Kverulant.org o.p.s.


Protikorupční aktivity

Když mocní s veřejností nehrají fér, bráníme ji

Mocní s námi často nehrají fér a my proti tomu vystupujeme. Obtěžujeme odpovědné všemi legálními prostředky tak dlouho, až v dané kauze dosáhneme konkrétní, pozitivní změny v zájmu široké veřejnosti. To stojí spoustu úsilí a peněz. Oceňte naši práci a podpořte nás. Děkujeme

Stát s námi někdy nehraje fér, snažíme se to měnit

Když i Vy podpoříte Kverulanta, papaláši nevyhrají!
8 162 215 Kč

přispělo

4485 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Obtěžujeme, propíráme, tvoříme studie a analýzy, podáváme trestní oznámení a stížnosti, apelujeme i píšeme. Tlačíme odpovědné k odpovědnosti všemi legálními způsoby tak, abychom nakonec dosáhli konkrétní, pozitivní změny v zájmu široké veřejnosti. Cílem není jen upozornění na problém, cílem je vždy jasná a veřejně deklarovaná změna k lepšímu. 
 
Nepodporujeme žádné politiky; ani se s nimi nestýkáme. Jednání s politiky by totiž nejspíš znamenalo nějaký obchod. Třeba i jen to, abychom na ně neútočili, když „pro nás“ něco udělají.
 
Vše, co prosazujeme, děláme jen silou našeho hlasu, s podporou veřejnosti.  To dobře reflektuje Kverulantovo heslo „Acta non verba“ - jednat, ne jenom mluvit. Oceňte prosím naše úsilí a podpořte nás svým darem. Jinak to nepůjde.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

PRAŽSKÝ BYZNYS S FARMÁŘI

Kverulant.org již v roce 2014 upozornil na nerovné podmínky při pořádání farmářských trhů v různých částech Prahy. Zatímco někteří pořadatelé museli za tuto možnost platit, jiní naopak dostávali zaplaceno. Kverulantovým cílem bylo odstranit tuto hrubou nerovnost, která byla financována z veřejných peněz. To se mu podařilo a za pořádání farmářských trhů se již nikde v Praze nikomu neplatí.  Kverulant nyní porovnal nastavené podmínky a zjistil, že průměrně se cena za pořádání jednoho trhu blíží částce 4,5 tisíce korun. Městské části chtějí až 23 tisíc korun za pořádání jednoho průměrného trhu, ale pořadatel farmářského trhu na Náměstí republiky za možnost využívat jedno z nejlukrativnějších míst v republice už roky neplatí Praze 1 ani korunu. Ještě horší to je tam, kde je pořadatelem městská část či její dceřiná společnost. To obvykle generuje městské části velkou ztrátu. Kverulant s výsledkem své studie seznámil všechny pražské městské části a magistrát a očekává, že by Praha měla dokázat podmínky pro pořádání farmářských trhů v Praze více sjednotit. Pražané by měli mít možnost nakupovat potraviny od farmářů za rovných a nekorupčních podmínek. Další podrobnosti naleznete v kauze Pražský byznys s farmáři.




Osm let boje proti papalášům na Praze 5
V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby Kverulant v kauze Ulice na retardérech usiluje o nápravu. Na podzim mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Zatím se tak nestalo a Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Nyní přišla odpověď. Praha 5 netuší, kdy a zda provede požadované stavební úpravy. Kverulant svůj boj stále nevzdává a dnes znovu napsal starostovi Prahy 5 dopis, ve kterém se dožaduje nápravy.

Neodstraněný billboard zabíjel

Dnes kolem čtvrté hodiny ráno na desátém kilometru dálnice D11 směrem z Prahy na Hradec Králové stala smrtelná nehoda. Řidičův vůz vyjel z dosud nezjištěných příčin z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil v příkopu. Řidič nehodu nepřežil. Billboardy měly od dálnic zmizet už vloni v září, pořád jich jsou ale k vidění stovky. Odstranit je měli jejich majitelé nebo příslušný úřad. Nařizuje jim to zákon přijatý již před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí a ministr dopravy Dan Ťok se nedáno nechal slyšet, že ministerstvo prý nemá dostatek lidí na to, aby billboardy odstranil. Kverulant.org je dnešní nehoda je důkazem spáchání trestného činu obecného ohrožení a podává na billboardaře i na úředníky trestní oznámení. 

Kverulant žaluje ministerstvo financí

Veřejnost má zprávu OLAF o Čapím hnízdě k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. Navíc není zcela jasné, zda jde o zprávu kompletní a autentickou. S tím se Kverulant odmítá smířit. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout zákon a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Před koncem roku 2017 do ČR doputovala zpráva OLAF o dotačním podvodu v kauze Čapí hnízdo. Kverulant.org již tehdy dle zákona o poskytování informací požádal ministerstvo financí o poskytnutí kopie této zprávy. MF však tuto zprávu odmítlo poskytnout. Je naprosto evidentní, že se tak stalo v zájmu hlavního podezřelého Andreje Babiše. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Kverulant je hluboce přesvědčen, že jedno z nejdůležitějších práv, které česká ústava občanům dává, je právo na informace, a tak proti neposkytnutí zprávy podal odvolání. I to mu Babišova ministryně financí v demisi Schillerová zamítla. Proto Kverulant dnes podal na  ministerstvo financí soudní žalobu a domáhá se oficiálního zveřejnění zprávy OLAF.  Pokud si i vy myslíte, že blahosklonnost politiků není dostatečnou zárukou demokracie, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč. 

Kverulant požaduje zrušit výběrové řízení za 130 milionů na vysílačky pro Pražský hrad
Nedávno vyšlo najevo, že firma KonekTel má za 130 milionů dodat vysílačky pro Hradní stráž. V tomto případě byl nejspíš porušen zákon. Zákon o zadávání veřejných zakázek v rámci boje proti korupci od října 2016 zakázal zadávat veřejné zakázky společnostem s anonymními vlastníky. Do tohoto data měli všichni soutěžitelé čas zveřejnit své vlastníky formou zaknihování svých akcií. Jinak měly být z každé veřejné soutěže vyloučeni.  Firma KonekTel přitom tuto zákonnou podmínku začala splňovat až 15. listopadu loňského roku. Tedy téměř dva měsíce po původním termínu na odevzdání přihlášek do hradního tendru. Kverulant na tuto skutečnost dnes upozornil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Kverulantovo dnešní podání navazuje na jeho nedávný podmět antimonopolnímu úřadu ve kterém upozorňuje na fingovanou soutěž na nákup vysílaček pro Generální ředitelství cel a na dalších 17 zakázek za 30 milionů korun, které také nelegálně vyhrála firma KonekTel.

Kverulant.org upozorňuje antimonopolní úřad na 18 nezákonných výběrových řízení za 65 milionů korun

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 35 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Cílem Kverulanta je zrušení fingované soutěže, a proto dnes podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Upozorňuje v něm  nejen na soutěž celníků, ale i na dalších 17 zakázek za 30 milionů korun, které vyhrála firma KonekTel nelegálně.

