Česká společnost ornitologická


Životní prostředí Zvířata

Na stopě travičům - psí jednotka ČSO

Zastavme traviče! Otrávená návnada s jedem karbofuranem – zakázaná, velmi krutá, ale bohužel stále rozšířená. Smrtelně nebezpečná pro dravce, psa i člověka. Jen za rok 2021 ČSO zaznamenala 78 nelegálně zabitých ptáků, včetně těch nejvzácnějších - orlů a luňáků. ČSO bojuje s traviči pomocí „psí jednotky“ složené z psovodky a speciálně cvičených psů, kteří vyhledávají uhynulá zvířata a otrávené návnady. Případy pak předáváme policii. Po nečekaném úhynu zkušeného Chesapeak Bay retrívra Sama se podařilo díky úžasné podpoře dárců koupit v červenci 2020 nové krásné štěně - fenku Irbis. Ta se přidala k vycvičenému psovi Vikymu a společně s psovodkou Klárou tvoří údernou psí jednotku ČSO. Jejich práci můžete podpořit právě zde. ZASTAVÍME SPOLEČNĚ TRAVIČE ZVÍŘAT?

vybíráme od 26.6.2020

Už máme trávení dost! Spojme se a zastavme traviče!

Pomozte nám zvýšit akceschopnost psí jednotky ČSO. Dokončíme výcvik fenky Irbis, zvýšíme naše úsilí v hledání i v osvětě, pořídíme fotopasti a vysílačky na vzácné dravce.
490 376 Kč

přispělo

349 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Traviči používají především prudký jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Pár kapek tohoto jedu dokáže zabít vše živé, nejen lišku nebo dravce, ale také psa i člověka.

Dlouhodobě dobře spolupracujeme s Policií ČR, která bere situaci čím dál vážněji a zodpovědněji.  Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 160 případů, jejichž obětmi se stalo již více než 500  zvířat!

Vůbec největší případ otravy s 16 nalezenými mrtvými zvířaty včetně orla mořského, 2 jestřábů lesních a 3 kání lesních se stal koncem února 2021. Jenom za rok 2021 bylo otráveno 78 ptáků - včetně vzácných orlů mořských, luňáků červených nebo motáků pochopů.

29.duben 2021 - přelomový den, kdy byl vůbec poprvé v historii odsouzen travič dravců!

Dosud byli v Česku za trávení volně žijících živočichů pravomocně odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři ze Strakonicka podmíněný trest 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých karbofuranem v roce 2019. V roce 2022 byl odsouzen chovatel drůbeže a holubů a myslivec z Břeclavska na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky za otrávení dvou luňáků červených a dalších živočichů karbofuranem v roce 2021.
 
Pevně věříme, že tyto rozsudky budou varováním a další traviče odradí nebo při nejmenším vystraší. Stále jsme ale na začátku dlouhé cesty.

Aktuálně: 10. 4. 2024: Kriminalisté z Příbramska obvinili dvaapadesátiletého muže z toho, že otrávil dva orly mořské, káně lesní, dvě vydry říční a další volně žijící zvířata. Hrozí mu až 6 let za mřížemi. Policisté se případem zabývali od konce letošního února. Po měsíci velmi intenzívní práce kriminalistů se podařilo zjistit a zajistit nejen látku, kterou byla zvířata otrávena, ale i osobu, která otrávené návnady rozmístila. Psí jednotka ČSO k objasnění případu významně přispěla. 

Psí jednotka ČSO - Klára, Viky a Irbis

Radost v podobě fenky Irbis
Na jaře 2020 nečekaně uhynul zkušený Sam a mladý Viky zůstal na vyhledávání otrávených návnad sám.  Byl už hodně unavený a proto jsme mu chtěli pořídit parťáka. To se díky úžasné podpoře našich dárců podařilo - v červenci 2020 jsme z dárcovských peněz koupili fenku Irbis, která je v plném výcviku a učí se od Vikyho...

Irbis jde výcvik výborně a dělá velké pokroky...


PODPOŘÍTE PSÍ JEDNOTKU ČESKÉ SPOLEČNOSTI ORNITOLOGICKÉ?

Už jsme společně dali dohromady
  • 45 000 Kč – koupili jsme nadané a pracovité štěně Chesapeake Bay retrívra - Irbis. 
  • 75 000 Kč – Irbis jsme zajistili i veterinární péči a žrádlo do bříška na první rok.
  • 120 000 Kč – psí jednotce ČSO jsme pořídili další pomocníky - hlídače – 6 terénních fotopastí, každou za 7500 Kč.
A co máme v plánu dále?
 Hlavně pilnou práci a spoustu hodin strávených v terénu a spoustu litrů proježděného benzínu při ostrém nebo preventivním pátrání po otrávených návnadách.  Když bude dost financí, můžeme nechat  zanalyzovat ještě více vzorků z nalezených zvířat, případně pořídit další fotopasti a vysílačky, které pomohou strážit vzácné ptáky.

