Při terénních výjezdech lékaři vyšetří i dětské pacienty. Na operaci je pozvou do nemocnice, kde je možnost celkové anesteze. Terénní výjezdy jsou naprosto klíčové pro včasné odhalení šedého zákalu u dětí a nabídku rychlé pomoci.
Přestože se na očních klinikách Světla pro svět za péči a operace neplatí, existují překážky, proč k nám spousta pacientů nemůže dorazit. K těm hlavním patří neexistence pravidelné linkové dopravy, špatná sjízdnost cest v období dešťů, vysoké náklady na zaplacení smluvní dopravy. Vybudovat oční kliniku je tak pouze prvním krokem. Většina našich lékařských týmů vyráží alespoň dvakrát ročně přímo do terénu, zajistit oční péči v těch nejhůře dostupných oblastech. Lékaři a zdravotníci po dobu dvou týdnů objíždí místní malé zdravotní stanice a operují přímo tam. Lidé se o trase lékařského týmu dopředu dozvědí z místního rádia, v kostele nebo přes síť terénních pracovníků.
Během pouhých dvou dnů jsme tak například v Etiopii operovali více než 200 pacientů. Někteří z nich přišli pěšky ze vzdálenosti mnoha desítek kilometrů, v extrémním horku, mnoho z nich bosky. Každého nevidomého doprovází příbuzný, který ho vede na dlouhé holi. Znějí příběhy o tom, kdo musel prodat kozu nebo ovci, aby měl na jídlo po cestě. Místní zdravotní stanice sestávají pouze ze dvou malých místností, které se v případě terénního výjezdu proměňují v operační sál, pacienti často musí přespat venku a druhý den přijdou na kontrolu a na sundání obvazu.
Tým se většinou skládá z jednoho zkušeného oftalmologa a tří operatérů, kteří jsou proškoleni výhradně na operace šedého zákalu.
Děkuji za příležitost přidat trochu světla našemu světu. Hodně štěstí!