Kverulant se nedávno obrátil na generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka a požádal ho, aby výběrové řízení zrušil. Ten Kverulanta požádal o jednání, ze kterého Kverulant pořídil videozáznam. Velitel celníků, generál Poulíček společně se svými podřízenými tendr na vysílačky obhajoval. Kverulanta však brigádní generál nepřesvědčil, a proto dnes podal podnět k zahájení správního řízení o přezkoumání úkonů zadavatele z moci úřední k ÚOHS. Kverulant doufá, že ÚOHS nařídí celníkům fingovanou soutěž zrušit. To ale není to jediné, na co Kverulant upozorňuje. Zákon o zadávání veřejných zakázek od října 2016 zakázal zadávat veřejné zakázky společnostem s nezaknihovanými akciemi. Požadavek na zaknihování akcií uchazečů byl přijat s cílem zvýšení transparentnosti veřejných zakázek a posílení boje proti korupci. U zaknihovaných akcií je eliminován prostor pro zakrytí jejich skutečných vlastníků, neboť akcionáři musí mít zřízeny speciální majetkové účty evidující zaknihované akcie. Firma KonekTel přitom tuto zákonnou podmínku začala splňovat až  15. listopadu loňského roku. Přesto vyhrála 17 zadávacích řízení za více než 30  milionů, přestože měla být okamžitě vyloučena. Kverulant doufá, že ÚOHS nařídí zrušit fingovanou soutěž nejen celníkům, ale zruší i ostatní zde uvedené soutěže pro jejich zjevnou nezákonnost. Pomozte Kverulantovi přimět úředníky nestrkat naše peníze do kapes pochybné firmy a dodržovat platné zákony.

Generál Kverulanta o poctivosti tendru na vysílačky nepřesvědčil

Generální ředitelství cel nedávno vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 60 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky totiž byly ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Ta se také jako jediná soutěže účastnila. Kverulant zaslal dopis veliteli celníků a požádal ho o zrušení fingované soutěže. Ten Kverulanta požádal o schůzku, ze které Kverulant pořídil videozáznam. Velitel celníků, generál Poulíček společně se svými podřízenými tendr na vysílačky obhajoval. Kverulanta však naprosto nepřesvědčil a ten tak chystá podání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavování tunelování veřejných rozpočtů a staňte se jeho dárcem. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky


Předmětem zakázky byla dodávka 360 kusů ručních vysílaček a dodání a montáž 260 kusů vozidlových vysílaček za předpokládanou cenu 56 milionů korun. To vše ve vskutku speciálním standardu  P25, který používají bezpečnostní složky v USA a který v ČR prodává jen firma KonekTel. V Evropě se pro tento účel používají jiné systémy. Zejména technologie DMR a TETRA. Tyto technologie jsou zcela srovnatelné, schopné P25 plně nahradit a díky konkurenci mohou být i výrazně levnější. Již dávno nastal čas se ze závislosti na jediném dodavateli vymanit. Kverulant se obrátil na generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka a v dopise ho požádal, aby výběrové řízení zrušil. Ten Kverulanta požádal o schůzku se ze které Kverulant pořídil videozáznam. Velitel celníků, generál Poulíček společně se svými podřízenými tendr na vysílačky obhajoval. Kverulanta však naprosto nepřesvědčil a ten tak chystá podání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, přestože poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu přijede na 10 tisíc korun. Podpořte Kverulanta v jeho úsilí darem 500 Kč. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky.

Blahosklonnost politiků není zárukou demokracie
Před koncem roku do ČR doputovala zpráva OLAFu o Čapím hnízdě. Přestože už ji má veřejnost k dispozici, ministerstvo financí ji ohledem na zájmy Andreje Babiše stále tají. Kverulant.org dle zákona o poskytování informací již před koncem roku požádal ministerstvo o poskytnutí kopie této zprávy. Dříve než MF stihlo Kverulantovu žádost rozhodnutím z 11. ledna odmítnout, podařilo se jí novinářům z aktualne.cz získat. Tady je. Veřejnost má zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku nekázně úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit. Kverulant je hluboce přesvědčen, že jedno z nejdůležitějších práv, které česká ústava občanům dává, je právo na informace. Proto proti rozhodnutí o zamítnutí své žádosti podal odvolání. Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnou zákon a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Povinné normy má stát poskytovat zdarma
Stát vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za přístup k nim ročně téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že závazné normy má stát poskytovat veřejnosti zdarma, a proto dnes vyzval dopisem ministra průmyslu a obchodu, aby tuto zjevnou absurditu konečně odstranil.
Podpořte Kverulanta v jeho boji finančním darem.
V současné době je v platnosti 36 tisíc norem. Velká většina z nich není závazná. Existuje však více než 4 tisíce norem, u kterých stát vyžaduje jejich dodržování. Celkový a přesný výčet povinných norem naleznete ve studii, kterou Kverulant objednal u České společnosti pro technickou normalizaci. Navíc zcela určitě budou přibývat další. Už nyní je jisté, že nejméně jednu z takových norem bude muset dodržovat široká podnikatelská veřejnost. Jde o  evropskou normu EN 16931-1:2017 pro elektronickou fakturaci. Kverulant je přesvědčen, že normy, které jsou závazné, by stát měl veřejnosti poskytovat zdarma. Proto dnes dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, aby jeho rezort začal situaci konečně řešit. Podrobnosti naleznete v kauze Povinné normy má stát poskytovat zdarma. Pomozte i vy přimět stát, aby hrál s veřejností fér. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. I vaše koruna denně mu pomůže vyhrát v nejen v této kauze, ale měnit věci k lepšímu i v dalších kauzách.

Kverulant s velkou hrdostí oznamuje, že členem jeho správní rady se stal  český novinář, pedagog, disident komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra Jan Urban.


Dokončili jsme rozesílání potvrzení o darech, abyste mohli platit o něco menší daň z příjmu. Pokud náš email postrádáte, prosíme, ozvěte se na ales.masner@kverulant.org

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Zdá se, že konečně úspěšně.  Přestože z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, stále se budují nové obecní poškozovače vozidel. Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá zabudovat speciální práh, který se pod rychle jedoucím vozidlem propadne.


A co si o retardérech a silničních propadlištích myslíte vy. V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 750 lidí. Podle všeho ani veřejnost retardérům moc nefandí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas.

KVERULANT.ORG ODHALIL DALŠÍ TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU
Dopravní podnik zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 48,2 milionů.  Skutečná cena prací však byla maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení. Nyní, po více než roce vyšetřování došla policie k závěru, že k žádnému předražení zakázky nedošlo a věc odložila. Kverulant se s tímto absurdním závěrem nechce smířit a chystá stížnost k státnímu zástupci. Podrobnosti naleznete v kauze DALŠÍ TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU

KVERULANT MÁ JIŽ TÉMĚŘ 700 DÁRCŮ
Kverulant není napojen na penězovody z veřejných zdrojů a neposílá ani žádosti do Bruselu. Nejsme placeni z vašich daní, ale pouze z darů přispěvatelů. O to více si jich vážíme. Asi i proto každý měsíc uvítáme několik nových laskavých příznivců, kteří nejsou ke svému okolí lhostejní. Tak jsme již přijali už 814 632 Kč od 668 laskavých žen a mužů. Staňte se i Vy jedním z nich, podarujte Kverulanta. Vždyť malý dar je jen 3 kliky daleko. My dar s radostí využijeme na odhalování tunelů, kontrolu politiků, odstraňování billboardů, na další trestní oznámení...  A kolik nám darujete nejčastěji? Jednorázově nám přichází na účet nejčastěji 500 Kč. Průměrný pravidelný dar je pak 50 Kč měsíčně, to nejsou ani 2 Kč denně, které pomáhají a rozpočty nebolí. Pokud si chcete příští rok uplatnit odpočet daru z Vašeho daňového základu, je třeba, aby Váš celkový roční dar na všechny veřejně prospěšné aktivity byl alespoň 1000 Kč.

