Voucherový systém na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže ve věku 3-18 let. Pomáháme rodinám zaplatit náklady na kroužky a další zájmové aktivity. Rodiče mohou požádat o příspěvek 1500 Kč na pololetí školního roku. Organizátorem projektu je Česká rada dětí a mládeže.
Každá pátá rodina v České republice zápasí s nedostatkem peněz na volnočasové aktivity svých dětí. Rodiče proto vítají finanční podporu, kterou jim přináší projekt Darujeme kroužky dětem – představuje pro ně velkou úlevu. Pomáhejte s námi, aby všechny děti bez rozdílů mohly aktivně a smysluplně trávit volný čas a nikdo nemusel stát opodál.
Díky laskavým a empatickým dárcům, nepřichází znevýhodněné děti o důležitý rozvoj své osobnosti, které jim nabízí volnočasové organizace a kroužky. Děkujeme!
Darujeme kroužky dětem je voucherový systém na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže ve věku 3-18 let. Cílem projektu je finanční podpora rodin v tíživé finanční situaci pomocí voucherů na úhradu nákladů na volnočasové aktivity dětí.
V současné chvíli máme spuštěnou výzvu pro rodiče na 1. pololetí školního roku 2024/2025. Od začátku projektu v listopadu 2022 jsme podpořili přes 10000 dětí. V tuto chvíli však evidujeme více než 1000 žádostí o podporu, na kterou již nemáme finanční prostředky, zájem z rodin je opravdu obrovský.
Věříme, že od dárců získáme dostatečné množství prostředků na podporu co nejvíce dětí z rodin, pro které jsou volnočasové aktivity finančně nedostupné. Pomůžete nám? Přispějte libovolnou finanční částkou a darujte dítěti voucher na kroužek v 1. pololetí školního troku 2024/2025.
Každá koruna, kterou dětem pošlete říká, že se na vás můžou spolehnout. Chápete jejich situaci a nebojíte se ukázat, že vám na nich záleží. Máte odhodlání stát při nich, do kdy to potřebují. Záleží vám na dlouhodobém a transparentním řešení a nehledáte na bolest jen náplast… Posilte svůj vliv finančním darem.
Projekt je dlouhodobým řešení.
Je transparentní.
Je rychle reagující.
Je u rodičů oblíbený.
Je pro média významný.
Je přehledný.
Touto podporou dětem dáváte:
KOMPLEXNĚ PŮSOBÍCÍ PROSTŘEDÍ
Zájmy sice nejsou pro člověka nevyhnutelné, naplňují však řadu psychických potřeb a působí zároveň na rozvoj orientace, prožívání i chování osobnosti. Volnočasové aktivity poskytují dětem činnosti potřebné pro rozvoj osobnosti, zajišťují duševní hygienu, mají funkci výchovnou, vzdělávací, kulturní, zdravotní (relaxační a regenerační), rozvíjí užitečné schopnosti, dovednosti, upevňují sociální vztahy. Děti, které navštěvují kvalitní volnočasové aktivity, mají větší naději vstupovat do života s důvěrou, citově vyrovnané, veselé, podnikavé, přátelské, dobře spolupracující, snaživé, vytrvalé a poctivé. (Uznávaný dětský psycholog Otto Čačka, 2000)
DOSTATEK PŘIROZENÉHO POHYBU
Volnočasové organizace dokážou dětem vytvořit smysluplný program, který ve významné míře zahrnuje i přirozený pohyb. Ten současným dětem podle průzkumů zásadně chybí.
SKUTEČNÉ PROŽITKY V DOBĚ VIRTUÁLNÍ REALIT
Za čím dál důležitější pokládá předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček v současné době tzv. virtuální reality také to, že členové volnočasových spolků si musí zábavu sami „vyrobit“, sami si ji užít, zhodnotit a uvědomit si zážitek z ní.