SRDEČNĚ DĚKUJEME! PŘI SPOLEČNÉM ÚSILÍ SNAD UŽ KONEČNĚ TY TRAVIČE ZASTAVÍME NEBO ODRADÍME! 

Ukázka práce psí jednotky. Viky trénuje vyhledávání mrtvého ptáka.



(Psovodka Klára, péče o psy, terénní auto a jeho provoz, většina analýz otrávených ptáků, semináře pro Policii ČR, to vše bylo nebo je  pokryto z projektu Life plus PannonEagle a navazujících projektů. Na další zmíněné aktivity už v projektu finance nezbývají. Složíme se na ně my všichni?). 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Na Hodonínsku někdo zastřelil osmiletou samici luňáka červeného. Patřila k nejstarším značeným v Česku.

Osmiletou samici kriticky ohroženého luňáka červeného zastřelil neznámý pachatel na Hodonínsku. Ornitology k ní dovedla vysílačka, kterou byla samice vybavená a signalizovala, že se pták nehýbe. Střelec ji usmrtil několika broky do hlavy, křídel i ocasu. Patřila mezi nejstarší a nejproduktivnější označené luňáky červené v Česku, za svůj život vyvedla 18 mláďat. Pro populaci luňáků červených je to obrovská ztráta. Kriminální policie případ šetří jako jako trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými druhy volně žijících živočichů. Česká společnost ornitologická (ČSO) letos eviduje již tři luňáky červené zabité pytláky či traviči, loni to bylo osm.

Celá tisková zpráva zde: https://www.birdlife.cz/na-hodoninsku-nekdo-zastrelil-osmiletou-samici-lunaka-cerveneho-patrila-k-nejstarsim-znacenym-v-cesku/


Zastřelená samice luňáka označená jako AUKI27. Foto: Ondřej Ryška


🐕 Psovodka ČSO Klára Hlubocká v terénu vyhledává otrávené návnady a ptáky. Kromě toho ale také pravidelně dělá školení a přednášky.
 
👇 Takhle to vypadalo na přednášce pro ZŠ Svítkov 100, která proběhla v rámci patronátních akcí "Skautský institut v krajině". Ty ukazují dětem a mládeži, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody ➡️ https://www.skautskyinstitut.cz/si-v-krajine


V Česku byl podmíněně odsouzen třetí travič dravců. Myslivec zabil začátkem tohoto roku u Sedlčan orly mořské a další živočichy.

„Jeho prvními nalezenými oběťmi byli 22. února dva orli mořští a liška obecná. Z poloh jejich těl šlo jasně vidět, že umírali ve velkých křečích a bolestech po otravě nervovým jedem. Orli měli zatnuté pařáty a křečovitě poloroztažená křídla. Liška ležela na boku a měla všechny končetiny i ocas křečovitě natažené a rozevřenou tlamu,“ říká psovodka ČSO Klára Hlubocká, která od počátku vyšetřování v únoru 2024 spolupracovala s příbramskými kriminalisty na případu. Je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a zvířat.

Příbramští kriminalisté se případu traviče věnovali detailně a intenzivně a už v dubnu měli vytipovaného podezřelého. Důkazy a svědectví vedly k dvaapadesátiletému majiteli rybníka. Ten se k trávení přiznal už během výslechu a dovedl policii na místo, kam ukryl sklenici se zakázaným nervovým jedem karbofuranem.

Muž byl obviněn ze tří trestných činů – přechovávání omamné a psychotropní látky; týrání zvířat; neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za to mu hrozilo až šest let ve vězení. Muž už v počátku řízení uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Soudkyně Okresního soudu v Příbrami mu 14. května 2024 vyměřila dva roky podmíněně s odkladem na tři roky a peněžitý trest 250 tisíc korun. Je to první případ, kdy soud vyměřil traviči peněžitý trest. Na základě rozsudku přišel i o zbrojní průkaz.

Detaily v tiskové zprávě: https://www.birdlife.cz/v-cesku-byl-podminene-odsouzen-treti-travic-dravcu-myslivec-zabil-u-sedlcan-orly-morske/





Případ, který jsme zmiňovali v předchozí aktualitě se podařilo vyřešit! Kriminalisté z Příbramska obvinili dvaapadesátiletého muže z toho, že otrávil dva orly mořské, káně lesní, dvě vydry říční a další volně žijící zvířata. Hrozí mu až 6 let za mřížemi. Policisté se případem zabývali od konce letošního února. Po měsíci velmi intenzívní práce kriminalistů se podařilo zjistit a zajistit nejen látku, kterou byla zvířata otrávena, ale i osobu, která otrávené návnady rozmístila. Policisté od počátku na případu spolupracovali s psí jednotkou ČSO pod vedením psovodky Kláry Hlubocké, která má jako jediná v Česku specializaci na dohledávání otrávených návnad a jejich obětí a také dohledávání karbofuranu. Psí jednotka ČSO významně napomohla k objasnění případu. Více ve zprávě na webu Policie ČR.