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 60 milionů korun. O žádnou soutěž však nejde, zadávací podmínky jsou totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Kverulant dnes zaslal dopis řediteli celníků a požádal ho zrušení fingované soutěže. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavování tunelování veřejných rozpočtů a staňte se jeho dárcem.
Předmětem zakázky je dodávka 360 kusů ručních vysílaček a dodání a montáž 260 kusů vozidlových vysílaček za předpokládanou cenu 56 milionů korun. To vše ve vskutku speciálním standardu  P25, který používají bezpečnostní složky v USA a který v ČR prodává jen firma KonekTel. V Evropě se pro tento účel používají jiné systémy. Zejména technologie DMR a TETRA. Tyto technologie jsou zcela srovnatelné, schopné P25 plně nahradit a díky konkurenci mohou být i výrazně levnější. Již dávno nastal čas se ze závislosti na jediném dodavateli vymanit. Kverulant se dnes obrátil na generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka a v dopise ho požádal, aby výběrové řízení zrušil. Nebude-li výběrové řízení zrušeno, hodlá se Kverulant obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, přestože poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu přijede na 10 tisíc korun. Podpořte Kverulanta v jeho úsilí darem 500 Kč. Podrobnosti naleznete v kauze Předražené vysílačky pro celníky.

Před koncem roku do ČR doputovala zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), která se věnuje vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo. Odpovědné státní orgány tuto zprávu s ohledem na zájmy Andreje Babiše, nehodlají zveřejnit. To je v naprostém rozporu s veřejným zájmem v oblasti hospodaření s veřejnými statky. Proto Kverulant.org dle zákona o poskytování informací požádal Ministerstvo financí o poskytnutí kopie této zprávy. Dřív než MF stihlo Kverulantovu žádost odmítnout, podařilo se jí Kverulantovi získat jinak. Tady je. 



Skutečný ekologický problém konečně vyřešen
Nezabíjí sice přímo jako při dopravní nehodě, přesto mají na svědomí životy. Řeč je o vymontovaných filtrech pevných částic. Částice o velikosti 2.5 mikrometrů se usazují v průduškách a ty ještě menší částečky pak proniknou do plicních sklípků a do krve. Dlouhodobé vystavení působení menších částic prokazatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic a mozkové mrtvice. Dlouho zůstávalo jen u řečí a hledání důvodů, proč s tím nejde nic dělat. To se však konečně změnilo. Stanice měření emisí od ledna pořizují fotodokumentaci vozidel. Snímky se společně s výsledky měření online ukládají do informačního systému ministerstva dopravy. To výrazně snížilo možnost podvodu. Kverulant.org je rád, že se této kauze již nemusí věnovat.

Reklama na hazard na ČT není reklama na hazard

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání a nedávno podal další  a to pro odvysílání  reklamy na hazard v online casinu SYNOTtip na programu ČT1 před osmou hodinou večer.  V této reklamě přeje vyzývavě oblečená krupiérka divákovi nikdy nekončící zábavu v českém online casinu SYNOTtip.  Bohužel ani tentokrát nebyl Kverulant úspěšný. RRTV mu nedávno sdělila, že si nechala zpracovat analýzu spotu, ze které vyplývá, že o reklamu nejde. Kverulant si tuto analýzu od rady vyžádal a po jejím prostudování užasl, že podle ní spot nepřeje divákům nikdy nekončící zábavu v kasinu SYNOTtip, ale prostě jen nikdy nekončící zábavu a k návštěvě online casina vůbec nevybízí. Inu pokrytectví opět vítězí. 


Právě jsme pro vás aktualizovali seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Podpořte za to Kverulanta. Zaslouží si to. 

JAK KVERULANT POMOHL ZASTAVIT EKOVYDĚRAČE
Nedávno uvalil soud vazbu na dva předsedy „ekologických“ spolků z Karvinska za to, že podle policie vydírali několik let podnikatele. Připojovali se do stavebních řízení a dělali účelové obstrukce. Za stažení různých odvolání a námitek požadovali peníze. Policie uvedla, že ví minimálně o dvou případech. To už napříště nebude možné, protože 1. ledna začala platit novela stavebního zákona, která omezila prostor pro ekovyděrače, ale zároveň zachovala rozumnou možnost veřejnosti mluvit do povolování staveb. Environmentalisté již nebudou moci zdržovat územní a stavební řízení, ale stavební zákon jim zachoval právo vyjadřovat se k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). ČR tak již má velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko. To je úspěch, ke kterému přispěl i Kverulant svojí kauzou.

Čekání na Olafa
Nedáveno do ČR doputovala zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), která se věnuje vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo. Zdá se, že odpovědné státní orgány tuto zprávu s ohledem na zájmy Andreje Babiše, nehodlají zveřejnit.  To je v naprostém rozporu s veřejným zájmem v oblasti hospodaření s veřejnými statky. Proto Kverulant.org právě dle zákona o poskytování informací požádal Ministerstvo financí o poskytnutí kopie této zprávy.  A o poskytnutí kopie zprávy požádal i  OLAF. Pokud bude úspěšný, zprávu OLAF obratem zveřejní.

Státní aparát

Nejvyšší kontrolní úřad před vánocemi zveřejnil zprávu, ve které upozornil na jeden z největších příkladů plýtvání státu veřejnými prostředky v oblasti IT. Jde o Centrální registr administrativních budov známý pod zkratkou CRAB. Stál extrémně vysokou částku a je prakticky k ničemu. Odpovědný za CRAB je především Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Hospodářské noviny s využití Kverulantovy kauzy CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT napsaly o CRABu článek. A Úřad pro zastupování státu místo, aby slíbil nápravu, vydal tiskovou zprávu ve kterém tvrdí, že všichni lžou.

Když na Úřad vlády, tak s dehtem a peřím, ne s pytlem na peníze

V červnu 2014 vznikla Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, ve které vedle hlavního podezřelého v kauze Čapí hnízdo Andrej Babiše zasedlo několik dalších politiku a několik ředitelů protikorupčních organizací. Kverulant.org měl od samého začátku pochybnosti o správnosti takového kamarádství s politiky a tak do vládní rady svého zástupce nevyslal. A nevyslal jej ani nyní, když byla, opět za účasti protikorupčních bojovníků, vládní rada rekonstruována. Někteří z našich kolegů z neziskových organizací budou si tak zajistili nové kamarády a nové příležitosti k přisátí k veřejným rozpočtům. To se však Kverulanta naprosto netýká. Od svého vzniku v roce 2009 odmítá peníze z veřejných zdrojů a je přesvědčen, že když už jde protikorupční aktivista na Úřad vlády, má tam jít s dehtem a peřím, ne s pytlem na peníze.

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání a nedávno podal další  a to pro odvysílání  reklamy na hazard v online casinu SYNOTtip na programu ČT1 před osmou hodinou večer.  Bohužel ani tentokrát nebyl Kverulant úspěšný. Nyní mu RRTV sdělila, že si nechala zpracovat podrobnou obsahovou analýza spotu, na jejímž základě a rovněž na základě příslušné judikatury, která danou oblast upravuje, nebyly zjištěny skutečnosti, které by dokládaly možné spáchání přestupku.


ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT? V Kverulantově anketě již hlasovalo téměř 400 lidí, Podívejte se na výsledky a připojte i vy svůj hlas.

Zanést údaje o jedné budově do státního registru administrativních budov stálo téměř 600 tisíc korun a navíc jsou chybné
Kverulant odhalil již v roce 2013 rekordní plýtvání při nákupu IT pro veřejné instituce. Jeden z těchto nákupů se však vymykal běžným tunelům. Šlo o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov za 1,6 miliardy korun. Přitom CRAB byl a je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka. Včera zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad závěry kontroly, které se zaměřila na provoz a využití státních nebo státem užívaných nemovitostí v letech 2014 až 2015. Od spuštění CRAB v roce 2012 je podle kontrolorů kvalita vedených údajů o budovách stále nízká: "Například celková kancelářská plocha se nerovnala součtu kancelářské plochy využité a nevyužité, chyběly také některé ekonomické údaje nebo se v různých výstupech vygenerovaných z registru lišily informace o pronajímaných plochách" Přestože CRAB vznikl, aby zpřístupnil kompletní informace o majetku na jednom místě, podle NKÚ obsahoval do roku 2015 údaje zhruba o 3 800 státních nebo státem využívaných budovách z celkových přibližně 40 000 státních objektů. V roce 2016 se počet objektů v registru dokonce ještě snížil zhruba na 2 700.  Uvážíme-li, že CRAB stál 1,6 miliardy korun, pak jednoduchým dělením dojdeme k závěru, že pouhá možnost zanést do CRABu jednu budovu stála vskutku impozantních 592 592 korun. Podrobnosti naleznete v kauze CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT. Cílem Kverulanta je dosáhnout potrestání viníků.  Zdá se, že tohoto cíle by mohlo být dosaženo, případ totiž šetří na Kverulantův popud policie. 

