovaná ruskými raketami. Včera vyrazily ze znojemské nemocnice první dva kamiony s lůžky, která dostanou nemocnice v Chersonské oblasti a Dnipru. Jednou z nich je i dětská nemocnice v Chersonu, kterou jsme v dubnu navštívili. Mluvili jsme s lékaři, kteří od začátku konfliktu s neuvěřitelným nasazením pomáhají svým malým pacientům, a to za těžko představitelných podmínek. Nemocnice jsou přeplněné, poničené ruskými útoky a lůžek je nedostatek - ruští okupanti neváhali při ústupu brát i takové vybavení. Více v reportáži České televize.

Děkujeme vám všem, kteří jste podpořili výzvu Z Libavé na frontu. Dnešním dnem končí a my máme velkou radost, že se podařilo vybrat více než 2 500 000 korun. Za část prostředků jsme už v srpnu pořídili a předali vybavení ukrajinským obráncům přímo na Libavé, další předáme stovkám statečných vojáků v příštích týdnech. V pomoci pokračujeme dál, dokud Ukrajina nezvítězí. Vážíme se vaší pomoci, je neskutečně smysluplná.

Nedopusťme, aby se rok 1968 opakoval. K pomoci Ukrajině nás zavazuje naše vlastní zkušenost s válkou a totalitami 20. století. K výročí českého ponížení, pětapadesát let od přepadu naší země SSSR, pomozme Ukrajincům zvítězit. Prostřednictvím sbírky sbírky Paměti národa můžete přispět na osobní lékárničky, turnikety na zastavení krvácení a vybavení pro polní obvaziště pro frontovou 41. brigádu bojující u Charkova. Braňme Ukrajinu před zvráceným násilím Ruské federace. Děkujeme vám všem.

Obránci Ukrajiny vzdorují ruské přesile. Nezdávají se! Bez evropské solidarity, bez nás, nevydrží. K výročí českého ponížení, pětapadesát let od přepadu SSSR naší země, pomozme Ukrajincům zvítězit! Víme naprosto přesně, co potřebují a společně jim to zajistíme. Proto jsme usedli k jednomu stolu se skvělými parťáky z Dárku pro Putina a Team4Ukraine. Našli jsme ukrajinskou frontovou 41. brigádu a dohodli se s veliteli. Na turnikety, lékárničky a vybavení pro polní obvaziště můžete přispět prostřednictvím této sbírky. Děkujeme vám všem. 1968 se nebude opakovat! Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!


Bývalý záchranář Vít Samek moc dobře ví, jak důležitou roli dokáže turniket sehrát v případě těžkých zranění. Lékárničkami, balistickými brýlemi, ochranou sluchu, drony a právě turnikety chceme vybavit ukrajinské obránce, kteří absolvují výcvik pod vedením Armády ČR na Libavé. Pak vyrazí přímo na frontu.


Za pár týdnů absolvuje několik set ukrajinských vojáků v Česku výcvik. Předtím než odjedou zpět, aby se zapojili do osvobozování své vlasti, potřebují ochranné vybavení – lékárničky, balistické brýle, ochranu sluchu a také drony. Jedná se o zcela nezbytné vybavení, které jim v krizové situaci může zachránit nejen zdraví ale i život. Proto jsme v rámci této sbírky spustili výzvu na https://www.darujme.cz/2407781 a budeme moc vděční, pokud ji podpoříte. 

„Kdybych seděl doma a nebránil naši zem, přišli by a vzali nám vše.“ Před válkou pracoval jako programátor, teď bojuje Oleksij na frontě. O odvaze bojovat proti zlu vypráví pamětníci v archivu Paměť národa, podobné příběhy se aktuálně odehrávají jen pár set kilometrů od nás. Přes rok hájí Ukrajinci svou svobodu, vytrvejme i my a pomáhejme dál.

Český dobrovolník Olda bojuje proti ruským okupantům na Ukrajině více než rok. Za tu dobu ztratil v bojích mnoho kamarádů a sám byl vážně zraněn. Část pomoci mířila v uplynulých dnech i pro Oldu a jeho jednotku. Posíláme od nich poděkování a pozdrav přímo z těžce zkoušeného Vuhledaru. Pomoci Oldovi a dalším obráncům svobodné Ukrajiny můžete i vy podporou této sbírky.

Pomáháme v Chersonu. Pro obyvatele postižené zničením Kachovské přehrady jsme našim partnerům z místní samosprávy odeslali finanční prostředky pro okamžitý nákup hygienických potřeb. Dnes ráno došlo k jejich distribuci přímo potřebným. Zároveň chystáme spolu s našimi partnery dodávku prostředků pro odstraňování následků katastrofy – brusek, motorových pil, vysoušečů vody, svářecích přístrojů nebo stavebních míchaček.

Barbarský útok na přehradu v Nové Kachovce nás utvrzuje v tom, že je současné Rusko teroristický stát. Naši spolupracovníci přímo z Chersonu hlásí, že situace je opravdu vážná, jejich fotografie snad ani nepotřebují komentář. I proto je třeba Ukrajinu v jejím boji za svobodu nadále podporovat. Do Chersonské oblasti jsme v minulosti dovezli například vybavení do místních, agresory vyrabovaných, nemocnic, potraviny nebo řadu ochranných prostředků přímo pro obránce. Aktuálně plánujeme další dodávky materiálu, který poslouží k odstranění následků katastrofy.
 


