Zaostřeno na šelmy - podpořte jejich návrat do českých hor!
Velké šelmy mají v naší krajině nezastupitelnou roli. Rysi, vlci a medvědi nejsou jen fascinující součást naší přírody, ale zásadně také přispívají k udržování její rovnováhy. Ačkoliv jsou velké šelmy v České republice chráněny zákonem, pro stabilní udržení jejich populace to nestačí. Rysy, vlky a medvědy stále ohrožuje ilegální lov, přeměna krajiny či ztráta přirozeného prostředí. Přidejte se k ochráncům velkých šelem a pomozte nám tak podnikat praktické kroky k jejich ochraně - monitorovat jejich výskyt, vzdělávat veřejnost či školit terénní dobrovolníky.
Pomozte nám prosím vybrat 100 000 Kč do 11. června, kdy slavíme Mezinárodní den rysa!
Sbírka k Mezinárodnímu dni rysů je u konce! Díky vaší štědrosti se cílová částka na ochranu velkých šelem podařila vybrat. Moc vám děkujeme! ❤️
(Pro více videí přepněte do aktualit)
Z tohoto záběru máme opravdu velkou radost! Po delší době se na našich fotopastech opět ukázala rysice Amálka. Je to naše "stará známá", kterou sledujeme na fotopastech v Pošumaví již šestým rokem. Hned zpočátku ale měla namále, neboť ji pravděpodobně srazilo auto. Naštěstí se ze zranění sama dobře zotavila, což dokazuje i fakt, že v posledních letech opakovaně přivádí na svět mláďata.
Naše práce je závislá na podpoře dárců. Vaším darem podpoříte aktivity Hnutí DUHA ŠELMY:
Monitoring šelem po celé České republice.
Organizace Vlčích a Rysí hlídek - jednu z největších aktivit občanské vědy v Česku, do které se mohou zapojit dobrovolníci z široké veřejnosti a pomáhat chránit šelmy přímo v terénu.
Na fotopasti se nám poprvé ukázala rysice Čertice se svými potomky v březnu loňského roku. Tehdy žila ještě celá rysí rodina společně na nejzazším východním okraji Pošumaví. Všichni tři rysové, které zaznamenala naše stařičká fotopast, mají méně kontrastní tmavé fleky, takže jejich určování a vzájemné rozlišení tak připomínalo spíše detektivní práci.
V následujících měsících se obě koťata osamostatnila od matky a vydala se hledat svůj nový domov. Jsou již zcela nezávislé na své matce a musí se sami vypořádat se všemi nástrahami života a lovit si vlastní kořist. Naštěstí to vypadá, že oba sourozenci kritické období zvládli. Jako první o sobě dal vědět kocour Janosch. Ukázal se v Rakousku, kde ho zachytily fotopasti zdejších spolupracovníků. Pak se vydal na cestu zpět a nyní se nám fotí v Novohradských horách.
Naše fotopasti zachytily rysa jménem Kukulín při značkování, které má u rysů typický průběh: dospělý samec či samice přichází k výraznému místu, přičichne k němu a otře se o něj lící a krkem. Proceduru zakončuje označením močí. Někdy celou proceduru i vícekrát zopakuje. Zvíře se většinou otírá na potřísněném místě, a proto je zde možné následně často najít rysí chlupy.
Založení projektu
Diky za to, co delate! :)
Jana z Beskyd / UK
Jana Hatlapatkova
1 000 Kč
Díky za tento projekt a ať se velkým i menším šelmám v naší krajině daří.
Vojtěch Horáček
Tady něco od jiných koček troška do mlýna.
Jana Kučerová
500 Kč
Děkuji za Vaši práci!
Vojtěch Dvořák
1 000 Kč
Fandíme vlkům a rysům na Šumavě :):)
Šumava Guides
1 000 Kč
Práce, kterou musí ocenit všichni, kterým záleží na tom, aby tato nádherná zvířata měla alespoň minimální ochranu k přežití ....
Jiřina Šivelová
500 Kč
Moc vám fandím a přeji všem našim šelmám dlouhý a spokojený život!
Diky za to, co delate! :)
Jana z Beskyd / UK