Česká společnost ornitologická


Regionální a komunitní rozvoj Životní prostředí

Ptačí park Zbudovská blata

VYKUPME A OBNOVME LEGENDÁRNÍ ZBUDOVSKÁ BLATA! Společně jsme založili pátý ptačí park ČSO – další mokřadní ráj pro ptáky, obojživelníky a další živočichy. Nedaleko Českých Budějovic leží nejrozsáhlejší jihočeské louky, v minulosti brutálně odvodněné a svázané systémem melioračních kanálů. Pojďme obnovit původní blata, kdysi hnízdiště vzácných druhů ptáků jako jsou břehouši, vodouši, kolihy, čejky ad. Vykoupíme pozemky, vytvoříme tůně, zrušíme podzemní meliorace, tak abychom vrátili do krajiny vodu a s ní i mokřadní ptáky. PRÁVĚ TEĎ MÁME JEDINEČNOU MOŽNOST ROZŠIŘOVAT A ROZVÍJET PTAČÍ PARK ZBUDOVSKÁ BLATA. Za veškerou podporu srdečně děkujeme!!

OBNOVME MOKŘADY NA ZBUDOVSKÝCH BLATECH!

Rozšiřujeme pátý ptačí park o dalších 1,7 hektarů klíčových pozemků. Už v zimě navíc začneme s prvními úpravami pozemků. Pomůžete nám prosím i tentokrát?
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Zbudovská blata jsou nejen dějištěm knihy Karla Klostermanna Mlhy na Blatech. Tyto, pro českou krajinu netypicky rozsáhlé louky obklopené rybníky, jsou i legendární ornitologickou lokalitou, ležící nedaleko Hluboké nad Vltavou.

Podívejte se na video, které je tematicky věnované Zbudovským blatům i knize Karla Klostermanna.


Zbudovská blata byla ovšem ve 20. století odvodněná systémem melioračních kanálů, krásné meandry Bezdrevského potoka narovnány, mokřiny vysušeny a s tím zmizela i většina hnízdících ptáků. Přesto se zde stále rádi zastavují aspoň během migrace. Jeden z nejvzácnějších českých bahňáků – břehouš černoocasý, se zde dokonce pokouší, bohužel většinou neúspěšně, hnízdit. Je to ovšem jeho poslední známé hnízdiště v Česku. Společně s dalšími ptáky jej lákají výjimečně rozsáhlé luční plochy, které jen tak někde nenajde. Dříve vlhké louky, které má tak rád, vlivem meliorace vyschly.

POJĎME ZBUDOVSKÝM BLATŮM VRÁTIT JEJICH PŮVODNÍ MOKŘADNÍ KRÁSU. PTÁCI NÁM BUDOU VDĚČNÍ!
Na obrázku je vidět rovné, zregulované koryto Bezdrevského potoka, vlevo pak stopy původních meandrů. První pozemky vykupujeme přibližně uprostřed fotografie, mezi potokem a tratí.

Právě v této cenné ornitologické lokalitě se nám podařilo vykoupit téměř 11 ha pozemků.  Z toho téměř 4 ha přímo v zájmové oblasti nedaleko Přírodní rezervace Mokřiny u Vomáčků, představující poslední zachované zbytky původních Blat. Zbytek byla orná půda, kterou jsme směnili za luční porosty uvnitř parku. Nově se nám podařilo rozšířit park o dalších 1,7 ha pozemků u PR Mokřiny u Vomáčků i na druhé straně směrem k Dívčicům.
 
Nyní intenzivně jednáme o možnostech odkupů dalších pozemků, které jsou v dané lokalitě. Dary, které získáme navíc, budou tedy použity na další výkupy, ale i na první důležité kroky k návratu mokřadních luk. Děkujeme!

POMŮŽETE S VÝKUPEM POZEMKŮ V PÁTÉM PTAČÍM PARKU ZBUDOVSKÁ BLATA? 