Od začátku války jsme na Ukrajinu dodali 21 000 IFAKů, tedy vojenských lékárniček. Je to nesmírně důležitá věc, která dokáže zachránit život. 
Mezi častá život ohrožující zranění patří masivní krvácení, poranění hrudníku a neprůchodnost dýchacích cest. Proto každý IFAK obsahuje například taktické zaškrcovadlo, hemostatickou gázu na zastavení krvácení, nosní vzduchovod, dekompresní jehlu nebo hrudní krytí. Lékárničky od nás dostávají polní medici a vojáci v první linii. 

V Bachmutu, který se stal symbolem nesmyslnosti války, a především velkého utrpení a odvahy obránců, stále operují příslušníci ukrajinských speciálních sil. A to i s vybavením a pozorovacími přístroji, které jsme jim dodali díky sbírce. Posíláme od nich pozdrav a poděkování za podporu. V pomoci vytrváme tak dlouho, jak bude třeba.

 

Je nám velkou ctí, že jsme mohli převzít z rukou náčelníka generálního štábu Armáda České republiky generála Karla Řehky Čestný odznak. Je to ocenění i pro všechny z vás, kdo nám už více než rok pomáháte v podpoře Ukrajiny. Děkujeme.

„Když ti v půl páté ráno zazvoní mobil s aplikací, která hlásí poplach, a měl by ses rychle dostat do krytu, popravdě řečeno tě to dost vyděsí,“ říká koordinátor ukrajinské sbírky Post Bellum Martin Ocknecht. „Pokud jsi na západní Ukrajině a střely nebo rakety letí z bombardérů z Běloruska, máš asi minutu na to se schovat. Ze směru od Černého moře jsou to asi tak dvě a půl minuty. Ale lidi už do krytů ani nechodí, byli by tam pořád.“ V rozhovoru mluví o tom, kam směřuje pomoc Post Bellum pro Ukrajinu, jak se za uplynulý rok proměnila, i o tom, jak Ukrajinci prožívají válečný konflikt.

 
Více v rozhovoru na Magazínu Paměti národa.




Tohle je Dima. Na začátku života moc štěstí neměl, teď si ho vybral vrchovatě. Vyrůstal v sirotčinci v Krivem Rohu, rodiče nikdy nepoznal. Od loňského března bojoval na frontě, v létě se stihl oženit. V noci z 1. na 2. března ho u Bachmutu několikrát zasáhl ruský sniper. Jedna ze střel zůstala zaklíněná v jeho přilbě. V přilbě, kterou jsme na Ukrajinu přivezli díky sbírce. I tak byl těžce zraněný, 6 dní strávil v kómatu. Dlouho se bude dávat do kupy, ale přežije.  
V týdnu nám přišel od Dimy z nemocnice vzkaz spolu s fotkami: Máme vyřídit obrovské poděkování všem, kteří na jeho helmu přispěli a pomohli mu tak zachránit život. Tak vyřizujeme a radujeme se...
Zachraňovat životy spolu s námi můžete i dál, je to potřeba.

Projeli jsme přes 1500 km napříč Ukrajinou. Lvov, Kyjev, Poltava, Charkov… Přestože válka je všudypřítomná, lidé se snaží normálně žít, cení si každého dne. Když jsme se ale dostali 20 km k frontové linii do míst, kudy prošly nejhorší boje, projížděli rozbombardovaným Charkovem nebo míjeli měsíční krajinu, kde ještě před rokem žili lidé běžným životem, docházela nám slova a dostavil se šok nad zkázou… Válka na Ukrajině je největším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Musíme stát za Ukrajinou, musíme vytrvat v pomoci. Jak napsal jeden z našich z dárců: „K vítězství zla stačí, aby dobří lidé nedělali nic.“ 
Děkujeme za podporu Ukrajiny, třeba i prostřednictvím naší sbírky.

Naše výprava „Lanďáků“ se přesunula do Charkovské oblasti. Tamní jednotce jsme předali další sanitku, na kterou dle jejich slov „čekali jako na smilování“. Pří té příležitosti nás vzali do oblasti kolem města Pytomnik. Na místa, kudy prošly ty nejtěžší boje a které v létě osvobodili od ruských jednotek. Viděli jsme vzkazy ruských vojáků, stopy války na každém kroku…  „To, co jsme viděli, je naprostá neúcta k životu. Jsou tam rozstřílené domy, sídliště, jednoznačně civilní cíle, jednoznačná snaha srovnat se zemí celé vesnice,“ vzkazuje člen týmu Cyril a doplňuje ho Mikuláš Kroupa: „Nemůžeme být lhostejní. Musíme se semknout k obraně svobody, k obraně Ukrajinců. To, co dělá Paměť národa, je nesmírně důležité a strašně si vážím všech, kteří nás podpořili.“

Naše výprava sanitek pro ukrajinské obránce pokračuje, z Kyjeva jsme se vydali přes Poltavu směrem na východ. Když jsme v Kyjevě vykládali humanitární pomoc, přišla za námi babička a přinesla několik sklenic medu za to, že pomáháme. Když jsme zastavili s jedním z aut u krajnice, okamžitě zastavovali další auta (i v opačném směru) a nabízeli nám pomoc… Po celou cestu se potkáváme s neuvěřitelným vděkem a srdečností místních lidí. 
„Celou cestu dlouho plánujete, zvažujete rizika, překonáváte problémy po cestě. Ale teprve, když vše dorazí do rukou konkrétních lidí, tak vám dojde, jak velký má pro ně tahle pomoc význam. Protože pro ně to není abstrakce. Oni nasazují to nejcennější a dobré vybavení pro ně může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí,“ říká Mikuláš Minář, který se vydal na cestu s námi.

