V roce 2021 uplyne sto let od smrti Petra Kropotkina, který nadále zůstává jednou z nejinspirativnějších postav anarchistického hnutí. Často se však zapomíná také na to, že Kropotkin byl ve své době světově uznávaný geograf, který přišel s klíčovou kritikou hypotézy o konkurenci jako o určujícím principu vývoje společnosti, kterou prosazovali sociální darwinisté. Kropotkin, sám obdivovatel Darwina, využil své pozorování během výzkumného pobytu na Sibiři k sepsání knihy „Vzájemná pomoc: faktor evoluce“, která vyšla poprvé v roce 1902 a česky poprvé a naposledy v roce 1922. Kropotkin v ní dokazuje, že vzájemně prospěšná spolupráce a reciprocita – jak v případě jednotlivců, tak i druhů – hraje v říši zvířat a v lidské společnosti mnohem důležitější roli, než individualizovaný soutěživý boj. Kropotkin pečlivě vystavěl svoji teorii, kterou v knize „Vzájemná pomoc“ zpopularizoval. Ve svém popisu přírody odmítl její romantickou idealizaci, jak ji podával Rousseau, tak odmítl i to etické socialistické myšlení, podle nějž byla spolupráce motivována představou „univerzální lásky“. Kropotkin na výkladu dynamiky společenské evoluce ukazuje sílu a moc spolupráce – ať už je to u bizonů bránících se predátorovi nebo u pracujících, kteří se sdružují proti svému šéfovi. Jeho poselství je zřejmé: v solidaritě je síla.
Kniha je považována za zásadní text anarchistického komunismu, protože nejenže je kritikou sociálně darwinistického boje o život, ale prezentuje také argumenty pro komunismus, které představují alternativu k historickému materialismu marxistů. Na řadě příkladů jak z živočišné říše, domorodých společenstev, raně evropských společností, středověkých měst, cechů, dělnického hnutí a života obyčejného lidu ukazuje důležitost a prospěšnost vzájemné pomoci. Kritizuje stát za to, že zničil historicky důležité instituce vzájemné pomoci a solidarity, a že prosazováním a ochranou soukromého vlastnictví prosazoval ve společnostech spíše boj o život.
Mnozí biologové jako například Stephen Jay Gould, Lee Dugatkin nebo Dougles Boucher považují Kropotkinovu práci za zásadní dílo pro následující vědecké zkoumání spolupráce.
Proč je důležité knihu vydat?
V časech klimatické krize a pandemie COVID se odkazy na Kropotkinovo dílo o vzájemné pomoci objevují i v médiích hlavního a k jeho textům se obracejí a jeho jméno si na internetu vyhledají i lidé mimo klasické „obvyklé podezřelé“ z anarchistického hnutí. Kropotkinovy myšlenky získávají opět na aktuálnosti a mohou podněcovat naši představivost ohledně uspořádání a fungování společnosti.
Vybrané peníze se použijí výhradně na tisk knihy. Každý, kdo přispěje částkou 350,- a více, dostane knihu jako dárek.
Kniha vyjde v na jaře 2021.
knížky Neklidu do každé rodiny! <3