Obavy však vyvolává i samotné testování, které je pro boj s HIV klíčové. Lidé se přirozeně bojí zjistit, že jsou HIV pozitivní, strach však mají i z tradičního způsobu testování. Jeho součástí je totiž odběr krve z prstu, který lidé mnohdy nepovažují za bezpečný. Díky rychlým orálním testům mohou svou diagnózu zjistit sami doma, výtěrem ústní dutiny s pomocí speciální tyčinky. Ta do několika desítek minut na indikátoru zobrazí, zda je pacient HIV pozitivní nebo negativní.
„Vybrala jsem si rychlé orální testy, protože je můžu použít u sebe doma. Mám ráda soukromí a většinu společenských situací nezvládám úplně dobře. Když jde o to zjistit svůj zdravotní stav, což je hodně osobní věc, tak to radši vyřeším o samotě. Na orálních testech se mi také líbí, že jsou jednoduché a rychlé. Nejsou potřeba žádné jehly, ani čekání ve frontě na klinice nebo na jiných odběrových místech.“
- Mbali Jiyane
„Myslím, že se mi orální testy líbí, protože mi dávají sílu volby. Cítím, že mám kontrolu nad svým zdravím. Můžu se sám otestovat a nejsem na nikom závislý. Testy budou vyhovovat spoustě lidí – mnoho jich chce znát výsledek, ale bojí se, že nezvládnou na veřejnosti kontrolovat své emoce. Když se nejprve otestuju doma, vím, co mě čeká na klinice. Vím, že jsem HIV pozitivní nebo negativní.“
- Bubele Makeleni
V rámci Giving Tuesday nám můžete pomoci vybrat 511 817 Kč*, za které můžeme nakoupit například 11 111 testů pro pacienty, kteří je akutně potřebují. Sledujte v samotný svátek dárcovství (27. listopadu) v přímém přenosu na našem Facebooku, kolik balení testů můžeme v danou chvíli za vybrané peníze koupit. Další živé vysílání zahájíme v 17:00 opět na našem Facebooku. > Sledujte nás <
Získané finance půjdou na jeden z největších projektů Lékařů bez hranic zaměřených na HIV, který se nachází v Khayelisthe v Jihoafrické republice. Právě tam hledáme nejlepší způsoby, jak rychlé orální testy používat a distribuovat potřebným. V půlmilionové Khayletishe ověřujeme i další metody, které usnadňují a zpřístupňují nejen diagnostiku, ale také samotnou léčbu HIV. Ty nejúspěšnější z nich využijeme pro léčbu pacientů po celém světě.
A JAKÉ JSOU NAŠE DALŠÍ INOVATIVNÍ METODY BOJE S HIV?
Léky na půl roku
Pacienti, kteří podstupují antiretrovirální léčbu na potlačení viru HIV, obvykle dostávají léky na dva měsíce, pak si musí vyzvednout další. To může být pro ty, kteří například odjíždějí na delší dobu za prací do jiných částí země, komplikované. Proto ve spolupráci s jihoafrickou vládou testujeme výdej zásoby léků potřebných na šest měsíců.
Zrychlený výdej léků
HIV pozitivní pacienti musí v JAR často na své léky čekat hodiny na klinice. Řada z nich se pohybuje na hranici chudoby a nemůže si dovolit zmeškat celý den v práci. Někdy volí mezi vyzvednutím život zachraňujících léků a prací, díky které mohou uživit sebe a svoji rodinu. Testujeme proto rychlý výdej léků v lékárně, namísto celodenního čekání na klinice.
Pre-expoziční profylaxe (PrEP) = jeden z druhů prevence
PrEP je lék určený pro pacienty, kteří HIV nemají, ale patří mezi ohrožené skupiny. PrEP totiž významně snižuje riziko onemocnění virem HIV. Lékaři bez hranic jej v současnosti v JAR nabízejí ženám ve věku 18-25 let, které jsou sexuálně aktivní, a proto jsou k nákaze virem HIV náchylnější.
Více o Lékařích bez hranic
http://www.lekari-bez-hranic.cz
Více o problematice HIV
https://www.lekari-bez-hranic.cz/hiv-aids
---------------
* Podle kurzu ČNB k 13.11.2018, přičemž jeden test stojí 2 USD.
Dar na zastavení šíření HIV.