První ze čtyř frontových sanitek je předána. Využije ji jednotka speciálních operací, která aktuálně bojuje u Bachmutu. Když si sanitku včera v Kyjevě přebíral její velitel, vyprávěl, že předevčírem přišel o dva muže, na palebné pozici je zasáhla nepřátelská minometná palba, oba byli na místě mrtví. Hrdinové této jednotky bránili loni v březnu ruské koloně v postupu na Kyjev, vyznamenali se taky likvidací diverzantů, kteří plánovali útok na prezidenta Zelenského. Teď působí právě v místech kritických bojů, kde bude sanitka opravdu třeba.

Mikuláš Kroupa píše z Ukrajiny:
„Jak víte, vezeme čtyři Land Rovery ukrajinským speciálním jednotkám. Po deseti hodinách z Lvova jsme dorazili do Kyjeva. V noci letecký útok. Hodinu jsme debatovali o „smyslu života“ v krytu. Ráno nás probudil další útok. Na Kyjev zaútočily drony Shaheedy, všech devět jich sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Takže opět do krytu. Teď mám půl hodiny, než mě odvezou na jednání na ministerstvo zahraničí a později se setkáme s lidmi z prezidentské kanceláře. Chci jít ven a projít si Kyjev. Veliké nádherné město, brzy pokračujeme směr Donbas. Děkuju, že na nás myslíte, jo a udělejte si veselíčko s lidmi, které máte rádi, tady vám dojde, jak důležití jsou."

Tým Paměti národa vyrazil na Ukrajinu. Projede skoro celou zemi od západu na východ a předá obráncům Ukrajiny čtyři speciálně upravené Land Rovery. Auta jsou opancéřovaná, vybavená špičkovou elektronikou a lékařským vybavením. Budou sloužit paramedikům přímo na frontě k záchraně životů zraněných. Sanitky jsme naplnili zdravotnickým materiálem jako jsou hemostatiky, turnikety, lékárničky IFAK apod. O cestě i roku pomoci Ukrajině mluvil Mikulíš Kroupa v pořadu Host Lucie Výborné na Radiožurnálu. Rozhovor si můžete poslechnout zde.


Přesně před rokem jsme spustili sbírku pro Ukrajinu. Za tu dobu jsme díky vašim příspěvkům dopravili ukrajinským obráncům 13 577 neprůstřelných vest, 4 467 balistických přileb, 2257 optických zařízení, 154 dronů, přes 1300 párů bot, stovky spacáků, batohů, bund a rukavic. Pro zdravotníky i polní nemocnice jsme sehnali 200 plicních ventilátorů a EKG přístrojů a další tuny zdravotnického materiálu. V poslední době pak 51 generátorů, dva hasičské vozy, aktuálně připravujeme 4 frontové sanitky pro paramediky. 
Mezitím byly i menší dodávky, které ale nepřinesly o nic menší radost. Třeba kyselé žížalky holčičce z Chersonu.
A my děkujeme s ním vám všem, kteří podporujete Ukrajinu.

Obec Bohdanivku okupovali ruští vojáci déle než měsíc. Podobně jako v Buči nebo Boroďance tam za sebou zanechali zkázu na lidských životech i majetku. Při ústupu na konci března zapálili místní školu a oba školní autobusy. Od vedení školy se k nám dostala prosba o světýlka, protože děti zůstávají v důsledku ruských útoků často bez elektřiny. Do Bohdanivky v Kyjevské oblasti jsme doručili 150 čelovek a 100 powerbank. Vše díky těm, kteří podpořili tuto sbírku. Aktuálně sbíráme prostředky na čtyři sanitní vozy, které budou sloužit paramedikům na ukrajinské frontě. Děkujeme.



- video zde -
„Občas se neděje vůbec nic, občas je tam tolik zraněných, že si ani nestihnete uvědomit, kolik jste jich mohli napočítat. Je to neuvěřitelný číslo,“ popisují čeští paramedici Taylor a Carol svůj běžný den na Donbase, kde pomáhají ukrajinským obráncům.
Na ambulance, které odváží raněné z fronty, útočí neustále ruští okupanti. Rozhodli jsme se proto pořídit čtyři terénní vozy, vybavit je potřebným zařízením a zdravotnickým materiálem a 24. února odvézt na Ukrajinu. Celá akce vyjde přibližně na 5 milionů korun. Prosíme pomozte nám zajistit potřebné vybavení podporou této sbírky.

Každý týden přijde Ukrajina o 4 sanitky. Situace je kritická hlavně u Bachmutu, kde od září ruští okupanti zabili desítky zdravotníků a zničili 27 ambulancí. Tyto fotky nám zaslali čeští paramedici, kteří zde působí a kteří nás poprosili o auta pro evakuaci raněných z fronty.

Za pár týdnů to bude rok, co začala válka. Při té příležitosti jsme se rozhodli vybavit 4 terénní automobily, předělat je na sanitky a 24. února odvézt na Ukrajinu. Auta s vybavením vyjdou přibližně na 5 milionů korun. Pokud můžete, prosím pomozte nakoupit potřebné vybavení.