 

Otrava orlů na Příbramsku

Policie na Příbramsku se od čtvrtka 22. února zabývá případem otrav dravců a dalších volně žijících živočichů u obce Jesenice. Ve čtvrtek tu byli nalezeni dva orli mořští a liška. V pátek 23. února policie na místo přivolala psovodku České společnosti ornitologické (ČSO) Kláru Hlubockou, která se dvěma psy dohledala v terénu ještě další mrtvé dravce a šelmy s podezřením na otravu. Kriminalisté případ vyšetřují jako trestný čin a žádají veřejnost, aby podala svědectví na telefon 974 879 536 v případě, že má další informace o otravách a návnadách v této lokalitě.

Celá tisková zpráva na tomto odkaze.

V novém roce, již měla naše psí jednotka opět ostrý výjezd.
Tentokrát zasahovala na Vysočině, kde někdo otrávil 2 orly mořské a 1 káni lesní. Jeden z orlů byl nalezen ještě živý a po telefonu zasahujícím byly od psovodky Kláry předávány instrukce, aby se podařilo orla zachránit. Ihned byl převezen do záchranné stanice Lipec, kde se naštěstí podařilo orla zachránit a po nabrání sil byl opět vypuštěn do volné přírody.
Tisková zpráva k případu je k nalezení zde: https://www.birdlife.cz/na-vysocine-nekdo-otravil-orly-morske/
Video ze záchrany orla mořského ze záchranné stanice Lipec: https://www.milujemeprirodu.cz/zachranna-stanice-lipec/

Letošní rok 2023 jsme začínali na Břeclavsku a také zde bohužel končíme. 
2 dny před Štědrým večerem zde zasahovala naše psí jednotka. Nalezeni zde byli 2 orli královští a 2 luňáci červení, kteří byli opět otráveni. Případ byl předán kriminalistům a věříme, že travič bude dopaden a potrestán.
Celou tiskovou zprávu ze zásahu si můžete přečíst tady: https://www.birdlife.cz/travic-na-breclavsku-zabil-dva-orly-kralovske-a-dva-lunaky-cervene/

Mladý orel královský byl vybavený GPS-GSM loggerem, který sledoval jeho pohyb. Foto: Klára Hlubocká

Společně s Českou televizí natočila naše psí jednotka vzdělávací pořad pro děti. Můžete se na něj podívat zde (začátek příběhu naší psí jednotky je v čase 2:16) : https://www.ceskatelevize.cz/porady/12005787764-tercin-zvireci-svet/323291310050015/

Víte, jak postupovat při nálezu mrtvého ptáka?

Na tomto odkaze si můžete stáhnout příručku, která poskytuje jasný a srozumitelný návod, jak poznat ptačí kriminalitu v přírodě a jak se v případě nálezu zachovat. Příručka je určena všem milovníkům přírody, ornitologům, ptáčkařům, ale i lidem, kteří do přírody chodí za jiným účelem. S otráveným nebo zastřeleným dravcem se může setkat kdokoli, od pejskařů po skautské oddíly.

Děkujeme všem, kteří pomáhají,

Zmařené hnízdění orlů mořských na Toužimsku. Někdo zabil samici s mládětem, podezření je na otravu.

Mrtvou samici orla mořského našli v lese na Toužimsku kolemjdoucí, kteří přivolali pracovníky ochrany přírody. „Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. Existovala ale šance, že na něm jsou ještě živá mláďata. Svou pomoc nabídl hasičský záchranný sbor, který se dostal s výsuvným žebříkem až ke hnízdu. Tam bohužel hasiči našli už jen mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů,“ říká Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les. Osud druhého ptáka z páru je neznámý.

Orel mořský byl pravděpodobně otráven
Absence vnějších poranění nasvědčuje úhynu na následky otravy. Případ vyšetřuje Policie ČR, která zajistila mrtvá těla samice i mláděte. Nyní se čeká na výsledky pitvy. Lokalitu prohledala speciální psí jednotka České společnosti ornitologické (ČSO), která se od roku 2017 zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. „Provedli jsme prohlídku nejbližšího okolí přímo pod hnízdem a následně dalších lokalit výskytu orlů vytipované místním ornitologem Pavlem Olbertem. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady jsme nedohledali,“ říká Hlubocká.

Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů orlů mořských a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Česká společnost ornitologická za letošní rok eviduje už 18 otrávených dravců, z toho 10 orlů mořských. Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/zmarene-hnizdeni-orlu-morskych-na-touzimsku-nekdo-zabil-samici-s-mladetem-podezreni-je-na-otravu/



Viky má 6. narozeniny :)

Viky, přejeme ti všechno nejlepší a ať tě nepřechází tvé pověstné nadšení do práce.
Chesapeake Bay retrívr Viky pod vedením psovodky Kláry Hlubocké od roku 2017 v terénu vyhledává otrávené dravce a návnady, které tam kladou traviči. Za tu dobu jich našel už stovky. ČSO zdokumentovala a předala policii už přes 130 jednotlivých případů otrav ze všech koutů republiky. Viky má lví podíl na tom, že za poslední dva roky byli v Česku 2 lidé pravomocně odsouzeni za trávení dravců. Jednak v těchto dvou případech vyhledal otrávené dravce a návnady a pak dohledal další důkazy při policejní domovní prohlídce. V roce 2020 se psí jednotka ČSO rozrostla o fenku Irbis, když po náhlé břišní příhodě zemřel Klářin pátrací pes a Vikyho ”učitel” Sam. Viky a Irbis tvoří pod Klářiným dohledem skvělou pátrací dvojku!

První nález otráveného dravce v letošním roce! Je jím orel mořský.

Na konci ledna byl u Lednice na Břeclavsku nalezen otrávený orel mořský.  Orel byl nalezen v lese v poloze na břiše, s roztaženými křídly a zaťatými pařáty, jde tedy s největší pravděpodobností o otravu. Loni na jihu Moravy jsme evidovali čtyři otravy dravců, šlo o orla královského, luňáka červeného, káně lesní a jestřába lesního. V loňském roce se zde našli také mrtvé kuny a lišky. Na místě zasahovala naše psí jednotka. Více se dozvíte v reportáži s naší psovodkou Klárou: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/323281381990202/cast/960160/

Foto: Vlastimil Sajfrt

Odsouzen další travič ptáků

Okresní soud v Břeclavi vynesl rozsudek v kauze otrávení luňáků červených na Břeclavsku. Muž, který tyto ptáky otrávil karbofuranem, dostal 3 roky podmíněně. Tento pachatel byl odhalen díky Psí jednotce ČSO, které se v loňském roce podařilo odhalit 36 případů otrávených ptáků. Více se dočtete v tiskové zprávě zde: https://www.birdlife.cz/vinen-chovatel-holubu-a-myslivec-z-breclavska-zabil-lunaky-zpusobem-privozujicim-neprimerenou-bolest-a-utrpeni/#more-27125.

Luňák červený zabitý travičem z Milovic byl vybavený vysílačkou (takzvaným GPS-GSM loggerem), která signalizovala, že pták se delší dobu nepohnul ze své pozice. Foto: Klára Hlubocká

Psí jednotka v pořadu pro děti o Zvířecích profesionálech
Viky, Irbis a Klára se nově představili v pořadu pro děti Zvířecí profesionálové v díle nazvaném Psi, kteří ochraňují ptáky. Celý díl je ke zhlédnutí zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14413685407-zvireci-profesionalove/222553111400013/. Věříme, že i toto pomůže s větší osvětou ohledně tématu otrav nejen ptáků v České republice.  

Výcvik fenky Irbis pokračuje
Ani o prázdninách nemá psí jednotka volno. I pes Viky, i fenka Irbis prochází pravidelným tréninkem. Protože Irbiska už dospívá, občas pracuje v terénu samostatně (doposud jezdil do terénu hlavně Viky). Jak říká Klára, jejich psovodka: "Je zajímavé sledovat, jak má jako fenka jiný přístup k práci než Viky. Ona je klidnější, pečlivější, takže ve finále dojde k cíli rychleji a méně se u toho zapotí. Rozdíly v povahách obou pejsků se ale skvěle doplňují a již spolu tito dva parťáci vytvořili skvělý tým."
     

Psí jednotka ČSO pomohla k objasnění případu traviče na Břeclavsku
Policie na Břeclavsku obvinila muže z toho, že loni karbofuranem otrávil luňáka červeného a následně také mnoho dalších živočichů. Muž se k činu přiznal. Hrozí mu až 6 let za mřížemi. K objasnění případu významně napomohla psí jednotka ČSO, a to jak v terénu dohledáním návnad a jejich obětí, tak i při domovní prohlídce. Více o případu a úloze psí jednotky se dozvíte zde: https://www.birdlife.cz/cso-letos-eviduje-uz-32-ptaku-zabitych-travici-jednoho-pomohla-usvedcit-psi-jednotka/#more-25173

Česká společnost ornitologická úzce spolupracuje s policií. Pes ČSO Victory a výsledek pátrání u obce Mastník v okrese Třebíč. Otráveno bylo pět kání lesních a liška. Foto: Klára Hlubocká

Aktuální fotky psí jednotky ČSO - Viky, Irbis, Klára
Psovodka Klára se intenzivně věnuje tréninku a přípravě Irbis. Viky si zase upevňuje a opakuje správné návyky. Irbis si vede dobře, nyní už zkouší hledat i lákavé návnady, jako třeba syrové maso. Psí jednotka trénuje soustředění  v terénu, kde je živá zvěř, což je samozřejmě pro mladé psisko jako je Irbis (1,5 roku) velmi těžký úkol...
Autory fotek jsou Petr Valiga a Ludmila Růžková.