Na vykoupených pozemcích:

  • vybudujeme mělké tůně
  • zrušíme podzemní meliorace
  • vrátíme vodu do krajiny
  • obnovíme původní přirozené meandry Bezdrevského potoka
  • zavedeme pastvu odolnými velkými kopytníky
  • nezapomeneme ani na lidi, připravíme naučné cedule a zorganizujeme exkurze pro veřejnost
Při správě ptačího parku chceme spolupracovat a udržovat dobré vztahy s dalšími hospodáři v okolí - místními zemědělci, obcemi, krajem. Naším cílem je především vytvoření pravidelného hnízdiště pro velmi vzácné bahňáky břehouše černoocasé a kolihy velké (ty již několik let v Česku nehnízdí, ale opakovaně se na Zbudovských blatech vyskytují).  Věříme, že ptačí park poskytne zázemí i mnoha dalším vzácným druhům, jako jsou čejky chocholaté, vodouši rudonozí, slavíci modráčci, kalousi pustovky, pisily čáponohé, tenkozobci opační a další.

Ostatně i ve starém českém filmu Mlhy na Blatech, natočeném v r. 1943 podle knihy Karla Klostermanna, hrají ptáci důležitou ilustrační roli a pro film byly použity natočené záběry mokřadních ptáků od známého fotografa a kameramana Václava Jana Staňka, prvního autora českých přírodovědných filmů.

Koliha velká a břehouš černoocasý – hlavní cílové druhy, v jejichž vyhnízdění doufáme.

Tento další pozemek, v těsné blízkosti přírodní rezervace Mokřiny u Vomáčků (která je vidět jako pruh rákosí vzadu na fotce), zachovalém zbytku původních blat, je již ve vlastnictví ČSO.

Zbudovská blata jsou opravdu výjimečným komplexem lučních porostů. Po opětovném zamokření ideální prostředí pro větší druhy bahňáků, jako jsou právě břehouši a kolihy.


ZA PODPORU SRDEČNĚ DĚKUJEME!

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Podzimní brigáda
KDY: 2. 11. 2024 od 9:00 do 12:00 hod s možností pracovat i odpoledne

Dobrovolnická akce, vaší účastí přispějete k rozvoji ptačího parku Zbudovská blata. Přidat se může každý. Odstraníme náletové dřeviny, abychom „otevřeli“ mokřadní části parku pro luční druhy bahňáků, na které zde cílíme.

S sebou: holiny, pracovní oděv a rukavice, svačinu a něco na oheň

Sraz u vstupu do parku nad železničním přejezdem (49.0816778N, 14.3443231E, příjezd od Mydlovar)

Kontakt: Kryštof Chmel (chmel@birdlife.cz, 723 757 768) Česká společnost ornitologická

Shrnutí hnízdní sezóny v ptačím parku a pozvánka na akci pro veřejnost.