Díky vašim příspěvkům jsme v uplynulých dnech dopravili na Ukrajinu prvních 14 výkonných 50 kW generátorů. Své nové majitele si našly rychle – nově pomáhají čelit zimě a ruské agresi od Lvova přes Chmelnickij až po Charkov. „Nesmírně si pomoci našich českých přátel vážíme, děkujeme, že nás nenecháte zmrznout,“ řekl velitel hasičů z Chmelnického plukovník Vadim Durdas. Dalších 16 generátorů se dnes vykládá v hamburském přístavu a už brzy zamíří na místo určení. Kromě výše zmíněných vysoce výkonných strojů jsme dodali i menší nabíjecí stanice do Kyjeva, kde v důsledku ruských útoků jde elektrický proud jen několik hodin denně.
V lednu připravujeme zvláštní dodávku generátorů včetně vysoce výkonného 400 kW do těžce zkoušeného Mykolajivu a Chersonu. Tam ostatně dorazil těsně před Vánoci i kamion humanitární pomoci a potravin, který jsme vypravili ve spolupráci s Jihočeským krajem a společností Isolit-Bravo. Naše pomoc obráncům Ukrajiny a svobodného světa bude pokračovat, dokud to bude třeba.



UKRAJINU ZMRZNOUT NENECHÁME
V reakci na barbarské ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu jsme v minulých dnech zakoupili 14 vysoce výkonných (50 kW) generátorů. Adresáty našly všechny stroje do půl hodiny. Přinesou elektřinu a světlo tam, kam je třeba. A právě dnes je po plavbě z tureckého Istanbulu vyložili v hamburském přístavu – kvůli ruské námořní blokádě jsme bohužel nemohli využít jednodušší cestu přes Černé moře. V reakci na včerejší intenzivní ruské ostřelování jsme se rozhodli pořídit další generátory. Podporou sbírky přispějete i na jejich nákup, děkujeme.

Na začátku září jsme za poměrně dramatických okolností dodali ukrajinským vojenským hasičům z města Šepytyvka v Chmelnické oblasti zásahový vůz TATRA a k tomu tolik potřebné ochranné prostředky pro jednotlivce. To vše nyní hasiči prakticky denně využívají při likvidaci požárů po ruských útocích na ukrajinskou infrastrukturu.  Podle velitele jednotky, kapitána Dmytra, znamená pomoc z Čech posun o desítky let kupředu. „Je to jako bychom přesedli z žigulíku do mercedesu. Konečně jsou naše životy chráněné díky kvalitním maskám, přilbám a dýchacím přístrojům, konečně můžeme hasit tak, jak potřebujeme – rychle a účinně. TATRU nám teď závidí všechny sbory na celé západní a střední Ukrajině. Nesmírně si tohoto daru vážíme.“

Toto je vojenská helma, jedna z tisíců, kterou Paměť národa  díky vaší solidaritě poslala na Ukrajinu. Včera nám cinkly telefony s touto fotkou s jednoduchým vzkazem vojáka: “Děkuji Vám za záchranu života!”
Naše vesty a helmy zachraňují životy. Nyní posilame vojenské stany, bundy, rukavice. Také drony, různé elektronické vojenské pozorovací přístroje…
Já jen, abyste se radovali s námi. Děkuji!!!

Děkujeme všem, kteří se zapojili. Aukce chytů Adama Ondry vynesla 6933 eur, na sbírku pro Ukrajinu tak poputuje přibližně 170 000 korun! Díky tomu budeme moci nakoupit a odeslat ukrajinským obráncům další potřebný materiál – aktuálně především teplé spacáky nebo rukavice a zdravotnický materiál.

Máme velkou radost, že se lezec Adam Ondra s námi rozhodl podpořit obránce Ukrajiny. Společně pořádáme aukci chytů, které sám odlil a podepsal. Můžete tak obohatit svoji sbírku nebo zlepšit trénink, ale hlavně podpořit s námi lidi na Ukrajině, kteří dnes bojují za svoji svobodu.
On-line aukce se koná 17. 10. ve 20 hodin, ale přidávat částky můžete už nyní na: https://livebid.cz/auction/pametnaroda_adamondra

„Od časného rána nad námi létají ruské vrtulníky a stíhačky. Večer 24. února se nám s Olenou podařilo evakuovat z Hostomelu do matčina rodného města.“ Na festivalu Lvovské knižní fórum, který se navzdory válečnému stavu konal 6. až 9. října tohoto roku, přednesl hlavní řeč s názvem Jazyk války mladý ukrajinský spisovatel Oleksandr Myched. Mimořádně silnou a sugestivní obžalobu ruské agrese na Ukrajině přinášíme v plném znění.
https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/specialy/jazyk-valky-obzaloba-ruske-valky-od-ukrajinskeho-spisovatele-oleksandra-mycheda?fbclid=IwAR3m-dCJrxL0xqexrHxDQvvNBTHJ-S5YW6_HE8ponEk3PrwKYjXSaSqgUu4

Výstava Příběhy z Ukrajiny
Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti Irpině, Buči a Hostomelu jsou reálným svědectvím války na Ukrajině. Prostřednictvím panelů a audionahrávek zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli těch nejhorších zločinů. Výstava Příběhy z Ukrajiny je součástí Festivalu Paměti národa, který se koná od 29. 9. do 1. 10. na Strahovském stadionu. Kromě výstavy nabídne koncerty, projekce filmů, debaty s historiky i pamětníky, hru pro děti nebo divadelní představení. Celý program je k dispozici na festival.pametnaroda.cz

Upozornění pro dárce sbírky Pomozte s Pamětí národa Ukrajině
Dnes jsme rozeslali prostřednictvím banky výzvu o doplnění údajů všem dárcům, kteří podpořili ukrajinskou sbírku a na které nemáme jiný kontakt. Důvodem je aktualizace dat pro účely potvrzení o daru, které budeme hromadně odesílat na začátku roku 2023. Ti z dárců, kteří stojí o potvrzení nebo s námi chtějí zůstat v kontaktu, nám mohou zaslat údaje na dary@pametnaroda.cz. V každém případě se není třeba obávat zneužití vašeho účtu. Děkujeme za podporu.  

