Jak se "buduje" prales můžete vidět z přiloženého videa. Na rozdíl od Nového pralesa na Ještědu budeme v Krasu víc likvidovat následky kůrovcové kalamity, která tady zničila podstatnou část smrkových porostů. To znamená sázet vhodnou druhovou skladbu stromů a zajistit, aby nové stromky nepadly za potravu srnkám.
TOHLE NENÍ FOTOMONTÁŽ. I takhle může vypadat rozdíl mezi smrkovou pouští a zdravým lesem. Foto je z NP České Švýcarsko. Kdyby tady byly před požárem více zastoupeny smíšené lesy, tak požár v roce 2022 nemusel mít tak drastický průběh. Foto: zveřejněno s laskavým svolením mluvčího NP České Švýcarsko Tomáše Salova.
Důsledek špatné druhové skladby stromů - povodně ve Sloupu (Moravský kras). Smrkové monokultury v přilehlých údolích nedokázaly absorbovat místní nárazovou srážku. Stačil na to cca dvouhodinový déšť. V dolní části Sloupu došlo k zaplavení objektů Sloupsko-šošůvských jeskyní. Ponory u Hřebenáče nestačily pohlcovat přívalovou vodu, takže vytvořené jezero se přelilo do Pustého žlebu průtokem cca 4 m3/s. Povodňová vlna se převalila přes něstečko hned 2 x cca 14 dní po sobě.
Fandím takovému projektu.