Důležitou událostí pro rozvoj parku bylo rozšíření jádrové oblasti ze 4 na 12 hektarů námi vlastněných pozemků. První hnízdní sezona ptačího parku nám udělala radost. Podmáčená lokalita Mokřina pod statkem lákala čejky chocholaté a vodouše rudonohé. Vodouš rudonohý zde dokonce v květnu tokal, ale k hnízdění bohužel nedošlo. Dva páry čejek naznačovaly pokus o zahnízdění v období druhé nebo náhradní vlny hnízdění. Nicméně i přes intenzivní sledování jsme nemohli snůšku ani kuřata potvrdit. Lokalita bohužel rychle zarostla ostřicemi a mokřad se pro ně stal nepřístupný.
Na nové tůni Knopřík se zastavovali kulíci říční i čejky chocholaté a pro vlaštovky sloužila jako zdroj bahna pro stavbu hnízd. V loukách a přilehlých rákosinách jsme zaznamenali všechny druhy našich cvrčilek – zelenou, slavíkovou i říční. Podél Bezdrevského potoka v rákosinách a kopřivách hojně hnízdil rákosník proužkovaný, rákosník zpěvný a slavík modráček. Ve vyšším porostu podél stružek jsme pozorovali 2-3 páry bramborníčka černohlavého. Na loukách se líbí skřivanům polním, kteří v jádrové oblasti parku hnízdí  v počtu 6-10 párů. V blízkosti ptačího parku se po celou hnízdní sezónu vyskytovaly a dokonce i tokaly tři kalousové pustovky. Hnízdění se nám bohužel prokázat nepodařilo.
Bezdrevský potok a přilehlé louky slouží jako potravní stanoviště pro čápy černé. Na fotopasti se nám podařilo zachytit letošní mládě chřástala vodního. Ke konci hnízdní sezóny v první polovině června využily čejky posekané louky k přivedení vzrostlejších kuřat z okolních hnízdních lokalit (pole u Mydlovar). Vlhký konec července přilákal na blata bahňáky, zejména bekasinu otavní (maximálně až 46 jedinců během jednoho pozorování) a vodouše bahenní (vždy kolem 10 jedinců) a několik jedinců vodouše kropenatého.
Hlavní cílový druh parku, břehouši černoocasí, úspěšně vyhnízdili. Ovšem nikoliv přímo v ptačím parku, ale v 2 km vzdáleném posledním známém hnízdišti tohoto druhu v Čechách. I díky naší péči byl letošní rok pro břehouše úspěšný. Na lokalitě se na jaře pohybovaly tři páry břehoušů, z toho dva se pokoušely o hnízdění, úspěšný byl nakonec jen jeden pár – všechna tři vylíhlá mláďata dorostla do vzletného stavu. Aby se toto povedlo, znamenalo to pečlivé a pravidelné sledování břehoušů a jejich chování, abychom se mohli včas domluvit s hospodářem a majitelem pozemku na správných podmínkách. Podařilo se nám například odložit vyhnání velkého stáda krav přímo na hnízdiště. Také plánovanou výměnu elektrického sloupu se nám podařilo odložit. Děkujeme všem za vstřícnost a jsme moc rádi, že mláďata břehoušů úspěšně vyletěla do světa. A budeme doufat, že se příští rok objeví třeba i v ptačím parku.
Nově jsme v ptačím parku pozorovali výrečka malého a volavku rusohlavou. V nové tůni Knopřík jsme zjistili pulce kuňky obecné, blatnice skvrnité a rosničky obecné. Proběhl sběr lokálního osiva, které se použije na plochách s plánovanou terénní úpravou. Za pomoc vděčíme ZO ČSOP Šumava a pracovníkům z Ekologie obnovy z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

V parku jsme zorganizovali devět akcí pro veřejnost, mezi nimi účast na místních Kubatových slavnostech, jarní brigádu nebo letní ruční kosení. Na Zbudovských blatech proběhl průzkum ryb, ze vzácnějších druhů byl zjištěn například karas obecný nebo mník jednovousý. Odborníci z Akademie věd ČR zjistili také tři velké druhy potápníků D. marginalis, D. circumcinctus a D. circumflexus.

Pokud je v letních měsících dostatek srážek, jsou blata atraktivní i pro bahňáky. Problémem je postupné zarůstání některých mokřin, tomu v budoucnu budeme chtít zabránit zavedením pastvy. Celkově máme na starosti plochu 9,5 ha, na které jsme nastavili mozaikovitý management. Část plochy ponecháváme neposekanou a tím vzniknou pásy pro vývoj hmyzu a jako zimoviště či případné hnízdiště pro kalouse pustovky.


Zveme vás na vycházku do ptačího parku v rámci Festivalu ptactva v sobotu 5. října

Rozsáhlé povodně zasáhly také ptačí parky ČSO.
Vzhledem k tomu, že většina z nich je v blízkosti říček a řek v záplavových oblastech, udělali jsme již před víkendem nutná opatření, abychom zabránili škodám na majetku a především, abychom zabezpečili naše spásače – koně, pratury a krávy – a přehnali je dále od rozvodněných toků do vzdálenějších nebo vyšších částí parků.