Přes dva měsíce jsme sháněli hasící vůz pro jednotku vojenských hasičů z ukrajinského města Chmelnyckyj, kterým dosloužila jejich 45 let stará stříkačka. Neměli tak možnost hasit domy, sklady a další následky ruského ostřelování. Nakonec jsme ji zajistili a spolu s dalšími hasícími přístroji, vyprošťovacím zařízením a ochrannými obleky v pátek 9. září  předali na slovensko-ukrajinské hranici Vyšné Nemecké.
„Po 14 hodinách čekání, vyřizování a vyjednávání jsme se konečně s tatrou dostali přes hranice a dojetí bylo po tom neskutečném martyriu na obou stranách. Věděl jsem, že mi sice ujely všechny spoje a budu muset přenocovat někde v Užhorodě, ale že to rozhodně stálo za to,“ říká koordinátor ukrajinské sbírky Martin Ocknecht.
Poděkování hasičů patří všem, kteří sbírku podpořili. Má to velký smysl, děkujeme.

Boje neustávají, Ukrajinci naši pomoc stále potřebují. Proto pokračujeme ve sbírce. Aktuálně na Ukrajinu odesíláme především přilby a armádní stany. Přidáváme se ke vzkazům a poděkováním těch, kterým dodaný materiál na Ukrajině každý den pomáhá. Děkujeme všem  jednotlivým dárcům i velkým firmám, mezi které patří:

Z první ruky můžete sledovat, čemu se věnují naše kolegyně na Ukrajině na stránce Facebooku Post Bellum UA
Zhenja, Olga a Viktorie začínají dokumentovat válečné zločiny, příběhy uprchlíků, i Ukrajinců, kteří se postavili sovětské moci. Na místě budou i pomáhat. Držíme jim palce.  

Dnes večer začíná na Letné Výstava ruské vojenské techniky zneškodněné na Ukrajině. Na místo přijel tank T-90, protitankový komplet Šturm, protiletadlový systém Buk a další zbraně. Výstava zde potrvá do 24. 7.
https://czechia.mfa.gov.ua/cs/events/vistavka-znishchenoyi-zsu-rosijskoyi-tehniki-v-prazi

Jsme hrdí na to, že spolupořádáme tuto výstava, a především, že k obraně proti Rusku už přes čtyři měsíce přispíváme. Za vaši podporu sbírky velmi děkujeme, díky tomu můžeme posílat dál obráncům materiál. 

Tohle je Mykola. V neděli poblíž jeho stanoviště v Charkovské oblasti dopadl ruský dělostřelecký granát a Mykolu zasáhly desítky železných úlomků. Je vážně zraněný, leží v nemocnici, ale přežije. Život mu zachránily vesta a přilba, na které desetitisíce z vás přispěly v této sbírce. Mockrát vám děkujeme. I za Mykolu.  

„Přijely jsme do Prahy a zároveň neustále sledovaly dění na Ukrajině… a bylo to jako nacházet se mezi dvěma realitami, které se snažíme propojit naší prací,“ říká Zhenja, jedna z ukrajinských kolegyň z pobočky Post Bellum ve Lvově, které k nám tento týden přijely, abychom společně připravili plány na dokumentaci aktuální ruské agrese na Ukrajině. 
 „Chceme, aby byla svědectví Ukrajinců slyšet. Chceme, aby se příběhy jejich odvahy a vzdoru dostaly do celého světa a přispěly k podpoře Ukrajiny,“ dodává Zhenja.

Od začátku invaze jsme díky vaší podpoře vybrali přes 335 milionů korun. Ukrajinským obráncům jsme tak mohli dodat 12 500 neprůstřelných vest, 4 500 balistických přileb, 147 průzkumných dronů, přibližně 1 500 párů bot, stovky spacáků, batohů, bund, rukavic a zdravotnický materiál za 45 milionů korun. 

Z rukou pana velvyslance Jevhena Perebyjnise a přidělence obrany Oleksije Nahorjanskyje přebrali naši kolegové 15. června na Velvyslanectví Ukrajiny vyznamenání a medaile velitelství Pozemních vojsk Ukrajiny za efektivní dobrovolnickou činnost a významný osobní podíl na zabezpečení vybavenosti vojenských jednotek OS Ukrajiny. To vše jsme mohli realizovat díky vaší podpoře. Děkujeme vám.

Jedna z neprůstřelných vest, kterou jsme spolu s dalšími 12 tisíci vest díky vaší podpoře zkompletovali a dopravili na Ukrajinu, se dostala až k ukrajinskému prezidentovi. Volodymyr Zelenskyj ji převzal z rukou gubernátora oblasti při své návštěvě Charkova, kam přijel podpořit místní obránce.

Dnes jsou to přesně tři měsíce od ruské invaze na Ukrajinu. Pod taktovkou Paměti národa a jejich partnerů se spojilo jedenáct sborů z Evropské unie, Gruzie a Kanady a společně a každý zvlášť nastudovaly známou ukrajinskou píseň Plyve kača. Vyjádřily tak solidaritu Ukrajině, všem jejím obyvatelům vzdorujícím ruské agresi.
Nahrávku měl možnost zhlédnout i velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis. Všem, kteří se na jejím vzniku podíleli, poslal vzkaz.

