V Česku se naplno projevuje klimatická změna. Krajina na to však není připravená. Trpí suchem, větrnou a vodní erozí nebo odvodněním kvůli melioracím. K těmto a mnoha dalším problémům krajiny se doposud přistupovalo nahodile a nesourodě. Vzniklo však hnutí, které za pomoci unikátního Modelu Živá krajina usiluje o nápravu krajiny systematicky a se zapojením veřejnosti.
Model Živá krajina dává dohromady ověřené příklady dobré praxe v zadržování vody. Nedělají se však nahodile a jednotlivě, ale všechny najednou s pomocí jasně dané metodiky. Tu je schopen se naučit i motivovaný laik. Využíváme lidi z řad veřejnosti, kteří jsou po krátkém online zaškolení schopní začít s mapováním krajiny, které se využívá k návrhům přírodě blízkých opatření na zádrž vody v krajině.
S plně funkční aplikací Mergin Maps a navázanou IT infrastrukturou upravenou pro Model živá krajina budeme moci zapojit až tisíce nových maperů do Plánu adaptace ČR na klimatickou změnu a tvorbu tohoto plánu výrazně urychlit. Doposud užíváme MerginMaps (open-source), nemáme však kontrolu nad updaty, celým procesem správy aplikace a dílčími úpravami pro naše potřeby. SDK (Software development kit) Mergin Maps využijeme k tvorbě vlastní aplikace, která bude obsahovat specifické funkce plně přizpůsobené pro naše účely.
Podaří-li se s vaší pomocí vybrat peněz ještě více, budeme si moci dovolit například roční update aplikace na další rok (2024), případně zajistíme roční chod a údržbu serveru nebo finančně podpoříme správce aplikace a celé IT infrastruktury. Pokud naopak vybereme méně, nakoupíme samotnou aplikaci Mergine Maps v hodnotě 150 000 Kč. Pokud se nepodaří ani to, uplatníme darované finance na podporu stávající IT struktury a členů IT týmu, kteří zajišťují funkčnost celého procesu mapování a ukládání dat.
Projekt byl podpořen z Fondu pro udržitelný život. Každou korunu, kterou darujete, nám Fond zdvojnásobí až do výše 100 000 Kč!
Děkuji za to, co děláte.