Ptačím parkem u Zlivi protéká regulovaný Bezdrevský potok. Na něm se povodeň ze soboty na neděli pohybovala na hranici mezi druhým a třetím povodňovým stupněm, v pondělí už voda začala klesat. Niva Bezdrevského potoka dobře splnila svoji funkci a zadržela obrovské množství vody, která se rozlila na okolní louky. Po ústupu vody budou Zbudovská blata velmi zajímavá pro ptáky, stejně jako louky a mokřady v ostatních ptačích parcích.
Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/povodne-v-ptacich-parcich-cso/

Foto: Kryštof Chmel

Noční příroda a lelkování na Zbudovských blatech 
KDY: 31.8. – 1.9.2024, začátek v sobotu od 19:00 s pokračováním až do nedělního rána
Sraz u vstupu do parku nad železničním přejezdem (49.0816778N, 14.3443231E, příjezd od Mydlovar)
Společně nahlédneme při procházce po parku do života živočichů a jejich aktivit skrytých pod rouškou noci. Budeme se věnovat nočnímu tahu ptáků, pokoušet se odchytit noční specialisty jako je lelek nebo kalous ušatý. Zůstaneme celou noc, zájemci mohou přenocovat ve vlastních stanech či pod širákem.
Svítilny, vhodnou obuv do mokré trávy a oděv do přírody s sebou.

Kontakt: Kryštof Chmel (chmel@birdlife.cz, 723 757 768) Česká společnost ornitologická

Světový festival ptactva na Zbudovských blatech
KDY: 5. 10. 2024 v 9:30 hod
Ornitologická procházka po ptačím parku Zbudovská blata spojená s odchytem a kroužkováním ptáků pod záštitou Festivalu ptactva – vycházky pro veřejnost upozorňující na fenomén ptačí migrace a pořádáné ve stejný termín po celé Evropě. Opeřence si užijeme z blízka při kroužkování i přes naše dalekohledy.

Sraz u vstupu do parku nad železničním přejezdem (49.0816778N, 14.3443231E, příjezd od Mydlovar)

Oblečení doporučujeme přizpůsobit ranní mlze a mokré trávě.

Kontakt:  Kryštof Chmel (chmel@birdlife.cz, 723 757 768) Česká společnost ornitologická



Během tropického víkendu 27. – 28. července proběhla letní brigáda na Zbudovských blatech zacílená na otevření nové tůně pro bahňáky.

Tato nová tůň pojmenovaná Knopřík, která byla vybudovaná na přelomu únor a března, se již plně propojila s okolní mokřadní vegetací. Abychom zpřístupnili břehy tůně pro cílové druhy, bylo potřeba pokosit a odklidit vegetaci zblochanu a ostřice, které kolem tůně převažují.
Díky předešlým vydatným dešťům byl na lokalitě poměrně vysoký stav vody a břehy tůně, včetně okolní plochy, byly zcela ponořené. Ruční kosení bylo proto nezbytné. Po kotníky ve vodě se účastníci s kosami statečně vrhli na bujný porost a společnými silami se podařilo Knopřík připravit pro letní tah bahňáků. Již záhy po odklizení trávy přiletěli tůni prozkoumat vodouši bahenní a za potravou sem začaly létat bekasiny otavní.

Přes vysoké letní teploty a čas dovolených se na lokalitě vystřídalo 17 dobrovolníků, počítáme-li i následné úterní dopoledne, které bylo třeba k dokončení prací. Moc si vážíme veškeré pomoci, kterou dobrovolníci pro ptačí park vynaložili!