Nela je právnička z Oděsy, Julia v Charkově pořádala dětské tábory, Sevilla původem z Krymu utekla před válkou už podruhé. Všechny tři spojuje nejen to, že v minulých týdnech musely opustit své domovy na Ukrajině, ale aktuálně taky práce ve skladu Paměti národa, kde nám společně s dalšími ukrajinskými ženami pomáhají kompletovat materiál pro Ukrajinu. Shodují se, že jsou rády, že mohou pracovat a současně pomáhat své Ukrajině. Tuto možnost mají i díky vaší podpoře této sbírky. Děkujeme.

Začíná klíčová fáze bitvy o Donbas, kdy několik následujících týdnů rozhodne o osudu Ukrajiny. Díky vaší podpoře pomáháme obráncům už od začátku války a zatím jsme poslali vybavení za více než 200 milionů. Snad jim v tento krizový moment pomůže 
Díky, že jste v tom s námi.

"Moc děkuji. Dnes jsme obdrželi dlouho očekávané krabice. V nich tři kompresory pro anesteziologické a dýchací přístroje a tři elektrické odsávačky. Přejeme mír!" Vzkazuje dárcům do České republiky ředitelka dětské nemocnice v Sumy.

„Takové listy papíru a kresby nacházíme v neprůstřelných vestách, které přicházejí z České republiky… dojalo nás to až k slzám.“ Člen jedné ze speciálních jednotek děkuje za vzkazy a obrázky, které pro ně namalovali čeští školáci a ukrajinské děti žijící v Česku.
Vzkazy posíláme ukrajinským obráncům s dodávkami vest a dalšího materiálu.

Sbírku na pomoc Ukrajině jsme spustili přesně před měsícem. Díky dárcům se podařilo vybrat přes 180 milionů korun. Zajistili jsme nesmrtící vojenský a zdravotnický materiál určený obranným složkám a nemocnicím v hodnotě 130 milionů. Nadále několikrát týdně vozíme tyto prostředky na Ukrajinu. Ukrajinská ambasáda nás denně informuje o tom, co je aktuálně nejvíc potřeba. Kromě neprůstřelných vest, přileb, vysílaček nebo dronů teď přicházejí žádosti o termovize, které pomáhají hasičům hledat přeživší v troskách budov a taky o protézy, kterých bude vzhledem k vážným zraněním vojáků i civilistů potřeba stále víc. Zdroje se vyčerpávají, ale válka trvá. Prosíme, podporujte i nadále naši sbírku. 


Reportéři Seznam Zprávy  sledovali cestu pomoci z naší sbírky pro Ukrajinu. Ze skladu v západní Ukrajině se dodávka vydala do Kyjeva.

Divadlo Pamětí národa ve spolupráci s Divadlem Bez zábradlí organizuje tvůrčí dílny pro ukrajinské děti ve věku od 10 do 18 let. Dílny nabídnou program, kde si děti budou moci aktivně odpočinout, hravým způsobem se seznámit s českou kulturou a zorientovat se v novém prostředí.  Dílny se budou konat 1 x týdně v pražském Divadle Bez zábradlí. Více informací najdete na: 
https://divadlo.pametnaroda.cz/2022/03/tvurci-dilny-pro-deti-uprchliku-z-ukrajiny/

Vyzýváme české firmy – pokud můžete bezplatně poskytnout materiál pro obránce Ukrajiny, prosíme ozvěte se nám. Akutně poptáváme velké množství: 
VOJENSKÝCH BOT, POTRAVINOVÝCH BALÍČKŮ a ZDRAVOTNICKÉHO MATERIÁLU.
pište na: ukrajina@pametnaroda.cz
volejte:  +420 602 493 452
Děkujeme za sdílení výzvy.

Jsme moc rádi, že díky úzké spolupráci s Velvyslanectví Ukrajiny v Praze dostáváme denně informace o tom, co aktuálně potřebují obránci na ukrajinské frontě. Můžeme tak nakupovat a odesílat materiál, který opravdu pomáhá. Pan velvyslanec Jevhen Perebyjnis a jeho manželka Olga se byli v pátek podívat v našem skladu, kde kompletujeme s pomocí dobrovolníků neprůstřelné vesty. 







Ve spěchu při přebírání zdravotního materiálu natočil primář nemocnice v Charkově poděkování českým dárcům. Právě díky vaší podpoře můžeme posílat materiál do ukrajinských nemocnic. Na potřebná místa se tak dostávají obinadla, lehátka, škrtidla, chirurgické oblečení, EKG přístroje, plicní ventilátory, lékárničky pro první pomoc a další zdravotnické vybavení.



„Musíme to vydržet v zájmu všech Evropanů,“ vzkazuje nám velitel jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny a připojuje velké poděkování do České republiky. Jeho jednotka dostala neprůstřelné vesty právě díky dárcům, kteří přispěli na naši sbírku. Držíme jim pevně palce, modlíme se za ně a ještě dnes posíláme další vesty a ochranný materiál. Děkujeme, že i nadále podporujete sbírku http://ukrajina.pametnaroda.cz/.

Díky sbírce podporujeme i nemocnice. Jednání přitom často probíhají za dramatických podmínek. Ředitelka nemocnice z města Sumy ležící 40 km od ruské hranice nemohla podepsat darovací smlouvu, protože dva dny pracovala z krytu. Pomoc jsme poslali i do ostřelovaného Mariupolu. Zdravotní materiál a výživa pro miminka scházely i na západě v porodnici města Ivano-Frankivsk, odkud nám s poděkováním českým dárcům přišla i tato fotografie.