MEZINÁRODNÍ DEN PROTI KORUPCI
Dnes je mezinárodní den proti korupci a tak nám dovolte připomenout si naši nejúspěšnější protikorupční kauzu JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Nespíme na vavřínech a proti korupci bojujeme dál. V srpnu 2016 jsme odhalili další tunel v DPP. DPP zaplatil za rekonstrukci objízdné koleje ve Vokovicích firmě EDIKT 50,5 milionů. Cena prací však byla prokazatelně maximálně 29,5 milionů korun. Kverulantovým cílem je potrestání organizátorů tohoto tunelu, a proto podal trestní oznámení, které policie právě vyšetřuje

ANKETA: Má stát poskytovat normy zdarma?
Stát prostřednictvím Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví vydává normy. Tyto normy však neposkytuje veřejnosti zdarma, ale vybírá za internetový přístup k nim peníze. Kverulant zjistil, že to ročně dělá téměř 100 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že minimálně normy, které jsou závazné, by stát měl veřejnosti poskytovat zdarma. Kverulant ve spolupráci s Debatním klubem chystá k tomuto tématu diskuzi. Svojí účast již přislíbil zástupce úřadu pro normalizaci a zástupce komory inženýrů a techniků. A co si o zpoplatnění norem myslíte vy?

ZKOUŠKA SIRÉN
Dnešní tradiční zkouška sirén Vám má především připomenout, že je na čase podarovat Kverulanta. Nejen za jeho boj proti billboardům. Děkujeme :-) 

Padá vláda, něco si přej
Sobotkova vláda dnes podala demisi a tak někteří z našich kolegů z neziskových organizací budou muset najít nové kamarády, kteří zajistí nové příležitosti k přisátí k veřejným rozpočtům. To se však Kverulanta naprosto netýká. Od svého vzniku v roce 2009 odmítá peníze z veřejných zdrojů a je odkázán na své dárce, kterými jsou stovky laskavých žen a mužů a desítky zejména českých firem. Děkujeme

Již šestým rokem se po celém světě slaví GivingTuesday, den dárcovství.
Nebuďte mimo a podarujte dnes svého oblíbeného Kverulanta.
Když mocní nehrají s veřejností fér, Kverulant ji brání.  A za to si zaslouží vaši podporu.
Děkujeme.

Zakázaná reklama na hazard na ČT1
ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání a dnes podal další na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Kverulantovi vadí skutečnost, že ČT1 nedávno odvysílala po osmé hodině před hlavním večerním programem reklamu na hazard v online casinu SYNOTtip.


ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. A jaký je váš názor na reklamu na veřejnoprávní ČT? Prosíme, hlasujte zde.

Dvanáctý obviněný bývalý ministr
V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Dnes policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání bývalého ministra financí Andreje Babiše. Vyšetřovatelé jej chtějí stíhat kvůli dotacím na Čapí hnízdo. Bude-li vydán, stane se tak dvanáctým obviněným bývalým ministrem. Policie obvinila od roku 1993 celkem 11 ministrů a z toho jich deset skončilo před soudem. Pravomocně byli odsouzeni jen dva z nich, Ivo Svoboda a Karel Březina. Připomeňme si stručně všech 11 případů.

Úspora 100 milionů korun za tři roky
Kverulant poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě v roce 2011. V letech 2014 a 2017 svoje dotazy zopakoval. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu 253 Kč za metr čtvereční. V letech 2011, 2012 a 2013 poklesla cena na 170 Kč. V letech 2014, 2015 a 2016 už to bylo jen 144 za rok a metr čtvereční. To představuje u 42 sledovaných institucí celkovou tříletou úsporu téměř 100 milionů korun.Kverulant také odhalil předražený nákup úklidu na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost. Jeho předsedkyně Dana Drábová mu slíbila sjednat nápravu. Kverulant je hrdý, že i touto kauzou významně přispěl k omezení plýtvání ve státní správě.  Podrobnosti naleznete v kauze Úklid ve státní správě III

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Zdá se, že konečně úspěšně. Na podzim 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ulice se tak patrně v dohledné době stane opět průjezdnou. Smutné na celé věci je však to, že k nápravě dochází, až když se papaláš Dospiva z ulice Na Hřebenkách odstěhoval. Z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, maximálně tak málo informovaní ekohujerové. Internetová encyklopedie Wikipedia cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila nárůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru/100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. Podobný výzkum údajně provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž jsou na silnicích se zpomalovacími prahy zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %, píše Wikipedia. Z těchto důvodů není Kverulant.org velkým fanouškem retardérů. V Kverulantově anketě již hlasovalo více více než 250 lidí. Podle všecho ani veřejnost reradérům moc nefandí. Podívejte se na výsledky a připojte svůj hlas. 

Dnes, přesně pře 85 lety byl za zvuků Smetanovy Libuše slavnostně otevřen zimní stadion na Štvanici. Od té doby zažila Štvanice mnoho slavných chvil včetně čtyř mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo už v roce 1938. Stadion přežil několik režimů i katastrofální povodeň v roce 2002. Co však přežít nedokázal, byla péče tehdejší radní pro majetek Alexandry Udženii, která přes veškerou Kverulantovu snahu nechala jeden z nejstarších zimních stadionů na světě v květnu 2011 zbourat. Podrobnosti naleznete v kverulantově kauze ŠTVANICE NA ŠTVANICI.

Papaláš se odstěhoval, ulice se může zprůjezdnit

V Praze, v ulici Na Hřebenkách bylo za veřejné peníze v roce 2010 pro klid miliardáře Marka Dospivy nákladem 24,5 milionu korun vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Od té doby usiloval Kverulant v kauze Ulice na retardérech o nápravu. Zdá se, že konečně úspěšně. Nyní mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ulice se tak patrně v dohledné době stane opět průjezdnou. Smutné na celé věci je však to, že k nápravě dochází, až když se papaláš Dospiva z ulice Na Hřebenkách odstěhoval.