MÍSTO, KDE SE DĚTI CÍTÍ DOBŘE A BEZPEČNĚ
Volnočasové organizace nabízejí dětem bezpečné prostředí pro objevování slabých a silných stránek. Děti tu vítá kamarádské, férové prostředí. V něm se dokáží uplatnit i ty z nich, které jinak ve škole zrovna neexcelují, a zde mohou nalézt tolik potřebný pocit zdaru.
KROUŽKY – IDEÁLNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ POZNAT TALENT
Nezastupitelnou roli mají zařízení pro zájmové vzdělávání při objevování, podchycování a rozvíjení nadání a talentu dětí a mládeže.
AKTIVITY DÁVAJÍ DĚTEM ŠANCI NA LEPŠÍ ŽIVO
"Dítě z rodiny s menší úrovní vzdělání a s nižšími příjmy může být součástí střední třídy, když chodí na fotbal či do sboru. Když tam kvůli úsporám přestane chodit, kontakt se střední třídou ztratí. A tím často i aspirace ve vzdělávání." říká výzkumník Daniel Prokop
NASTAVENÍ SPRÁVNÝCH HODNOT
„Pro většinu dětí mají kroužky význam naprosto zásadní. Právě v téhle oblasti se mnohdy rozhoduje o tom, jaké hodnoty budou nakonec ve svém životě pokládat za důležité, jakými lidmi se budou obklopovat a jaké vyhledávat, čím se budou nakonec v životě zabývat.“ míní Jiří Zajíc, pedagog, publicista a nositel nejvyššího skautského vyznamenání v České republice.
Organizátorem projektu je Česká rada dětí a mládeže ve spolupráci s Nadačním fondem Eduzměna. Projekt byl spuštěn v listopadu 2022.
Od svého vzniku projekt podpořil 8572 dětí.
Podpořili jsme děti v jejich volnočasových aktivitách částkou 15 371 500 Kč.
Z prostředků dárců Darujme.cz jsme v roku 2023/2024 využili 140 tisíc Kč a podpořili volnočasové aktivity pro 70 dětí. Další prostředky využijeme pro děti 1. pololetí školního roku 2024/2025.
Nejčastěji byly v tomto období peníze použity na sportovní a pohybové aktivity, dále pak na umělecké vzdělávání a oddílovou a táborovou činnost.
Jak projekt Darujeme kroužky dětem funguje? Projekt podporuje rodiny žijící v ČR, které jsou v tíživé finanční situaci, a pobírají určitou formu státní podpory na své děti. Projekt je přístupný rodinám, které pobírají jeden z těchto příspěvků:
přídavek na dítě
příspěvek na péči
odměna pěstouna
příspěvek při pěstounské péči
Podporujeme také rodiny ukrajinských uprchlíků v tíživé finanční situaci, které pobývají v ČR na základě:
víza strpění
víza dočasné ochrany
Rodina, která splňuje podmínky podpory může požádat o příspěvek ve výši 1500 Kč (3 vouchery po 500 Kč). Příspěvek lze využít u poskytovatelů pravidelných volnočasových aktivit registrovaných v systému Aktivní město.
Rodiče mohou využít u poskytovatelů, kteří jsou do projektu zapojeni. V tuto chvíli je do projektu zapojeno více než 1000 organizací a nabízí zde přes 10 tisíc kroužků a dalších aktivit. Za celé dva ročníky DKD se zapojilo již přes 2000 poskytovatelů, kteří nabízeli více jak 25000 aktivit.
Poskytovatelé jsou např. tradiční dětské organizace (Junák, dobrovolní hasiči, Asociace TOM, Pionýr), sportovní organizace, ZUŠ, DDM, spolky, fyzické, právnické osoby poskytující volnočasové aktivity na školách. Příspěvek lze využít na úhradu ročního resp. pololetního členství, účastnických poplatků na akcích (výpravy, soustředění...), nebo i na nákup potřebného materiálu a vybavení (spacák, kopačky, hudební nástroj apod.).
Projekt dále finančně podporují dárci: Karel Komárek Family Foundation, Sazka, a.s., Nadační fond ŠKODA AUTO, Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, Hlavní město Praha.
Ať sport baví!