Klimatická žaloba ČR, z. s.


Legislativa a právní pomoc Životní prostředí

Vybíráme na klimatickou žalobu (zastupování u soudu)

Zažalovali jsme stát za nedostatečnou ochranu klimatu. Městský soud v Praze nám dal v červnu 2022 za pravdu a nařídil zodpovědným ministerstvům zvýšit své klimatické cíle, Nejvyšší správní soud však v únoru 2023 tento rozsudek zrušil. Soudní řízení stále pokračuje a my ho plánujeme dotáhnout až do konce, pro to však potřebujeme více financí na zaplacení našich advokátů.

vybíráme od 9.7.2020

Podpořit klimatickou žalobu

Přispějte nám na právní služby, abychom mohli naše soudní řízení dotáhnout do konce!
179 439 Kč

přispělo

169 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Spolek Klimatická žaloba ČR sdružuje 285 obyvatel České republiky, kteří jsou znepokojeni neaktivitou státu ochraně klimatu. V našich řadách jsou lidé ze všech koutů Česka a různých zaměření, jako například lesní hospodáři, zemědělci, lékaři, učitelé a další, kteří důsledky změny klimatu pociťují ve své práci i ve volném čase. 

Ve spolupráci s advokátní kanceláří Frank Bold Advokáti a dalšími žalobci přímo zasaženými změnou klimatu jsme připravili a podali žalobu na zodpovědná ministerstva. Dle naší žaloby a odborných posudků, které jsme si nechali vypracovat, ministerstva nepřijímají dostatečná opatření k mitigaci (omezování emisí) a adaptaci (přizpůsobení) na změnu klimatu, čímž narušují naše lidská práva a mezinárodní dohody. Cílem žaloby je přinutit zodpovědná ministerstva k přijetí ambicióznějších a efektivnějších opatření vůči změně klimatu. Žalobu jsme podali k soudu v dubnu 2021.

Po 15 měsících soudního řízení vydal Městský soud v Praze v červnu 2022 rozsudek, kterým nám dal za pravdu v oblasti mitigace a nařídil ministerstvům přijmout ambicióznější klimatický cíl snížení emisí o 55 % do roku 2030 (což vychází z nařízení EU). V případě adaptace pak soud rozhodl, že nedošlo k porušení práva, současně také zprostil obžaloby Vládu ČR. Nejvyšší správní soud však v únoru 2023 tento rozsudek zrušil a vrátil žalobu Městskému soudu v Praze k dalšímu projednání. 

Soudní řízení se tak vrací zpět do první instance. Naším cílem je pokračovat v tomto řízení dokud to půjde, avšak každá hodina práce našich advokátů stojí hodně peněz. Svým darem tak můžete podpořit pokračování našeho soudního řízení až k případné ústavní stížnosti.
 
Více informací o žalobě, našich aktivitách, a možnosti dalšího zapojení naleznete na www.klimazaloba.cz

Svědectví našich členů


K žalobě se přidává právník MARTIN ABEL:

"
Chci, aby se vláda postavila klimatické krizi čelem. I když to udělá, čekají nás teplotní výkyvy, která nikdo nepamatuje. Neumím mít v takovém světě vyhlídky na budoucnost. Pocházím ze zdevastanované krajiny Karvinska a chci, aby vláda náš region navrátila do rovnováhy s přírodou. Uhelné regiony, jako je ten můj, musí znovu nalézt ztracenou historii a obdržet vyhlídky na budoucnost, které lidi (včetně mě) v zdevastovaném regionu udrží. "


K žalobě se přidává lékařka ŠÁRKA MITLÖHNER:

"Jako lékařka vím, že člověkem způsobená změna klimatu bude mít negativní vliv na zdraví lidí. Nejhůře dopadne na ty nejslabší, tedy děti, staré lidi, těhotné a pacienty trpícími chronickými onemocněními. Častější bude extrémní počasí a z toho vyplývající vyšší riziko zranění při orkánech, požárech, povodních. Inspirovaly mě skupinové žaloby ochránců klimatu v Evropě, jako úspěšná žaloba proti holandské vládě, i úspěšná opozice Londýňanů proti stavbě třetí letištní dráhy v Heathrow. Díky nim existuje naděje, že se při budoucím plánování budou brát větší ohledy na klimatickou zátěž a rychleji snižovat emise skleníkových plynů. "


K žalobě se přidává studentka VERONIKA KLEMENTINA ZEMANOVÁ:

"Moje generace je generace strachu. Místo mládí a volnosti jsme odkázáni na frustraci a nejistotu ohledně vývoje naší planety. Klimatická krize není pouhou politickou ideologií, nýbrž představuje komplexní problém přesahující do sociálních a ekonomických oblastí. Jednou z rolí státu je i chránit své občany a prostředí, ve kterém žijí. V tom Česká republika fatálně selhává. Ignorace naší vlády dosáhla takové úrovně, že nám nezbývá, než se otočit k soudům, tak jako desítky environmentálních spolků po celém světě. "


K žalobě se přidává historička umění TEREZA MACHÁČKOVÁ:

" Žili jsme v Kapském městě v době, kdy ve městě došla voda. Tahle zkušenost nás navždy poznamenala. Vodu už nebereme jako samozřejmost, která kdykoliv vyteče z kohoutku. I v Praze teď toaletu splachujeme minimálně, nádobí nemyjeme pod tekoucí vodou a jednoduše k vodě přistupujeme jako k něčemu vzácnému. "
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děkuji za iniciativu a držím nám palce

Lucie Krčmařová
108 Kč

Členský příspěvek

Jaroslav Staněk
500 Kč

One small step for a man. One giant leap for the planet.

George Knap
500 Kč

Díky že to děláte!

Ridina Ahmedová

Zkusit se musí všechno.

Marek Suchomel
100 Kč