Kverulantovo další soudní vítězství
Vydání stavebního povolení na stavbu autobazaru na Praze 15 předcházelo vydání územního rozhodnutí. To je tak hrubé porušení stavebního zákona, že se mu odborníci zdráhají uvěřit. Stavebníkem však byl syn starosty, a tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno do pořádku a z původně dočasné stavby se stává stavba trvalá. V roce 2012, když původní stavební povolení vypršelo, si syn starosty požádal o prodloužení na dalších deset let a Praha 15 mu vyhověla. Kverulant podal obratem proti prodloužení dočasné stavby odvolání k Pražskému magistrátu. Když se Magistrát Kverulantovo odvolání celé měsíce ignoroval, nezbylo mu než podat soudní žalobu. Kverulant nebyl příliš překvapen, když mu soud dal v únoru 2013 za pravdu v tom, že jeho vyloučení z územního řízení bylo protizákonné. Magistrát, jako nadřízený orgán Prahy 15, byl nakonec donucen se autobazarem znovu zabývat. Překvapení se zase nekonalo. Magistrát v srpnu 2013 došel k závěru, že prodloužení povolení autobazaru o dalších deset let nemá se salámovou metodou nic společného. Kverulant stával radikálně odlišný názor, a tak podal na Pražský magistrát další soudní žalobu. Soud mu nyní dal zapravdu. Soud nyní rozsudkem přisvědčil Kverulantově námitce, že rozhodnutí o námitkách bylo vydáno v rozporu s platnou právní úpravou. Soud konstatoval, že považuje rovněž za nutné pro pořádek dodat, že územní rozhodnutí Úřadu městské části Prahy 15 ze dne 29. 5. 2012, č. j. 12611/2012/OÚR/VLe, zn. ÚMČ P15 16357/2012, které úřad vydal ve zjednodušeném územním řízení, nemělo být pro včasné podání námitek žalobce vydáno. Jelikož žalobcovy věcné námitky měly být vypořádány v rámci územního rozhodnutí, nikoli v rozhodnutí o námitkách, soud se jimi věcně nezabýval. Nedávalo by totiž smysl, aby soud vypořádal věcné námitky proti rozhodnutí, které ze své podstaty nemělo být vůbec vydáno. Podrobnosti naleznete v kauze JAK CHTĚL STAROSTENSKÝ SYNEK AUTOBAZAR

EKOSPOL PROHRÁL S KVERULANTEM SOUD O 10 MILIONŮ

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. Ekospol se naproti tomu žalobou domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun. Počátkam měsíce soud rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a nemusí se ani omlouvat za její zveřejnění. Nyní byl Kverulantovi doručen rozsudek. Soud konstatoval, že skutkovou podstatu jednání Ekospolu popsal Kverulant pravdivě a pouze mu vytkl používání slova "Ekospol" v PPC reklamě. Za toto drobné pochybení se musí Kverulant omluvit zmínkou na svých stránkách. Kverulant má velkou radost, že se mu podařilo přesvědčit soud, že veřejnost má právo nazývat věci pravými jmény. Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ.

ZAKÁZANÁ REKLAMA NA HAZARD NA ČT1
ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Televize na programu ČT1 tento zákaz obchází a označuje reklamu za sponzorování vysílání, které zákon dovoluje.  Nejenže jsou tak řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká a důležitá veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je Kverulantovým cílem přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Kverulant už v této věci podal množství podání a chystá další. V pondělí odvysílala Česká televize na programu ČT1 po osmé hodině před hlavním večerním programem dokonce reklamu na hazard v online casinu SYNOTtip. Podrobnosti naleznete v kauze ZAKÁZANÁ REKLAMA NA ČT.


KLATOVY STÁLE TAJÍ, JAK NAKLÁDAJÍ S VEŘEJNÝMI PENĚZI
Kverulant.org je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Nedávno se rozhodl zmapovat ceny odvozu odpadků v různých obcích a zjistil podezřelé rozdíly. V Kašperských Horách proběhla v květnu 2017 soutěž na dodavatele služeb odstraňování komunálních odpadů, jejímž vítězem se stala společnost Pošumavská odpadová, s.r.o., která podle všeho výrazně zvýhodňuje Kašperské Hory před okolními městy. Vyplývá to ze smluv, které má Kverulant k dispozici. Za svoz směsného komunálního odpadu totiž Kašperským Horám účtuje pouze 1665 Kč za jednu tunu vyvezeného odpadu, přičemž vzdálenost Kašperských Hor od skládky ve Štěpánovicích je 60 km. Naproti tomu město Sušice, které je štěpánovické skládce o 20 km blíže, za odvoz komunálního odpadu platí 1978 Kč za tunu. Kolik přesně platí Klatovy, město Kverulantovi odmítlo sdělit s tím, že prý jde o obchodní tajemství. Proti rozhodnutí Klatov se Kverulant odvolal a nadřízený orgán mu dal zapravdu. Kaltovy však vydali zamítavé rozhodnutí znovu. Proti tomuto rozhodnutí se dnes Kverulant opět odvolal. Veřejnost se tak snad nakonec dozví, jak klatovští úředníci nakládají s jejími penězi. Asi to nebude slavné, podle Kverulantova výpočtu z jednotlivých cen tamního známkového systému totiž platí za jednu tunu přes 2500 Kč. Přitom právě Klatovy mají ke skládce nejblíže, leží jen 5 km od ní.  

ABSURDNÍ VÍTĚZSTVÍ V SOUTĚŽI V OTEVŘENOSTI

Minulý týden se vítězem soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO 2017 stal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).  Podle poroty se úřad zasloužil o rozvoj přístupu k informacím, svobody projevu, otevřených dat nebo účasti na rozhodování. Kverulant považuje tuto volbu za absurdní. Když se Kverulant v roce 2013 podle zákona dotázal ÚZSVM, kolik v minulých letech utratil za počítače a počítačové programy, chtěl ÚZSVM za tyto informace 60 tisíc korun. Kverulant dobře ví, že když instituce chce za informace nesmyslně vysokou částku, uhodil hřebíček na hlavičku. A tak za vydatného přispění kolegů z Nadačního fondu proti korupci peníze zaplatil a odhalil, že jeden z těchto nákupů se vymykal běžným tunelům. Šlo o nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov za 1,6 miliardy korun. Přitom CRAB je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka. Podrobnosti naleznete v kauze CRAB – NEJVĚTŠÍ TUNEL V DĚJINÁCH ČESKÉHO IT.  

ODEŠLA LEGENDA ČESKÉHO HUMORU
Když Kverulant.org začínal, střídaly se na jeho úvodní stránce kreslené vtipy. Tenhle nám v roce 2011 daroval včera zesnulý Vladimír Renčín. Děkujeme, mistře, s vámi byl život v české kotlině o trochu snesitelnější. Budete nám chybět.


Všichni jsme nuceni platit daně, a vy si možná myslíte, že stát nám za to poskytuje perfektní služby. Ale ono to tak není. Kverulant se to snaží změnit. Podpořte ho. Věnujte mu 1 Kč denně. 30 korun měsíčně pomůže změnit věci k lepšímu.


50 MÍST KDE JE LEPŠÍ NETANKOVAT
Aktualizovali jsme seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam.

PRAHA 15 MÁ VE FIXLOVÁNÍ STAVEBNÍHO ŘÍZENÍ DLOUHOU TRADICI
Dnes již bývalý tajemník úřadu Vladimír Doležal byl v létě roku 2010 pravomocně odsouzen za korupci. V listopadu 2004 žádal pan Doležal úplatek 800 000 korun za to, že zařídí prodloužení nájemní smlouvy pro autobazar. V roce 2008 tehdejší starosta Jiří Petříš zařídil pro svého syna Aleše Petříše stavební povolení na autobazar. Vydání stavebního povolení předcházelo vydání územního rozhodnutí. V roce 2015 uzavřel starosta Prahy 15 Milan Wenzl smlouvu s developerem Ekospol, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem jeho předchůdce Pavel Klega. Nyní Kverulant odhalil, že Praha 15 nemá problém ani s povolením domu na orné půdě. Stačí, když stavebník deklaruje, že staví jen „sklad zahradní techniky“. Velmi samozřejmě pomůže, když  stavebníkem je prominentní klient Prahy 15, Aleš Petříš. Kverulant se s protekcí bývalého starostenského synka nechce smířit a dnes podal podnět k prošetření postupu stavebního úřadu Prahy 15 a k zahájení řízení o odstranění stavby. 

KVERULANTŮV BLACKLIST
Stát s námi občas nehraje fér. Kverulant.org se to již od svého založení v roce 2009 snaží změnit. Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Následující seznam je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách a kteří podle Kverulanta nejsou těmi nejlepšími z nás. Seznam je řazen od nejnovějších kauz k těm starším. Podívejte se na KVERULANTŮV BLACKLIST než půjdete volit.