Letní kosení
KDY: 27.-28.7. 2024 od 9:00
Přijďte pomoct pokosit, shrabat, odvézt a zpřístupnit část mokřadů pro letní/podzimní tah bahňáků. Večer se zaposloucháme do noční nálady Zbudovských blat a ráno zažijeme mlhy na blatech.
Přespíme na lokalitě ve vlastních stanech
Příjezd a odjezd podle potřeby není problém. Pokud máte vlastní kosu, hrábě nebo vidle, určitě uvítáme, když si přivezte. Pokud ne, do „vyprodání zásob“ poskytneme na místě.


Pro více informací kontaktujte Kryštofa Chmela (chmel@birdlife.cz, 723 757 768)

Od 15. 7. do 11. 8. můžete podpořit ptačí park Zbudovská blata Česká společnost ornitologická v obchodech Tesco.

Obchody Tesco v Českých Budějovicích budou mít Zbudovská blata jako jednu z možností podpory projektů "Vy rozhodujete, my pomáháme."

Více o projektu:

PTAČÍ PARK ZBUDOVSKÁ BLATA - OBNOVA MOKŘIN

Nový ptačí park Zbudovská blata má za cíl postupně navrátit krajině v nivě Bezdrevského potoka její původní charakter mokřadního ráje. Po provedených melioracích společně s vodou zmizelo z blat mnoho druhů ptáků, z nichž nejvýznamnějším je břehouš černoocasý, kriticky ohrožený druh ptáka přizpůsobeného životu v mokřadech. Nákupem dvou solárních čerpadel na vodu můžeme společně zajistit návrat vody na Zbudovská blata a s ní se pokusit i o návrat břehoušů. Jedná se o jeden z mnoha kroků, který bude navracet Zbudovským blatům původní pestrost, ptákům domov a lidem místo k poznání a odpočinku.
https://itesco.cz/pomahame/project/62312/

Pozvánka na sobotu 22. června do ptačího parku Zbudovská blata.
V sobotu se zde budou konat Kubatovy slavnosti a ČSO tady bude mít nejen stánek s prodejem produktů z e-shopu, ale i dílničku pro děti a ukázku kroužkování ptáků.
Vstup je zdarma a všichni jste srdečně vítáni!

Nová tůň na Zbudovských blatech vznikla za podpory Jihočeského kraje. Děkujeme.

V průběhu února a března vznikla na Zbudovských blatech nová tůň a další biotopy, které podpoří nejen místní populace ptáků, ale také obojživelníky a vážky.
Terénní úpravy zahrnující vytvoření dvou na sebe navazujících terénních sníženin a stržení drnu v zamokřených plochách v ochranném pásmu přírodní rezervace Mokřiny u Vomáčků. Více se dozvíte zde: https://zp.kraj-jihocesky.cz/nova-tun-na-zbudovskych-blatech

Pozvánka na akci pro veřejnost!
Vítání ptačího zpěvu v sobotu 4. května 2024 od 7:30. Podrobnosti níže v letáčku.

Další akce pro veřejnost v tomto ptačím parku!

Jarní brigáda, při které uklidíme ptačí park a připravíme jej na novou hnízdní sezónu, se koná v sobotu 9. března.

Sraz u vstupu do parku nad železničním přejezdem (49.0816778N, 14.3443231E), příjezd od Mydlovar), https://mapy.cz/zakladni?x=14.3433253&source=coor&id=14.3443231%2C49.0816778&y=49.0825632&q=49.0816778N%2C%2014.3443231E&z=16&ds=1.
Uvítáme účast dobrovolníků, kteří chtějí pomoct ptačímu parku Zbudovská blata. Společnými silami před začátkem hnízdní sezóny odstraníme náletové dřeviny, pokosíme a odvezeme stařinu z břehů Bezdrevského potoka a začistíme terén po strojovém hloubení tůně.
S sebou: holiny, pracovní oděv a rukavice, svačinu – něco na oheň

Účast prosím hlašte na: Kryštof Chmel (chmel@birdlife.cz, 723 757 768) Česká společnost ornitologická

Letošní první akce v ptačím parku Zbudovská blata - vycházka ke světovém u dni mokřadů.
Uskuteční se v sobotu 3. 2. od 10 hodin.