Travič na Klatovsku zabil tři káně lesní. Otravy v oblasti se množí
Na Klatovsku byly v uplynulých dnech nalezeny tři otrávené káně lesní. Kriminalisté  ve spolupráci s psovodkou České společnosti ornitologické Klárou Hlubockou na místě dohledali také dvě otrávené lišky a zbytky masa na balíku slámy jako otrávenou návnadu. ČSO zaznamenává případy otrav napříč celou republikou. V některých okresech je ale trávení častější. Nejvíce problematická je právě oblast západních Čech a také jižní Morava. Ornitologové apelují na veřejnost, aby se s případnými informacemi o trávení a pokládání otrávených návnad obracela na policii.
Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde: https://www.birdlife.cz/travic-na-klatovsku-zabil-tri-kane-lesni-otravy-v-oblasti-se-mnozi/

Káně lesní nalezená na Klatovsku psí terénní jednotkou ČSO. Křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu. Foto: Klára Hlubocká

Liška nalezená na Klatovsku v únoru 2022. Má typické příznaky otravy prudkým jedem – křečovitě rozevřenou tlamu a natažené nohy a ocas. Foto: Klára Hlubocká

Soud potvrdil traviči z Klatovska trest za otrávení orlů mořských a krkavců
Muž z Klatovska je vinen za otrávení orlů mořských a krkavců v březnu 2019. Potvrdil to krajský soud v Českých Budějovicích, ke kterému se muž odvolal poté, co ho letos v dubnu nepravomocně odsoudil okresní soud ve Strakonicích. Odvolací soud potvrdil rozsudek 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku. Je to historicky poprvé, kdy byl v Česku někdo odsouzen za trávení divoce žijících ptáků. Rozsudek je pravomocný, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

U okresního soudu ve Strakonicích v dubnu svědčila psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech a podklady předává policii.
„Po dvaceti letech, kdy se zabýváme ptačí kriminalitou, jsme se dočkali. První rozsudek za pokládání otrávených návnad je pravomocný. Český stát se tak zařadil mezi země, které svoji přírodu chrání důsledně a svévoli travičů netolerují. Potenciální budoucí oběti mají naději, že si traviči své chování příště důkladněji rozmyslí. A my ostatní se můžeme těšit, že trávení jednou zmizí z naší přírody úplně,“ říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

V březnu 2019 měl muž otrávit dva orly mořské a dva krkavce velké u Mečichova na Strakonicku. V květnu toho roku byla provedena domovní prohlídka u podezřelého a byly u něj nalezeny přípravky s karbofuranem a endrinem. Z laboratorních analýz se zjistilo, že orli byli otráveni karbofuranem a krkavci endrinem.

Jeden z orlů mořských nalezených u Mečichova (okres Strakonice) v přelomovém případu, v němž byl poprvé pachatel uznán vinným. Foto: Klára Hlubocká
Muž byl uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby – neoprávněné nakládání s volně žijícími zvířaty, přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a týrání zvířat.
Psí jednotka ČSO v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Foto: Jitka Erbenová

"Létající" pes
Takto vysoko dokáže vyskočit fenka Irbis. Zřejmě měla mezi svými předky klokana. Autorkou fotek je Barbora Poslušná a vznikly na jednom z letních výcvikových táborů, který psí jednotka ČSO absolvovala.

Psí jednotka ČSO v srpnu absolvovala další z tréninkových táborů. Viky a Irbis trénovali práci v terénu a moc je to bavilo.
Irbis vyrostla do krásy a podobá se Vikymu. Snadno  a ochotně se učí, takže bude brzy plnohodnotným členem týmu. Je obratná, v terénu nebojácná, ale pracuje v rozvahou. Ráda a skvěle skáče do výšky.
Viky, první služební pes ČSO, je velmi temperamentní pes s neutuchající chutí do práce. Na svém kontě už má pěknou řádku nálezů. Miluje vodu, mimo práci je klidný a milý, ale je potřeba jej neustále zaměstnávat.
Podívejte se na aktuální fotky z výcviku od Jitky Erbenové.

Poznáte, kdo je kdo? Rozeznat oba psy není na první pohled jednoduché...-) Vlevo Viky, vpravo Irbis.


S psovodkou Klárou nachodili v terénu mnoho kilometrů.

Irbis při tréninku vyhledávání otrávených návnad.
 

Klára dává pokyny Vikymu.

