POST BELLUM


Filantropie a dobrovolnictví Senioři

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu. Podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Jak žijí naši hrdinové, je na nás.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Podpořte hrdiny a válečné veterány
 
Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a hrdinům, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech, veřejných institucích nebo ulicích měst. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v jednom z krajských měst.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů. V archivu Paměť národa najdete přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.



Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Tehdy několika stovkám seniorů pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě centru pomoci, které je v současnosti již certifikovanou sociální službou a pamětníkům poskytuje podporu při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů. 



Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.cz.

Děkujeme!


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Dárce
500 Kč

Děkuji za to jaký jste, bez vás bychom nebyli.

Vlasta Břízová
333 Kč

Mnohokrát děkuji za Vaše oběti aby my jsme tady mohli být. Děkuji.

Lukas nedbal
100 Kč

děkujeme

Radka Mužíková

Je nám ctí, pomoci alespoň touto formou.

Josef Červený

❤️

Lenka Malichová

Velký dík za vše, co pro tyto lidi děláte. Nesmíme zapomínat, tvořili budoucnost pro nás.

Hana Krpálková
1 000 Kč

Tímto bych chtěla projevit hlubokou úctu Vám, válečným veteránům, že jste bojovali za nás a naši krásnou zemi. Děkuji také Vám, Paměti Národa, za to, že tyto skutky nenecháte upadnout v zapomnění.

Dárce

Patří jim náš dík. Bojovali za nás všechny. My už si tu hrůzu, co prožívali, nedokážeme představit, ale ze vzpomínek našich blízkých, cítíme tu jejich vnitřní bolest. Dědeček padl po zásahu střepin na dvoře svého domku. Před očima svého syna, mého tatínka. Bylo to 1. května 1945 v obci Topolná u Uherského Hradiště. Babička pak po celý život neměla ráda červenou barvu. Stále viděla jeho krev.

Miroslava Havalová
100 Kč

Děkujeme...

David Tonar