V ptačím parku Zbudovská blata již pracujeme a připravujeme se na novou hnízdní sezónu.

Pracovali jsme hned na 1,5 hektarech, kdy jsme u přírodní rezervace Mokřiny u Vomáčků posekali stařinu, kterou jsme z pozemku odstranili. Celá plocha se tak otevřela, což mají rádi bahňáci. Věříme, že již tento zásah napomůže k úspěšnému hnízdění břehoušů černoocasých. Také jsme prohloubili tůň, která se zde již vyskytovala, abychom zajistili delší zadržení vody v této lokalitě.
Celou tiskovou zprávu o těchto úpravách naleznete zde: https://www.birdlife.cz/prvni-zasah-na-zbudovskych-blatech-pripravili-jsme-plochu-pro-prirozenou-tun/.

                                                                                                              Lokalita po odstranění biomasy. Voda se tu drží přirozeně. Foto: Kryštof Chmel

Zítra 25. 10. 2023 bude odvysílán další díl Ornitologa na drátě, který bude tentokrát věnován ptačímu parku Zbudovská blata. Nezapomeňte se připojit v 17:30 zde: https://www.birdlife.cz/ornitolog-na-drate/. Pokud díl nestihnete, lze si jej kdykoli zpětně přehrát také na tomto odkazu.

Proběhla první akce pro veřejnost v novém ptačím parku Zbudovská blata!

Těší nás velký zájem veřejnosti, kdy se v neděli 1. října v novém ptačím parku sešlo 59 účastníků. Pozorováno zde bylo 35 druhů ptáků, a to včetně jednoho z cílových druhů - kolihy velké. V rámci akce probíhal také odchyt ptáků za účelem jejich kroužkování. Podrobnosti k akci si můžete přečíst v naší tiskové zprávě: https://www.birdlife.cz/v-ptacim-parku-zbudovska-blata-jsme-usporadali-prvni-akci/.

Jeden z odchycených a kroužkovaných druhů byl i ledňáček říční.
Foto: Jakub Vlček

Již nyní se těšíme na další akce s vámi!

Již tuto neděli 1. 10. 2023 se koná první akce v novém ptačím parku!

Jedná se o vycházku po ptačím parku, která se koná v rámci akce Festival ptactva.

O novém ptačím parku Zbudovská blata si s námi povídala Jitka Cibulová Vokatá v Českém Rozhlasu.
Přečíst či poslechnout záznam si můžete zde: https://budejovice.rozhlas.cz/mokradni-raj-pro-ptaky-obojzivelniky-a-dalsi-zivocichy-vznika-na-uzemi-9073793.

Právě vyšel časopis Ptačí svět, ve kterém se dočtete nejen o stávajících ptačích parcích, ale také o nově vzniklém ptačím parku Zbudovská blata a jeho obrovské dárcovské podpoře. Nové číslo si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/co-delame/publikace/ptaci-svet/ptaci-svet-3-2023/.

V ptačích parcích chystáme v září opět akce pro veřejnost.

 1. 9. od 16:30 Josefovské louky - Noc netopýrů
2. - 3. 9. od 18:00 Mnišské louky - Noc pro netopýry a lelkování na Mnišských loukách
22. - 24. 9. od 9:00 Kosteliska - dobrovolnický pracovní víkend
O podrobnostech jednotlivých akcí se dočtete v aktualitách na darujme.cz pod jednotlivými parky, nebo na našem webu https://www.birdlife.cz/prehled-akci-cso/.
 
Moc se na vás těšíme!

Zaplaceno!
S velkou radostí oznamujeme, že smlouva na prvních 11 ha pozemků v pátém ptačím parku Zbudovská blata byla podepsána a dnes z naší strany zaplacena.
Dary, které přišly nad rámec výkupní částky a nadále přicházejí, budou použity na management pozemků, monitoring, na celkovou správu, ale i na výkupy dalších pozemků.
Srdečně všem dárcům a podporovatelům děkujeme!