ZAKÁZANÁ REKLAMA NA ČT

ČT již od roku 2011 soustavně porušuje zákon, který reguluje vysílání reklamy. Nejen, že jsou řádní plátci koncesionářského poplatku obtěžováni reklamou, ale především miliony diváků mohou každý den sledovat, jak velká veřejnoprávní instituce explicitně porušuje zákon. Proto je cílem Kverulanta přimět ČT k zastavení vysílání nepovolených reklam. Přestože Kverulant.org v této věci podal řadu stížností, vysílá ČT2 před i po Večerníčku reklamu cílenou na děti. Česká televize v letošním prvním pololetí utržila za reklamu 170 milionů. 

DESET LET S BIOPALIVY
Před deseti lety byli čeští řidiči na čerpacích stanicích poprvé donuceni natankovat naftu s biosložkou. U benzinu to bylo o pár měsíců později. Deklarovanými důvody bylo snížení emisí oxidu uhličitého, pokus zajistit nový příjem pro zemědělce a omezit závislost na dovozu ropy. Nic z toho se nestalo. Naopak. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních dopadů.  Zdražuje klasické pohonné hmoty,  způsobuje masivní znečištění podzemních vod. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A společně s dalšími se mu to daří.  Podrobnosti naleznete v kauze Drahý biOOmyl.

PĚT LET ČEKÁNÍ NA SPRÁVNÍ ROZHODNUTÍ
Vydání stavebního povolení na stavbu autobazaru na Praze 15 předcházelo vydání územního rozhodnutí. To je tak hrubé porušení stavebního zákona, že se mu odborníci zdráhají uvěřit. Stavebníkem však byl syn starosty, a tak mu radnice pomohla dát „dodatečně“ všechno do pořádku a z původně dočasné stavby se stává stavba trvalá. V roce 2012, když původní stavební povolení vypršelo, si syn starosty požádal o prodloužení na dalších deset let a Praha 15 mu vyhověla. Kverulant podal obratem proti prodloužení dočasné stavby odvolání k Pražskému magistrátu. Magistrátní úřednictvo se rozhodlo, že se nebude vysilovat dodržováním správního řádu, a v zákonné lhůtě nevydalo rozhodnutí. Teprve až dnes, po pěti letech, se magistrátní soukolí živené z našich daní dotočilo a Kverulantovu žádost zamítlo. To Kverulanta samozřejmě nemůže odradit a i nadále je jeho cílem odstranění stavby a opětovné osázení pozemku zelení. To druhé se Kverulantovi již částečně podařilo. Podrobnosti naleznete v kauze  JAK CHTĚL STAROSTENSKÝ SYNEK AUTOBAZAR


Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem i  jeho předchůdce Pavel Klega. Kverulant.org to považuje za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiluje o to, aby se touto kauzou policie konečně seriózně zabývala. Dozorující státní zástupce Ondřej Vlha z Prahy 10 však v červenci 2017 došel k závěru, že lakonické konstatování, že se „nepodařilo prokázat“ je dostatečné a že Kverulant a s ním ani veřejnost nemá právo vědět, proč policie nevyšetřuje kšeftování se stavebními povoleními. Kverulant se s tím opět nesmířil a podal stížnost na postup státního zástupce jemu nadřízenému státnímu zastupitelství. Nyní Kverulantovi přišla obsáhlá odpověď. Argumentaci lze shrnout do tvrzení, že o trestný čin korupce nejede, protože úplatek nevyl určen pro konkrétního úředníka, ale pro blaho občanů Prahy 15. Taková argumentace přijde Kverulantovi jako z naprosto z jiného světa než je svět právního státu, kde jsou dodržovány zákony. Kverulant se odložením svého trestního oznámení stále nechce smířit a připravuje další podání.


Minulý pátek mělo od dálnic a silnic I. třídy zmizet více než 3000 billboardů. Odstranit je měli jejich majitelé. Nařizuje jim to zákon přijatý před pěti lety. Billbordáři však prohlásili, že zákon je blbý a tak se dodržovat nemusí. Navíc svoje, dnes již nelegální, billboardy polepili českými vlajkami a snaží se veřejnosti namluvit, že tím billboardy přestávají být billboardy. Tím se podle Kverulanta staly billboardy ještě nebezpečnějšími. Česká vlajka na sebe přitahuje ještě víc řidičské pozornosti, než obvyklé reklamy. Kverulant.org je přesvědčen, že neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto na dnes podal na billboardaře trestní oznámení. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009.

ČEŠI TANKUJÍ NEJKVALITNĚJŠÍ BENZÍN ZA POSLEDNÍCH 16 LET
Kvalita pohonných hmot byla v letošním prvním pololetí nejlepší od roku 2001, kdy ji Česká obchodní inspekce kontroluje. Dnes si už každý nevzpomene, že Zlom nastal roku 2012, kdy ČOI pod tlakem Kverulanta začala zveřejňovat pravomocná rozhodnutí o pokutě za nekvalitní paliva, včetně adresy pokutované benzinky. To přispělo k poklesu podílu nekvalitních pohonných hmot až k loňským 1,1 procenta z 2549 vyhodnocovaných vzorků.  Pokud si někdo chce připomenout podrobnosti Kverulantova slavného příběhu, nechť navštíví kauzu 50 MÍST, KDE JE LEPŠÍ NETANKOVAT. Mimochodem, za pár dní začnou i díky Kverulantovi po tisících mizet z našich silnic billboardy. Kverulant, doufá, že za pár let si už málokdo vzpomene, že tam kdysi byly. Silnice bez billboardů jsou totiž stejně normální jako tankovat kvalitní benzín.

VEŘEJNOST SE NAKONEC DOZVÍ, JAK KLATOVŠTÍ ÚŘEDNÍCI NAKLÁDAJÍ S JEJÍMI PENĚZI 
Kverulant.org je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Nyní se rozhodl zmapovat ceny odvozu odpadků v různých obcích a zjistil podezřelé rozdíly. V Kašperských Horách proběhla v květnu 2017 soutěž na dodavatele služeb odstraňování komunálních odpadů, jejímž vítězem se stala společnost Pošumavská odpadová, s.r.o., která podle všeho výrazně zvýhodňuje Kašperské Hory před okolními městy. Vyplývá to ze smluv, které má Kverulant k dispozici. Za svoz směsného komunálního odpadu totiž Kašperským Horám účtuje pouze 1665 Kč za jednu tunu vyvezeného odpadu, přičemž vzdálenost Kašperských Hor od skládky ve Štěpánovicích je 60 km. Naproti tomu město Sušice, které je štěpánovické skládce o 20 km blíže, za odvoz komunálního odpadu platí 1978 Kč za tunu. Kolik přesně platí Klatovy, město Kverulantovi odmítlo sdělit s tím, že prý jde o obchodní tajemství. Proti rozhodnutí Klatov se Kverulant odvolal a nadřízený orgán mu nyní dal zapravdu. Veřejnost se tak nakonec dozví, jak klatovští úředníci nakládají s jejími penězi. Asi to nebude slavné, podle Kverulantova výpočtu z jednotlivých cen tamního známkového systému totiž platí za jednu tunu přes 2500 Kč. Přitom právě Klatovy mají ke skládce nejblíže, leží jen 5 km od ní.  