V Česku byl historicky poprvé odsouzen travič dravců!
Přes 20 let se Česká společnost ornitologická věnuje problematice trávení volně žijících ptáků. A dnešní den se zapsal do historie ptačí kriminality. U okresního soudu ve Strakonicích padl přelomový rozsudek - 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku.  Muž byl nepravomocně odsouzen za neoprávněné nakládání s volně žijícími zvířaty, přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a týrání zvířat.
U soudu svědčila psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
Podrobnosti čtěte zde:
https://www.birdlife.cz/dnes-byl-v-cesku-historicky-poprve-odsouzen-travic-dravcu/

Na Kolínsku někdo otrávil motáky pochopy
Od začátku roku Česká společnost ornitologická zaznamenala již 54 otrávených ptáků. To je více než za celý minulý rok! K nejaktuálnější otravě došlo na Kolínsku. "V pondělí 19. dubna nám nálezce oznámil mrtvou samici motáka pochopa, kterou ale ještě ten den z místa někdo odklidil.  V úterý jsme ve vzdálenosti asi 100 metrů našli na louce dva další mrtvé motáky, samce a samici, u zbytků bažanta. Dravci byli v poloze typické pro otravu – zaťaté pařáty a roztažená křídla, jak umírali v křečích. O dalších 100 metrů dál byl mrtvý krkavec velký. Ten už byl výrazně staršího data úmrtí, pod ním byli mrtví brouci, kteří rovněž ukazují na otravu,“ říká psovodka ČSO Klára Hlubocká

Samec motáka pochopa nalezený 20. dubna 2021 na Kolínsku psí terénní jednotkou ČSO. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu. Foto: Klára Hlubocká

Podrobnou zprávu čtěte zde:
https://www.birdlife.cz/na-kolinsku-nekdo-otravil-motaky-pochopy/

Kriticky ohrožení luňáci červení byli otráveni na Hodonínsku a Litoměřicku. Jejich polohy prozradily vysílačky
Na Hodonínsku a na Litoměřicku byli nalezeni otrávení luňáci červení. Ornitologové dohledali dravce poté, co vysílačky, kterými byli ptáci vybaveni, signalizovaly, že se nepohnuli z místa. Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) na obou lokalitách dohledala ještě další mrtvé živočichy, rovněž s typickými příznaky otravy. Zda se jednalo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který traviči k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva. Případy si převzala kriminální policie, která je vyšetřuje jako trestné činy.
Hodonínsko
Vysílačka (takzvaný GPS-GSM logger), kterou byl luňák červený vybavený, signalizovala, že samec se už dva dny nepohnul ze své pozice. Ornitologové z ČSO měli podezření na úhyn a následná kontrola v neděli 14. března jej potvrdila. Mladý samec luňáka byl nalezený v pozici typické pro otravu (křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty), ještě s kusem masa v zobáku.
Luňák červený nalezený 14. března 2021 na Hodonínsku. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu. Pták byl vybaven vysílačkou (GPS-GSM loggerem) v rámci společného projektu VFU Brno a TB Raab. Foto: Gašpar Čamlík

„Luňák dostal vysílačku jako mládě v roce 2018 na Hodonínsku. Letos, kdy by dosáhl tří let, mohl poprvé hnízdit a podle pozorování se již zdržoval v páru,“
říká Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO. Vysílačky (GPS-GSM loggery), připevněné na záda ptáků, jsou způsob, jak mohou ornitologové monitorovat pohyb vzácných dravců a odhalit tak případné nebezpečí či úhyn. Vysílačkou je vybaven i bratr otráveného luňáka a také jejich matka. Časté a přesné údaje o místě pobytu konkrétního ptáka poskytují ornitologům poznatky, které jsou jinak nezjistitelné. „Díky vysílačce víme, že tento samec luňáka zimoval v Itálii a vrátil se zpět do oblasti svého narození, aby tu založil rodinu. K tomu už ale nedošlo,“ říká Čamlík

Káně lesní nalezená 15. března 2021 psí terénní jednotkou ČSO na Hodonínsku. Foto: Klára Hlubocká

Psí terénní jednotka ČSO v pondělí 15. března prohledávala oblast o velikosti téměř jednoho kilometru čtverečního. Asi 40 metrů od luňáka dohledala mrtvou káni lesní, taktéž s pařáty křečovitě sevřenými, které ukazují na bolestivé umírání po požití jedu. Oblast na jižní Moravě patří k dlouhodobě problematickým, ČSO tu každoročně zaznamenává mnoho otrávených ptáků.

Litoměřicko
K dalšímu případu mrtvého luňáka červeného vyjela psovodka ČSO Klára Hlubocká ve středu 17. března na Litoměřicko. I tento pták byl vybavený vysílačkou, která ornitologům signalizovala, že se nepohybuje. „Mrtvý luňák ležel na poli a jeho pozice se zaťatými pařáty naprosto jasně ukazovala na otravu,“ komentuje Hlubocká.


Mrtvý luňák červený nalezený 17. března 2021 na Litoměřicku. Poloha dravce ukazuje, že umíral bolestivě v křeči po požití jedu. Foto: Klára Hlubocká

Dále se Hlubocká přesunula o 2,5 kilometru dál na místo, kde byl podle vysílačky luňák ještě v pořádku a aktivní. „Na tomto místě je dvůr pro bioodpad, kde jsme našli kosterní pozůstatky různých zvířat (včetně torza krkavce), kam se dravci pravděpodobně chodí krmit na mršinách. Nedaleko jsme našli mrtvou káni lesní a také dvě kuny – všichni s typickými příznaky otravy,“ říká psovodka Hlubocká, která pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech se speciálně vycvičeným Chesapeake Bay retrívrem Victorym.

