Institut Terezínské iniciativy


Kultura, umění a historie Osvěta a poskytování informací

Databáze obětí holocaustu - Terezínské album

Cílem projektu Terezínské album cílem je vyhledávat, digitalizovat a zpřístupňovat fotografie a další dokumenty obětí šoa v českých zemích. Dosud neznámé dokumenty z archivů a ze soukromých sbírek nám pomáhají přibližovat konkrétní osudy lidí, kteří se ocitli v soukolí nacistické genocidy Židů. Díky fotografiím se připomínání obětí šoa bude místo dlouhých seznamů jmen spíše podobat listování rodinným albem.

Databáze obětí holocaustu - Terezínské album

Nyní můžete přispět na zpracování dokumentů vámi zvoleného člověka z Databáze obětí. Pokud máte vybráno, prosíme napište nám jeho jméno, příjmení a data, podle kterých jej můžeme identifikovat, popřípadě odkaz na Databázi obětí na stránkách www.holocaust.cz
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Cílem projektu Databáze obětí holocaustu - Terezínské album je vyhledávat, digitalizovat a zpřístupňovat fotografie a další dokumenty obětí šoa v českých zemích. Dosud neznámé dokumenty z archivů a ze soukromých sbírek nám pomáhají přibližovat konkrétní osudy lidí, kteří se ocitli v soukolí nacistické genocidy Židů. Díky fotografiím se připomínání obětí šoa bude místo dlouhých seznamů jmen spíše podobat listování rodinným albem. Pomozte nám toto album rozšířit.
V rámci projektu jsme digitalizovali a zpracovali přibližně 20 000 úmrtních oznámení vězňů zemřelých v Terezíně a v letech 2006-2012 vyhledali a digitalizovali dokumenty z fondu Policejního ředitelství v Praze uložené v Národním archivu v Praze. Jedná se o přibližně 350 000 dokumentů a fotografií k více než 35 000 lidí, kteří po zřízení Protektorátu Čechy a Morava podléhali Norimberským zákonům a byli deportováni z Prahy do Terezína a dalších nacistických ghett a koncentračních a vyhlazovacích táborů. Od začátku roku 2013 jsme se s projektem vydali do dalších regionů České republiky. V roce 2013 jsme zpracovali archivní materiály z fondu Policejního ředitelství ve Státním okresním archivu v Plzni. Od dubna 2014 pracujeme na projektu v Zemském archivu v Brně. Databáze obětí holocaustu je dostupná na vzdělávacím webu www.holocaust.cz
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

V současné době jsou všechny dokumenty, které jsme naskenovali v Národním archivu v Praze, připravené ke zveřejnění v neveřejné části databáze. Pokud chcete přispět na sbírku konkrétního člověka, ale nejste si jisti, zda se k němu podařilo dokumenty dohledat, můžete se zeptat na adrese database@terezinstudies.cz.

Založení projektu

Díky za digitalizaci materiálů

M. Minář
200 Kč