CO SE STALO?
V roce 2018 proběhla v rámci Akčních dnů klimakempu přímá akce, při které byl na několik hodin zablokován a obsazen důl Bílina. Akce byla po několika hodinách ukončena, když policie zatkla cca 280 osob. Uhelná společnost Severočeské doly následně zažalovala 90 lidí za údajné škody způsobené blokádou tohoto dolu. Těchto 90 osob bylo žalováno zcela náhodně, včetně osob, které například v době akce byly na svatbě. Jeden jasný příklad absurdity za všechny: mezi žalovanými osobami byl i pracovník uhelné společnosti, kterého policie nesprávně označila za pachatele.
Považujeme za zřejmé, že snahy uhelné společnosti nespočívají v ušlých penězích, ale v zastrašování a umlčování klimatických aktivistů a aktivistek. Po čtyřech letech vydal nyní soud rozsudek, 83 lidem nařídil uhradit údajné škody (původně žalovaná částka byla ve výši cca 660 000 Kč, s ohledem na to, že soud přiznává také úroky z prodlení, již nyní tato částka bude o několik set tisíc vyšší). Náš právní tým se samozřejmě chystá se proti tomuto rozhodnutí odvolat.
PRÁVĚ NYNÍ POTŘEBUJEME VAŠI POMOC!
Momentálně náš právní tým řeší nejvíce procesů ve své historii. Většina právního týmu pracuje zdarma, přesto se některým výdajům nevyhneme a považujeme za důležité, aby ve složitých případech mohli být lidé zastoupeni profesionálními advokáty. Zdražuje se všechno, a to včetně těchto nákladů a my nechceme nikoho ponechat bez možnosti se bránit. Úhradu nákladů na právní zastoupení jsme nabídli i neprávem žalovanému zaměstnanci důlní společnosti, naštěstí však jeho zaměstnavatel po upozornění na omyl dostal rozum a žalobu stáhl.
Abychom si byli*y jisti*y, že budeme schopni*y pokrýt veškeré náklady, potřebujeme získat alespoň 350 000 Kč do konce roku. Pomozte nám prosím pokračovat v našem boji proti nespravedlivému systému i malým darem nebo šířením výzvy dál.
VÍCE INFORMACÍ O PRÁVNÍM TÝMU A JEHO ÚSPĚŠÍCH
Právní tým poskytuje své služby od roku 2017 a v současné době podporuje více než 150 aktivistů*ek v jejich probíhajících případech. Zaměřují se především na obhajobu osob, které jsou obviněny z účasti na přímých akcích. Každá akce podporovaná právním týmem je založena na akčním konsensu, kde jednou z hlavních hodnot je nenásilí.
Přestože se zaměřujeme především na obhajobu osob, kterým hrozí postih ze strany úřadů, daří se nám prostřednictvím řešených případů pracovat i na zlepšení právního prostředí v České republice. Několik příkladů:
- Po našich intervenčních žalobách proti namátkovým hromadným legitimacím policie vypracovala novou metodiku, která policistům*kám poskytuje jasné postupy a zakazuje hromadné legitimace jako metodu profilování účastníků*ic klimakempů či jiných akcí.
- Po našich intervenčních žalobách na chování policie vůči zahraničním účastníkům*cím soudy uznaly, že policie jednala nesprávně (neposkytnutí vody, ponechání spoutaných lidí v horkém prostředí na přímém slunci, vulgární oslovování lidí atd.), což vedlo ke zlepšení chování policie při dalších akcích.
- Po našich zásahových žalobách proti tomu, že policie odstranila novináře*ky z přímých akcí (takže nemohli*y dokumentovat, co policie při zákrocích dělá), soud uznal, že existuje silný veřejný zájem na dokumentování policejních akcí a novináři*ky by měli*y mít možnost to konat a policie by tomu neměla bránit.
Nuke Chvaletice