Arnika - program Toxické látky a odpady


Zdraví Životní prostředí

Kdo znečišťuje okolí mého domova?

Integrovaný registr znečišťování (IRZ) poskytuje už přes 20 let podrobné informace o tom, kolik nebezpečných chemických látek vypouštějí české podniky do životního prostředí. Arnika již od roku 2005 údaje o množství vypuštěných látek shromažďuje a každoročně navíc sestavuje Žebříčky největších znečišťovatelů. Všechny informace také přehledně zveřejňujeme na našem webu Znečišťovatelé pod lupou, s možností vyhledávání po jednotlivých podnicích, obcích, krajích nebo látkách.

KDO ZNEČIŠŤUJE OKOLÍ MÉHO DOMOVA?

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Integrovaný registr znečišťování (IRZ), databáze spravovaná Ministerstvem životního prostředí, poskytuje už přes 20 let podrobné informace o tom, kolik nebezpečných chemických látek vypouštějí české podniky do životního prostředí, a to konkrétně v emisích do ovzduší, do vody, půdy, a kolik jich předají dál v odpadech a odpadních vodách. Tato data jsou do IRZ hlášena přímo jednotlivými podniky. Arnika data každoročně zpracovává a sestavuje z nich Žebříčky největších znečišťovatelů, které jsou za jednotlivé roky k dispozici na našich stránkách Znečišťovatelé pod lupou (www.znecistovatele.cz). Stránky obsahují i přehlednou mapu a možnost vyhledávání podle jednotlivých podniků, chemických látek, obcí, krajů apod.  
IRZ je dnes naprosto nepostradatelným prvkem v monitorování a kontrole znečištění. Data zveřejňovaná v IRZ a na webu Arniky Znečišťovatelé pod lupou přispívají k otevřené diskuzi o ochraně životního prostředí a mají i reálný dopad na chování podniků, které se díky jejich publikování snaží o zlepšení svých technologií nebo snižování emisí. Příkladem může být závod Knauf Insulation, který po tom, co byl vystaven tlaku veřejnosti, nahradil škodlivý formaldehyd používaný při výrobě tepelných izolací přírodními pojivy. 
Od zavedení IRZ do české legislativy se objevilo velké množství snah průmyslových a politických struktur o omezení či osekání registru. Například v roce 2007 se vládní návrh zákona snažil vymazat údaje o nebezpečných látkách, které podniky vypouštějí do odpadů, a také informace o škodlivinách z některých průmyslových odvětví. Více než dvě stovky starostů a zastupitelů naštěstí tehdy podepsaly naši výzvu a více než 16 tisíc lidí podepsalo petici Budoucnost bez jedů II, což pomohlo zachovat právo na informace o toxických látkách až do dnešního dne. 

O tom, jakou roli hrála v zavedení, a hlavně obraně IRZ, Arnika nebo jaká je historie Žebříčků znečišťovatelů se dočtete v brožuře „20 let Integrovaného registru znečišťování“

Podpořte IRZ a naši dlouhodobou snahu transparentně a nezávisle informovat o vypouštění znečišťujících látek v Česku. Děkujeme! 

 


 

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Člověk by měl být dobrý správce planety Země a ne její ničitel, žádná náhradní obyvatelná se poblíž nevyskytuje.

Michal Zavadil
200 Kč

Jsme stvořeni z vody. Proto chci podpořit tento projekt aspoň malou částkou.

Vendula Benešová
500 Kč

Držím Vám palce! Hlavně v kauze "Bečva" stále věřím, že ti šmejdi, kteří mají na svědomí otravu řeky, nevyváznou bez trestu! Deze zmar a Burešovi zvlášť!!!

Robert Bocek
800 Kč

Na čistém životním prostředí záleží nejvíce, hlavně v zájmu dalších generací!

Ladislav Vokoun

Každému je hned jasné, že si akorát majitel podniku namastí kapsu a zaplatí to rybáři, vodáci, plavci ryby, hmyz, zvířata ad.

Jiří Čepelka

Chci mít kontrolu znečisťovatelů v okolí.

Hynek Pospíšil
200 Kč

Hodně štěstí s Vaší prací!

Dárce

Díky za to co děláte, nejde jen o Bečvou, chceme čistou a transparentní politiku vlády, nejen v oblasti životního prostředí

Kristýna Hypšová
500 Kč

Přeju nám všem, co nám není lhostejný život a prostředí ve kterém žijeme, hodně sil a neutuchající touhu v našem boji s lidskou špínou... ;-)

Radek Novák

Dobrý den,
jsem moc ráda, že jsou v ČR lidé, kteří se snaží udělat něco pro životní prostředí. Děkuji!

Lenka Vaňková
300 Kč