První tisíce neprůstřelných vest už jsou v rukách ukrajinských obránců. Z Kyjevské oblasti nám včera poslali fotografie. Všem dárcům vyřizují velké díky a my se připojujeme: Děkujeme, že s námi ve sbírce zachraňujete životy.






Skoro dva tisíce neprůstřelných vest, vybavení pro polní nemocnice za 17 milionů, několik set přileb, vysílaček, párů bot, spacáků, desítky dronů a další obranné vybavení. To vše jsme v týdnu odvezli na Ukrajinu. Místo peněz rovnou sháníme vybavení, které zachraňuje životy. Zásilky se na ukrajinskou frontu dostávají v řádu hodin, nejpozději do druhého dne. Teď hlavně chceme, aby Ukrajinci ubránili svou svobodu, později se zapojíme i do humanitární pomoci.

Dobrovolníci na pomoc do našich skladů se mohou hlásit v TOMTO FORMULÁŘI



Jak reagovat na současné dění na Ukrajině ve školách? 
Situace se stává náročnou i ve třídách. S žáky je potřeba mluvit, ošetřovat jejich strach, řešit konflikty nebo šikanu v souvislosti s rusky mluvícími dětmi. Celá řada organizací zareagovala neuvěřitelně rychle a připravila materiály do škol. Na popud učitelů jsme společně s organizací Díky, že můžem připravili web http://www.ukrajinanaskolach.cz/
Materiály lze třídit podle tématu i podle formy. Web stále aktualizujeme a ladíme, ale doufáme, že již nyní vám usnadní orientaci v materiálech, které se k současné situaci objevily. 

Dnes jsme ve sbírce na pomoc Ukrajině překročili hranici 100 milionů korun. Díky obrovské solidaritě dárců tak můžeme každý den nakupovat a odvážet na frontu vybavení pro polní nemocnice a ochranný materiál pro obránce, především neprůstřelné vesty a helmy. Jen tento týden jsme tak vyslali transporty v hodnotě desítek milionů korun.


Na trhu docházejí neprůstřelné vesty, které jsou na Ukrajině tak potřeba. Skládáme je tedy z ocelových plátů a takzvaných nosičů. Dnes večer jich stovky odvážíme na frontu a zítra kompletujeme další. K tomu připojujeme zdravotní materiál za více než 10 milionů korun.  
Materiál můžeme nakupovat jen díky desetitisícům jednotlivců a firem, kteří přispívají.



To, co teď Ukrajinci potřebují především, je (vedle zbraní a munice) ochranný a zdravotnický materiál (helmy, neprůstřelné vesty, obvazy...). Právě nákup a distribuci tohoto materiálu financujeme z naší sbírky. Zásoby materiálu se tenčí každým dnem.

Situace na Ukrajině je kritická, prosíme proto o finanční pomoc. Máme nakontaktované dodavatele i zajištěnou logistiku přímo do míst potřeby.

Ohromně si vážíme desítek milionů, které firmy i občané posílají. Jak velká humanitární pomoc bude nakonec třeba, ale závisí na tom, jak dobře se Ukrajinci dokáží bránit právě teď.

Ukrajinští partneři nám dali jasně najevo, že čas na dodávky ochranného vybavení pro brance potřebují nejlépe okamžitě. Kvůli všeobecné mobilizaci ho potřebují obrovské množství. Další finanční pomoc je rozhodně zapotřebí. Pošlete dál. Rozhoduje každá hodina...

Od začátku okupace Ukrajiny se naše dny odehrávají podle velmi podobného scénáře: Ráno začínáme schůzkou, projdeme, co je nového, co je aktuálně potřeba. Poté se pouštíme do telefonování, objednávání materiálu. Kontaktujeme e-shopy, jednáme s českými i zahraničními výrobci a řešíme proplácení. Jsou to tisíce telefonů, e-mailů, bankovních transakcí a dalších zpráv pro dárce i ty, kteří hledají pomoc. Během dne se sváží vybavení, nakládáme jej. Skoro každý den odjíždí materiál k hranicím Ukrajiny. A druhý den začínáme znovu. 
Z vybraných peněz se tak daří bezprostředně zajišťovat pomoc. Snad to některému z branců a vojáků na Ukrajině v krizový moment pomůže. Moc děkujeme všem, kteří v tom jedou s námi.

Každou minutou přibývají ve sbírce dary, díky čemuž můžeme obratem pořizovat vybavení pro obránce. Co je právě třeba. A skoro denně odesíláme materiál na Ukrajinu. S penězi nám od vás přicházejí často i vzkazy, které jsme o víkendu přeložili a poslali našim ukrajinským přátelům. Jsou dojatí a děkují. Děkujeme i my! 

Každý, kdo by mohl poskytnout neprůstřelnou vestu kategorie od čtyři výš, moc prosíme, dejte vědět na: ukrajina@postbellum.cz.  Bereme i nosiče plátů. Dokážeme dostat na Ukrajinu k armádě.

Na Ukrajinu posíláme vybavení pro obránce. Díky všem, kteří pomáhají!



