Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum
Zelenou horu u Nepomuka si mnozí z nás nejspíše spojí s filmovou adaptací knihy Miloslava Švandrlíka Černí baroni. Ovšem byla by velká škoda vnímat toto památné místo jen takto zúženým pohledem. Nezapomínejme na řadu fenoménů naší starší i nedávné historie, které se k němu váží. Ať už se jedná o osobnost svatého Vojtěcha, ustanovení Jednoty zelenohorské, nalezení Rukopisu zelenohorského. Působení slavných šlechtických rodů Šternberků, Colloredo-Mannsfeldů či Auerspergů anebo devastaci zámeckého areálu nejprve armádou nacistickou a následně komunistickou.
v nich.
Zelená Hora je ve vlastnictví obce Klášter, která pro zámek hledá vhodné využití. V poslední době se díky krokům a podpoře Plzeňského kraje přece jen začalo blýskat na lepší časy. Byla zpracována „Vize využití zámku Zelená Hora u Nepomuka“. V následujících letech by zde měly vzniknout moderně koncipované expozice reflektující dějiny tohoto pozoruhodného místa. Avšak cesta k revitalizaci areálu a naplnění této dlouhodobé vize bude velmi náročná a neobejde se bez pomoci jak státu, tak občanů.
Právě teď máme jedinečnou možnost podniknout zcela zásadní kroky pro záchranu tohoto objektu a jeho smysluplné využití. V připravovaném projektu spojuje své síly Paměť národa s obcí Klášter, městem Nepomuk, Plzeňským krajem a dalšími institucemi. Postupně tak vznikne unikátní kulturní komplex připomínající důležité křižovatky našich dějin a hlavně místo plné života, které budou lidé rádi navštěvovat. Vytváříme zázemí pro individuální návštěvníky, turisty z Čech i zahraničí, školní skupiny
i odbornou veřejnost.
Držím palce, určitě se to povede !