KVERULANTŮV PROGRAM
Pár měsíců před parlamentními volbami se to hemží nejrůznějšími volebními programy. Kverulant sice není a nikdy nebude politická strana, ale svůj program má také:

Jezděme levněji
Už je to oficiální – jediné, co biopaliva prokazatelně dokázala, je zdražit pohonné hmoty. Za levnější benzín a naftu bojujeme již 6 let a jsme jediní, kdo to nevzdal. Řešením totiž není zbytečně předraženou dopravu dotovat
Zatočíme s korupcí
Korupční kauzy u nás rostou jak houby po dešti. Není ale našim cílem je jen posbírat a pochlubit se s plným košíkem v televizi. Vedeme viníky k odpovědnosti na úrovni ministerstva, státního úřadu, městské radnice i dopravního podniku.

Nejsme politici
Politiky považujeme apriori za lháře. Raději se s nimi ani nestýkáme a nepřijímáme jejich dary.

ÚSPORU KAŠPERSKÝCH HOR ZŘEJMĚ ZAPLATÍ OBČANÉ KLATOV A SUŠICE
Kverulant.org je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Nyní se rozhodl zmapovat ceny odvozu odpadků v různých obcích a zjistil podezřelé rozdíly. V  Kašperských Horách proběhla v květnu 2017 soutěž na dodavatele služeb odstraňování komunálních odpadů, jejímž vítězem se stala společnost Pošumavská odpadová, s.r.o., která podle všeho výrazně zvýhodňuje Kašperské Hory před okolními městy. Vyplývá to ze smluv, které má Kverulant k dispozici. Za svoz směsného komunálního odpadu totiž Kašperským Horám účtuje pouze 1665 Kč za jednu tunu vyvezeného odpadu, přičemž vzdálenost Kašperských Hor od skládky ve Štěpánovicích je 60 km. Naproti tomu město Sušice, které je štěpánovické skládce o 20 km blíže, za odvoz komunálního odpadu platí 1978 Kč za tunu. Kolik přesně platí Klatovy, město Kverulantovi odmítá sdělit s tím, že prý jde o obchodní tajemství. Kverulant je nicméně přesvědčen, že klatovští úředníci mají důvod před veřejností tajit, jak nakládají s jejími penězi. Podle jeho výpočtu z jednotlivých cen tamního známkového systému totiž platí za jednu tunu přes 2500 Kč. Přitom právě Klatovy mají ke skládce nejblíže, leží jen 5 km od ní. 

PRÁVĚ JSME DOSTALI 1 088 KČ
Díky vašim nákupům jsme dostali 1 088 Kč. I vy může Kverulanta podpořit nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to opravdu jednoduché. Když jdete na internetu nakupovat, vyberte si na portálu GIVT.cz obchod, kam běžně za nákupy chodíte, třeba Kasa.cz. GIVT vás do něj přesměruje a vy nakoupíte jak jste zvyklí. E-shop rozpozná, že mu zákazníka posílá GIVT a ze své marže po skončení nákupu odesílá domluvenou část Kverulantovi. Využít portál GIVT vám zabere jen několik vteřin navíc a přitom podpoříte Kverulanta a nebude vás to nic stát.

ÚKLID VE STÁTNÍ SPRÁVĚ III
Kverulant je u nás průkopníkem datové žurnalistiky. Už v roce 2011 poprvé zmapoval ceny úklidu ve státní správě. Cílem bylo dosáhnout vypsání výběrového řízení tam, kde byl úklid kancelářských budov předražen. Cíl byl splněn a odhalením učebnicového příkladu konfliktu zájmů překročen. V letech 2009 a 2010 činila roční průměrná cena úklidu v 253 Kč za metr čtvereční.  V roce 2014 Kverulant svůj dotaz zopakoval a zjistil, že roční průměrná cena úklidu v letech 2011, 2012 a 2013 poklesla na 172 Kč za metr čtvereční. Nyní Kverulant opět zjišťuje, jak se změnila situace v úklidu kancelářských budov v posledních letech. Zdánlivě nezáživná práce však přináší ji úsměvné momenty. To když dvě instituce píší Kverulantovi totožný dopis, že i informace nemohou poskytnout, protože neví, co to je kancelářská budova. 

50 MÍST KDE JE LEPŠÍ NETANKOVAT
Začínají prázdniny, a proto jsme pro vás aktualizovali seznam 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. V seznamu naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Ten byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2011 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam.

KDYŽ DOTACE NESTAČÍ
Transparency International ČR překonal Kverulant  v počtu like na Facebooku už před několika měsíci. Nyní předstihl i organizaci Frank Bold. Vhledem k tomu, že obě organizace jsou na rozdíl od Kverulanta, štědře dotovány za veřejných rozpočtů, považujete Kverulant tohle prvenství za slušný úspěch a všem kdo mu dali like, upřímně děkuje. 

 

VEŘEJNOST NEMÁ PRÁVO VĚDĚT, PROČ POLICIE NEVYŠETŘUJE KŠEFTOVÁNÍ SE STAVEBNÍMI POVOLENÍMI
Starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel v roce 2015 s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Obdobnou smlouvu, ale na jiný projekt uzavřel s Ekospolem i  jeho předchůdce Pavel Klega. Kverulant.org to považuje za korupční jednání, na oba podal v roce 2015 trestní oznámení a usiluje o to, aby se touto kauzou policie konečně seriózně zabývala. Nově došel dozorující státní zástupce Ondřej Vlha z Prahy 10 k závěru, že lakonické konstatování, že se „nepodařilo prokázat“ je dostatečné k zastavění vyšetřování a že Kverulant a s ním ani veřejnost nemá právo vědět, proč policie nevyšetřuje kšeftování se stavebními povoleními. Kverulant se s tím opět nesmířil a právě podává stížnost na postup státního zástupce jemu nadřízenému státnímu zastupitelství.

ODSOUZENÝ POLITIK KAREL BŘEZINA KONEČNĚ KONČÍ NA MINISTERSTVU
Pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od  července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu jako jediný vytrvale a opakovaně protestoval a nyní konečně dosáhl Březinova odchodu z ministerstva. Případ Karla Březiny byl velmi důležitý, politici zase sondovali, co si mohou dovolit. Pokud by se Březina na ministerstvu nakonec udržel, byla by to špatná zpráva pro veřejnost a dobrá zpráva pro všechny politické strany. Trvalá přítomnost odsouzeného zločince ve vrcholné pozici ve státní správě by znamenala, že si politici mohou opravdu hodně. Proto také proti jmenování Březiny nikdo z politiků nic nenamítal. To je do určité míry pochopitelné. Co však pochopitelné není, je skutečnost, že ze všech protikorupčních organizací proti Březinovi na MŠMT protestoval pouze Kverulant.org. Podrobnosti naleznete v Kverulantově kauze ODSOUZENÝ POLITIK KAREL BŘEZINA NA MINISTERSTVO NEPATŘÍ.  






KVALITA BENZÍNU A NAFTY JE ČR DLOUHODOBĚ VYŠŠÍ NEŽ V EVROPĚ
Ze souhrnné zprávy Evropské komise o kvalitě motorových paliv v členských zemích EU vyplývá, že Česká republika je na tom oproti evropskému průměru dlouhodobě lépe. V roce 2015 bylo v Česku zjištěno 1,2% vadných vzorků u benzínu a 0,2% u nafty, zatímco v EU to bylo 2,7% u benzínu a 0,8 % u nafty.  K tomuto dobrému výsledku významně přispěl i Kverulant když v roce 2011 změnil  letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty a jaké závady zjistila. Z těchto jednotlivých informací sestavuje Kverulant svůj přehledný seznam. Ten poslední byl sestaven ve spolupráci se Světem motoru a se serverem D-FENS. A ten další bude zveřejněn počátkem července a pokud ho nechcete zmeškat, napište si o Kverulantův mailový občasník.