Ukrajina zoufale potřebuje vojenské obranné prostředky – drony, zařízení pro noční vidění, neprůstřelné vesty, vysílačky, helmy a další a další, a samozřejmě zdravotnické vybavení – seznam "co je třeba" je dlouhatánský. Firmy, co toto vyrábějí, souhlasily, že nám vše prodají za výrobní ceny. Jsme schopni získat i zmiňované vojenské prostředky. Děkujeme všem, co se na tom podílí, jste frajeři!
Situace je od včerejška pro Post Bellum - Paměť národa jiná v tom, že tento materiál sháníme my tady u nás, a víme, jak ho dopravit na Ukrajinu. 

Velmi děkujeme. Omlouváme se, že nemůžeme být detailnější a konkrétnější, ale je to z důvodu bezpečnosti. Jsme v kontaktu s diplomaty, naším ministerstvem obrany i Ukrajiny, přes naše přátele na Ukrajině i s veliteli ukrajinských obranných jednotek, kteří hlásí aktuální potřeby. 

Děkujeme za podporu Ukrajiny! Je jí teď opravdu třeba.
Sláva Ukrajině! 

Z ukrajinské neziskové organizace Come Back Alive přišel právě teď děkovný vzkaz: "We just bought quadcopters. We will distribute them to Kyiv territorial defence. Thank you and your donators "

Peníze našim přátelům z nadace zasíláme postupně a díky tomu už první drony putují k jednotkám. Přátelé, jsme hrdí, že Češi pomáhají nejenom dekami a obvazy, ale i obrannými moderními vojenskými prostředky. Kvadrokoptéry – moderní špičkové drony dávají vojákům oči, bez nichž se nelze bránit.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. Respektive pokračuje v útoku. Ten začal už před osmi lety anexi Krymu. Vše podstatné jsme řekli v prohlášení níže. Prosím mysleme v těchto chvílích na Ukrajince. Postavme se za ně a jejich právo svobodně rozhodovat o své zemi i směřování. Šiřte prosím informaci o sbírce Pomozte Ukrajině, kterou pořádáme ve spolupráci s osmi lety dobré práce prověřenou organizací Vrať se živí/ Come Back Alive. Dříve než budeme poskytovat humanitární pomoc, napněme síly a podpořme v těchto chvílích co nejlepší obranyschopnost Ukrajiny. Příběhy Paměti národa nám ukazují, jak důležité je se zlu postavit. Žádný dar není malý. A každá věc, která pomůže ochránit životy obránců ukrajinské svobody, je důležitá. Děkujeme

Na účtu pro Ukrajinu je druhý den sbírky už 2 500 000 Kč. Moc děkujeme! Prosíme, pokračujme, šiřme sbírku dál, ať můžeme co nejvíce pomoci ukrajinské armádě s ochrannými prostředky a monitorováním provokací z ruské strany. 

Dnes jsme volali s kolegy z ukrajinské neziskové organizace @Повернись живим Come Back Alive, kteří jsou dojati obrovskou podporou z Česka. Do konce týdne jim převedeme zatím vybrané prostředky. Peníze budou využity především k nákupu monitorovacích kvadrokoptér, díky kterým bude moci ukrajinská strana monitorovat případné provokace a lépe střežit hranice Ukrajiny. Zbytek částky bude využit na zdravotnický materiál.

Za prvních 5 hodin přistálo ve sbírce na pomoc Ukrajině půl milionu korun!!! Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим. Děkujeme všem za tuhle neuvěřitelnou solidaritu!

Podpora půjde na materiální zabezpečení obránců Ukrajiny – prostředky jako jsou gázy, jehly, rukavice, sety k ošetření popálenin a další zdravotnický materiál, ale i např. neprůstřelné vesty, drony, přístroje pro noční vidění, vysílačky, dieselové generátory apod. 

Ukrajina čelí bezprecedentní invazi vojsk Ruské federace. S hlubokým pohnutím sledujeme odhodlání našich přátel bránit svoji vlast. Obracíme se proto na českou veřejnost a ve spolupráci s našimi partnery na Ukrajině spouštíme sbírku, ve které může přispět každý z nás. Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny. Pomozme Ukrajině, každý může přispět!

Obracíme se na vládu České republiky a na české zástupce v EU a NATO. Oceňujeme stanovisko, kterým se naše země jednoznačně postavila na stranu bojující Ukrajiny, ale považujeme příspěvek k její obraně za nedostatečný. S ohledem na naši trpkou historickou zkušenost je naší mravní povinností poskytnout Ukrajině maximálně účinnou pomoc.

Od roku 2020 se díky naší pobočce Paměti národa na Ukrajině podílíme na budování historické paměti této země. Organizujeme zde partnerskou síť dokumentaristů, kteří zaznamenávají rozhovory převážně s pamětníky 2. světové války a komunistických represí. Spoluorganizujeme vzdělávací projekty ve školách. Na Ukrajině budeme samozřejmě v našich aktivitách i nadále pokračovat bez ohledu na agresi Ruska. Děkujeme.

Založení projektu

Děkujeme za to, co děláte pro Ukrajinu. Pomplovi

Martina Pomplová
5 000 Kč

Слава Україні! Героям слава!

Marta Mannlová

Držte se a zvítězíme!

Antonín Brisuda
5 000 Kč

Ať žije Ukrajina!

Lenka Dobšíková
2 000 Kč

Držte se!!

Jan Tětek
3 000 Kč

Vydržte!

Pavel Vogel
2 000 Kč

Slava Ukrajine, vydrzte!

Dárce
10 000 Kč

Běž domů Ivane, čeká tě Nataša!

Tomáš Diblík
2 000 Kč

Putin, idi na chuj!

Michal Breškovec
1 000 Kč

Díky všem kteří pomáhají!

Tomáš Hamin
5 000 Kč