Speciálně vycvičený pes Victory, který v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Na snímku s kání lesní nalezenou 17. března 2021 na Litoměřicku.

U obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem bylo nalezeno šestnáct (!!!) mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních a tří kání lesních. Pravděpodobně byli otráveni. "Jedná se o největší nález, který jsme kdy zaznamenali na jedné lokalitě," říká psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.
Případ si převzala kriminální policie. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 78 případů, jejichž obětí se stalo více než 200 ptáků. 


Chesapeake Bay retrívr Victory speciálně vycvičený pro vyhledávání otrávených návnad a živočichů. Na fotografii s kání lesní. Foto: Klára Hlubocká

Připomínáme jak poznat podezření na otravu. 
  • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
  •  podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
  •  mrtvé zvíře poblíž návnady
  •  mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
  •  mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
  •  mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice

Co dělat v případě nálezu?
  •  Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
  •  Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
  •  Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
  • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

Orel mořský nalezený u obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Zdroj: Facebook Ochrana fauny ČR

Otravy dravců v jedenadvacátém století
Představa jedu nasypaného do jídla v nás vyvolává obraz středověkých paláců a pokoutního soupeření o moc. Ovšem úkladné vraždy pomocí jedů jsou bohužel součástí i našich dní a nevyhýbají se ani dravcům. Stále se najdou lidé, kteří mají potřebu vládnout přírodě a využívají k tomu jakýchkoli prostředků.

Primární (přímé) otravy
Zprávy o otravách dravců karbofuranem se objevují s železnou pravidelností především koncem zimy a v předjaří. V různé míře se s nimi ovšem setkáváme celoročně. Aktuální přehled známých případů lze nalézt na karbofuran.cz. Karbofuran, který se k cílenému pokládání otrávených návnad zneužívá nejčastěji, se aplikoval v zemědělství jako insekticid a od roku 2008 se nesmí používat. Zakázané a trestné je i jeho držení. Ve světě se ale stále vyrábí a traviči si jej opatřují na černém trhu.

Otrávený orel mořský nalezený u Bzence. Foto: Klára Hlubocká

Karbofuran je nervový jed, který způsobuje ochrnutí svalů. Postižené zvíře (nebo i člověk) umírá za plného vědomí udušením, když mu přestanou fungovat dýchací svaly. Jedná se o extrémně nebezpečný jed, který se vstřebává nejen po pozření, ale i přes kůži nebo dýcháním. Smrtelná dávka pro ptáky je jen asi 1 miligram na kilogram živé váhy (např. pro káni lesní, vážící méně než 1 kg, tedy stačí téměř mikroskopické množství jedu). V mnohem menší míře dochází ke zneužívání několika dalších látek. Množství jedů, které má člověk k dispozici, je ale tak široké, že zákazem některých z nich změny nedosáhneme. Jedinou cestou je výchova a osvěta, aby především nastupující generace chápaly přírodu jako funkční celek a aby pro ně bylo nepřijatelné vystavovat jakékoli živé tvory utrpení.
Luňák červený. Zaťaté pařáty a roztažená křídla naznačují, že pták zahynul v křečích následkem otravy. Foto: Klára Hlubocká

Druhotné otravy
Používání jedů v přírodě, byť i legální, s sebou vždy nese riziko nechtěných otrav. Do širšího povědomí se dostaly v polovině roku 2019 v souvislosti s gradací hrabošů a povolením rozhazování rodenticidu Stutox II na povrch půdy. Následně se objevily zprávy o úhynech různých živočichů, včetně například čápů, na otravu fosfidem zinečnatým, který je účinnou látkou Stutoxu. Sekundární otravy jsou ale mnohem rozšířenější a může je způsobit celá řada látek.

Nebezpečí sekundární otravy (ptáků) hrozí při použití jakéhokoli jedu v zemědělství i v zahrádkách. Důsledným dodržením předepsaného způsobu použití můžeme toto riziko snížit, ale nikdy se jej zcela nezbavíme – nic jako „bezpečný jed“ neexistuje. Sekundární otravy mohou navíc způsobovat i jedovaté látky, které jako jedy nepoužíváme – v případě dravců především olověné broky, jež ptáci spolknou při konzumaci postřelené kořisti. Na rozdíl od přímých otrav dochází u těch druhotných k úhynu většinou po delším čase. Postižení ptáci tak hynou ve skrytu a zřídka se o nich dozvíme.