BABIŠOVY KAUZY A NEZISKOVÁ SCÉNA
O víkendu byl zveřejněn článek s názvem Fatální selhání protikorupčních iniciativ. Autor Jiří Sezemský v něm konstatuje, že nezisková scéna Babišovy kauzy ignoruje, protože je s Babišem značně propojena. Kverulant.org s tímto tvrzení souhlasí, ale dovoluje si upozornit, že on s Babišem nikdy nekamarádil. Naopak Andreje Babiše již dávno zařadil na svůj BLACKLIST a to za kauzu DRAHÝ BIOOMYL, přesněji za prosazování podpory pro svůj byznys s biopalivy. Na rozdíl od jiných, si Kverulant nikdy nevzal dar od Andreje Babiše a ani od žádného jiného politika. Kverulant dokonce nedávno vrátil dar Radimovi Jančurovi, protože se ukázalo, že i on se nechal zlákat možností neplatit daně prostřednictvím korunových dluhopisů. 

ODSOUZENÝ POLITIK KAREL BŘEZINA NA MINISTERSTVO NEPATŘÍ
Pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od 1. července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu protestoval od Březinova jmenování. Dnes byl Březina zadržen policií v souvislosti dotačními podvody ve sportu. Kverulant.org dnes znovu dopisem vyzval ministryni, aby Březinu z funkce již konečně odvolala, protože je přesvědčen, že jeho působení na ministerstvu je arogantním výsměchem veřejnosti

KVERULANT VRÁTIL DAR RADIMOVI JANČUROVI
Možnost neplatit daně prostřednictvím korunových dluhopisů zlákala nejen Andreje Babiše, ale i podnikatele Radima Jančuru. Koncem roku 2012 založil společnost Student Agency holding se základním jměním dva miliony korun. Ta vzápětí emitovala dluhopisy za 900 milionů korun. Vše nasvědčuje tomu, že do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly a účelem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi. Kverulant.org to považuje za neetické a nevkusné zejména od člověka, který ve veřejném prostoru často vyjadřuje k etice a transparentnosti podnikání. Proto Kverulant dnes Student Agency vrátil dar ve výši 10 tisíc korun, který mu v roce 2012 poskytl. Kverulant také odmítá od politiků a z veřejných rozpočtů. Kverulantovo úsilí za lepší stav veřejných věcí finančně podporují stovky lidí a desítky firem. Bez jejich pochopení by naše činnost nebyla možná.

JAK ÚŘEDNÍCI PLATÍ ZA SVÉ CHYBY
Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím dává státu možnost vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu.  Kverulant.org  v roce 2015 odhalil, že stát po chybujících úřednících vymáhá takové škody zcela  nedostatečně. Kverulantovým cílem je tento stav změnit. Na základě Kverulantových zjištění připravilo Ministerstvo financí novelu zákona, která úřadům přikazuje vymáhat škody po chybujících úřednících, tato novela však doposud nebyla přijata. Dnes na Kverulantovu práci navázal Český rozhlas, který zjistil, že stát v roce 2016 za chyby úředníků na odškodném vyplatil v roce 150 milionů korun a po úřednících vymáhal pouhé 2 miliony korun. Proto Kverulant dnes opět dopisem vyval předsedu vlády, ministry financí a spravedlnosti, aby se konečně zasadili o změnu. Podrobnosti naleznete v kauze JAK ÚŘEDNÍCI PLATÍ ZA SVÉ CHYBY.

KVERULANTOVY ÚSPĚCHY 
Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji.  Podívejte se, jak se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme  ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení téměř 60 falešných označení pro tělesně postižené,. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu. Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích. 

VYŘEŠENO A ULOŽENO
Cílem Kverulanta v kauze PARAZITÉ NA PARKOVIŠTI VYHRAZENÉM PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ bylo potrestání řidičů parazitujících na výhodách tělesně postižených. To se podařilo. Již byly zabaveny desítky falešných kartiček. Postupem času převzal Kverulantův nápad označovat špatně parkující auta ošklivou samolepkou specializovaný server a tak byla tato kauza dnes uložena do Kverulantova archivu. 

RATHOVY PŘEDRAŽENÉ AUTOBUSY BUDOU JEŠTĚ DRAŽŠÍ
Středočeský kraj již od dob Davida Ratha zajišťuje dopravní obslužnost za stovky milionů korun ročně nevýhodnými smlouvami uzavřenými bez soutěže. Kverulantovým cílem je už od roku 2010 vypsání transparentního výběrového řízení na tuto službu. K jeho uspořádání v listopadu 2016 vyzval  středočeskou hejtmanku Jaroslavu Jermanovou. Přišla odpověď, že něco takového by bylo příliš složité. Výběrové řízení tedy nebude a nyní se ukázalo, že dopravní obslužnost bude naopak ještě dražší.  V říjnu 2016 prošel vládou návrh, že se mzdy řidičů navýší o 40%. Středočeský kraj se s tímto zvýšením mezd vypořádá pouze tím, že dopravcům přisype 124 milionů korun. Náklady na dopravní obslužnost se tak za rok 2017 pravděpodobně vyšplhají k 900 milionům korun. Ty samozřejmě zaplatí daňový poplatník. 

KVERULANT CHRÁNÍ VÁŠ MOTOR
Cílem Kverulanta bylo dosáhnout pravidelného zveřejnění seznamu všech pumpařů, kteří prodávali nekvalitní pohonné hmoty. Cíl byl v roce 2011 splněn a od té doby se postupně výrazně zvýšila kvalita benzínu i nafty. Podle nedávno zveřejněných údajů České obchodní inspekce bylo v roce 2016  závadných jen 1,1 procent odebraných vzorků paliv. V roce 2001 to bylo 13,5 procenta.​ Oceňte Kverulantův úspěch, jeho pokračující úsilí o záchranu vašeho motoru a finančně jej podpořte. 

NAPSALI O KVERULANTOVI 
Portál i60.cz se v článku České neziskovky: přítěž a břemeno? zamýšlí nad úlohou neziskových organizací v naší společnosti. Článek rekapituluje hlavní Kverulantovy úspěchy a chválí jej. Děkujeme.   

Kverulant.org zjistil, že stát po chybujících úřednicích vymáhá škodu nedostatečně, řeklo by se až laxně. Na základě naší kauzy Jak úředníci platí za své chyby tak připravilo Ministerstvo financí novelu zákona č. 82/1998 Sb., která úřadům PŘIKAZUJE, nikoli jen umožňuje, vymáhat škody po úřednicích, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu.
 
To dává i samotným úředníkům možnosti, jak se bránit zvůli svých nadřízených a aktivně blokovat nešvary mocných.


Založení projektu

Na beztresnost úředníků jsem poprvé narazil v roce 2013 na finančním úřadě Prahy 7. Vymýšlení zákonů, zastrašování, lhaní, dokonce podsouvání poslední stránky dokumentu k podpisu s ujištěním, že zbytek obdržím až po podpisu. Tento případ je již několik let u soudu. Děsím se toho, že by taková situace dopadla na někoho dalšího a přeji hodně štěstí ve vašem úsilí. Pevně věřím, že v sobě všichni najdeme sílu v tomto státě obnovit principy demokracie, za které jsme tak dlouho bojovali.

Dárce

Ahoj,
to úsilí na odstranění billboardů oceňuji. Ty mě fakt štvou. Prostředí vypadá jak někde na divokém balkáně. Možná by neškodila nějaká osvětová kampaň vůči zadavatelům reklamy, že tato reklama je prakticky společenský plevel, nikým nežádaný. Firmy, které to myslí vážně se společenskou odpovědností, by se měly zamyslet i nad důsledky své reklamy - placením billboardů platí často protiprávní činnost, smrt řidičů, zaplevelení krajiny a měst nevkusem...
Lukáš

Lukáš
1 000 Kč

Děkujeme!

Kateřina Horáková
200 Kč

Držím vám palce.

Tomáš Parkos
1 200 Kč

Lhostejnost nás neochrání...

Dárce
500 Kč