POST BELLUM


Filantropie a dobrovolnictví Senioři

Den válečných veteránů 11. listopadu

Bojovali za naši svobodu a dnes patří mezi ty nejzranitelnější z nás. Přispějte v listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu. Podpoříte také, aby se nezapomnělo na jejich příběhy. Jak žijí naši hrdinové, je na nás.

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Podpořte hrdiny a válečné veterány
 
Při příležitosti Dne válečných veteránů je možné v listopadu pořídit květ vlčího máku a vyjádřit tak úctu válečným veteránům a hrdinům, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Makové květy budou k dostání na stovkách míst po celé republice – v kavárnách, knihovnách, obchodech, veřejných institucích nebo ulicích měst. Přispět můžete také on-line, váš virtuální mák proměníme ve skutečný a zasadíme ho do symbolického záhonku v jednom z krajských měst.

Tisíc příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Veřejnou sbírku pořádá od roku 2014 nezisková organizace Post Bellum, která přes dvacet let natáčí příběhy válečných veteránů. V archivu Paměť národa najdete přes 1 000 jejich svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na další hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo třeba disidentů. Jejich příběhy lidé z Post Bellum vypráví dál prostřednictvím výstav, publikací nebo dokumentárních pořadů. Soustředí se také na mezigenerační dialog - s pamětníky se setkávají děti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo na výletech do míst, kde je prožívali.



Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Tehdy několika stovkám seniorů pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě centru pomoci, které je v současnosti již certifikovanou sociální službou a pamětníkům poskytuje podporu při řešení obtížných životních situací v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů. 



Tradice dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.
Veškeré informace a možnosti zapojení do sbírky najdete na denveteranu.cz.

Děkujeme!


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Dobrý večer,
možná by bylo dobré uvést, za jakou částku se dá natočit příběh. Děkuji za případnou odpověď. MK

Martin Kareš
300 Kč

Národ, ktery nezna svoji minulost, je odsouzen k tomu ji prozit znovu. S nesmirnou pokorou a vdecnosti prispivam na dobrou vec, ktera ma smysl

Iveta Pekárková
500 Kč

Děkuji za tento projekt. Je to vzácné a doufám, že bude úspěšně pokračovat i nadále.

Jacques Daniels

Dobrý den,
můj tchán František Ptáček byl v aktivním odboji od ledna 1945 do května 1945 v partyzánské skupině "Zarevo", která operovala na Českomoravské vysočině a byl válečným veteránem.

Můj dědeček Alois Polák byl za války v kontaktu partyzánským hnutím v bývalé Jugoslávii v období 1942-44 v oblasti města Negotin-Krajina, kdy jako soukromý fotograf měl přístup k fotografickým materiálům, které si nechali zpracovávat zástupci tehdejší německé okupační armády . Později po válce je předal jugoslávským orgánům. Na jeho činnost je o tom zmínka v muzeu města Negotin.
Při každém tomto svátku Dne veteránů si jejich a činnost dalších hrdinů připomínáme spolu s manželkou.
Miroslav a Zina Hrabákovi
Praha

Miroslav Hrabák
100 Kč

Alespoň na ten jeden den v roce by se člověk měl pozastavit a uvědomit si, že jeho existence dost možná stojí na krvi někoho jiného a vzdát mu alespoň v duchu úctu.

Michal Smrž
100 Kč

Děkuji, zasloužíte nejvyšší úctu.

David Havlik
50 Kč

díky za vaší práci. Věřím, že je nutné si tak důležité momenty připomínat. Abychom náhodou na ty hrůzy nezapomněli.

petr čechlovský
500 Kč

Náš vděk by měl být našim hrdinům jak za 1.sv tak za druhé! Nejde tady o to zda bojoval za Sověty,Italy,Rusy,Brity nebo Američany jde o to, že bojovali za náš národ. A hlavně by mladí lidé jako já měli být více hrdí na svůj národ a nezahazovat lásku pro tuhle zem náhradami nebo slepími boji!

Zdeněk Lenčéš
50 Kč

DĚKUJI

Martin Rajchl
200 Kč

3. listopadu jsme ve Vracově uspořádali besedu s válečným veteránem Bernardem Papánkem, rodákem z našeho města. 2 000 Kč, vybraných na vstupném, posíláme na podporu vaší činnosti. Děkujeme.

Zbyněk Janoška
2 000 Kč