Psí jednotka ČSO
Ročně vyjíždí psí jednotka ČSO ve složení psovodka Klára Hlubocká, pes Viky a fenka Irbis k několika desítkám nahlášených případů, ve zbývajícím čase se věnuje tréninku nebo preventivním kontrolám. Za dobu své existence takto zdokumentovala a předala policii 74 případů, jejichž obětí se stalo 207 ptáků.
I přes intenzivní úsilí a spolupráci s policií nebyl dosud žádný travič odsouzen přímo za pokládání otrávených návnad. I proto je součástí práce psí jednotky pravidelná osvěta, jak mezi veřejností, tak cíleně například pro státní zástupce a soudce. Snad se nám společným úsilím podaří trávení brzy dostat tam, kam mělo patřit již dávno – do hluboké historie ochrany dravců u nás.

Na Klatovsku někdo zřejmě otrávil čtyři orly mořské
Čtyři mrtvé orly mořské našli v sobotu ekologové na jednom místě nedaleko Velkého Boru na Klatovsku. Předpokládají, že ptáky někdo záměrně otrávil, nejspíš zakázaným pesticidem karbofuranem. Ochránci přírody věc nahlásili policii, která podle pitvy a analýzy obsahu volete uhynulých dravců a zajištěné nástrahy rozhodne, jak bude případ klasifikován a vyšetřován, řekl ČTK Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.

Natočili jsme nové video psí jednotky ČSO a moc rádi ho s Vámi sdílíme!
Uvidíte ukázku výcviku Vikyho i co všechno již zvládá 7-měsíční fenka Irbis. Umí už vyhledat i otrávenou návnadu ptáka. Video je proloženo fotkami ze života obou psů.
Psí jednotka ČSO je v plné připravenosti výzvám roku 2021!
Doporučujeme si video pustit s jemnějším zvukem..-)



Nová posila naší psí jednotky, fenka Irbis, roste jako z vody - bylo jí 6 měsíců. Už je skoro stejně velká jako "starší brácha" Viky!


Podívejte se na video, jak probíhá výcvik 3,5 měsíční Irbis a co všechno se již naučila...

Posile naší psí jednotky - fence Irbis jsou 3,5 měsíce. A už toho umí spoustu nového! Přiběhnout na jméno, zaštěkat na povel nebo nosit aportíky. Zvyká si na různorodá prostředí, lidi, zvířata. To aby jí v budoucnu v práci nic nerozptylovalo a ničeho se nebála. Učí se pohybu na nejrůznějších površích (žebříky), ve výškách (kladina), stísněných prostorech (tunel), nepříjemných (drátěnka) nebo hýbajících se předmětech (houpačka). Už má za sebou i první lekce vyhledávání mrtvých zvířat. Skvěle a moc ráda plave. Na malé štěně slušná dávka dovedností..-)
Foto: Jitka Erbenová





DĚKUJEME VŠEM DÁRCŮM, kteří podpořili rozvoj psí jednotky ČSO! Ve středu 15.7. si psovodka ČSO Klára Hlubocká přivezla novou posilu do protitravičského týmufenku Chesapeake Bay retrívra Irbis.
Díky štědrosti dárců má Irbis zajištěnou i veškerou péči na první rok a ještě nakoupíme šest fotopastí, které pomohou hlídat hnízda vzácných dravců jako jsou například orli královští nebo luňáci červení.
Přispívat na podporu protitravičské jednotky lze i nadále. Z dalších peněz bychom rádi pořídili vysílačky, které pomohou sledovat uzdravené ptáky nebo mláďata z hnízd a v případě potřeby se jim pokusíme včas pomoci. Rádi bychom také natočili osvětová videa, abychom ještě více upozornili na palčivý problém trávení volně žijících zvířat.

Psí jednotka ČSO - Klára Hlubocká, pes Viky a fenka Irbis


Klára děkuje dárcům při návratu domů...


Založení projektu

Podporujeme tyto aktivity, které chrání volně žijící živočichy i domácí zvířata.
Člověk je jen nepatrnou součástí přírody a musí se ke všem ostatním formám živé a neživé přírody chovat ohleduplně.

Zdeněk Knotek
5 000 Kč

Chci věřit, že přijde brzy doba, kdy si všichni lidé budou vážit přírody a jejich tvorů a tvorečků tak, jak si zaslouží, že se budou radovat z toho, kolik radosti, pohody a poučení příroda přináší...
Chci věřit, i když... Ale jsem optimista.
Ať žijí všichni ti, kteří dělají velice záslužnou práci pro dobrou věc! Všem krásný den!
Karel Staněk

Karel Staněk
2 000 Kč

Díky za Vaše aktivity!

Eva Krejčová
500 Kč

Každá pomoc dobrá

Iva Kopečková
1 000 Kč

Ať se ji daří zabranit co nejvice nepochopitelnym otravám👍

Martin Simon
1 000 Kč

Každá koruna dobrá proti takovým hajzlům

Opat
1 200 Kč

Od Ladislava Procházky z Kyjova.

Ladislav Procházka
300 Kč

Diky

Alena Malinská
200 Kč

At se dari oboum pejskum, malinka at se rychle uci a spolecne najdou spoustu stop.

Iva Saskova
250 Kč

Držím palce.

Jakub Stašek
2 500 Kč