VYBRÁNO!  Srdečně děkujeme! Ale jedeme dál!

Milí dárci, opravdu se nám nedostává slov... společně jsme to dokázali, Zbudovská blata budou! Děkujeme moc! Více než tři miliony zaslané během pouhých 5ti dnů od cca 1200 dárců, to je opravdový důkaz toho, že je nás hodně, kdo si přejeme obnovu přírody a její zachování pro naše potomky. To tedy také znamená, že i s tím, co jsme měli na začátku k dispozici, máme shromážděnou částku potřebnou k pořízení prvních pozemků na Zbudovských blatech! Můžeme tedy dokončit přípravu kupní smlouvy, a ihned poté pozemky vykoupit. Vřelé díky všem, kdo na Zbudovská blata přispěli a stále přispívají!

Dary ale přijímáme dál - na Blatech rozhodně najdou své využití. S odvahou, kterou jste v nás probudili, se vrháme do předjednávání dalších výkupů, výměn a všemožné spolupráce na Zbudovských blatech. Peníze budou potřeba i na péči o nové pozemky a první úpravy s cílem navrácení vody do krajiny. Společně dokážeme proměnit Zbudovská blata v to, co kdysi byla - v ptačí ráj!

POZOR! Omezené možnosti platby kartou!
Milí dárci a podporovatelé ptačího parku Zbudovská blata. Vznikly technické problémy s platební bránou Darujme.cz, na jejich vyřešení se nyní pracuje (my je nemůžeme ovlivnit). Prosíme tedy, zda můžete svou podporu směrovat pomocí bankovního převodu, případně nám napište na darci@birdlife.cz a my Vám zašleme číslo přímo na náš transparentní účet.
Za vzniklé komplikace se velmi omlouváme!
Česká společnost ornitologická

2 miiony darů ve dvou dnech... milí dárci jste fantastičtí!! DĚKUJEME MOC!
To si zaslouží dáreček... třeba sérii fotografií hlavního cílového druhu Zbudovských blat břehouše černoocasého od výborného fotografa Dušana Boucného. No, není to nádherný pták?






















MIlí dárci, jste prostě úžasní! Peníze na výkupy pozemků posíláte neskutečně rychlým tempem. První milion jste poslali za 8 hodin od spuštěné výzvy. Nyní zbývá ještě 1 730 000 Kč, ale my už pevně věříme, že se nám společně záměr podaří a Zbudovská blata vykoupíme! Srdečně děkujeme! 
Lucie Hošková a Lucie Vacková, ČSO

Založení projektu

Alespoň maličkost na dobrou věc. Snad to dopadne. Držíme palce.

Marek Vališ
740 Kč

Konečně se tu na jihu dočkáme svého ptačího parku.Už se těším na fungování a rád bych se v budoucnu i zapojil do činnosti.Jako ornitolog a jihočech musím přispět na vykoupení pozemků.

Josef Zeman
5 550 Kč

Ať se Vám dílo podaří přátelé.

Martin Andrýsek

Děkuji všem z ČSO za jejich skvělou práci!!!

David Oškera
3 700 Kč

Úžasný projekt, držím palce!

Anna Vosolsobě
1 850 Kč

Ptačí park na Zbudovských blatech zahrnující likvidaci meliorací a obnovu meandrů je skvělý nápad a hodně dobrá zpráva.

Milan Pohl
9 000 Kč

Ať se projekt vydaří.

David
370 Kč

Miluju tenhle kraj. Tak aspoň malou částkou přispívám. Snad budou Blata podobná jako kdysi za Klostermanna :-).

Baba Jaga

Držím palce s novým ptačím parkem.
Jsem vám moc vděčný za to co pro ptáky děláte. DĚKUJI.
Ondřej Hřebejk

Ondřej Hřebejk
200 Kč

Držím palce!

Kristina Kaiserova
1 850 Kč