CHCETE SE TAKÉ PODÍLET NA VZNIKU PTAČÍHO PARKU RZY? VAŠE DARY POUŽIJEME NA VÝKUP POZEMKŮ A PRVNÍ NEZBYTNÉ ÚPRAVY VEDOUCÍ K DALŠÍMU ROZVOJI NOVÉHO PTAČÍHO PARKU. DĚKUJEME!
Na krásu tohoto místa se můžete podívat ve videu:
Hlavním prvkem parku je dno bývalého rybníku, který byl původně plánovaný jako chovný rybník. Podle místních měl tento rybník v druhé polovině minulého století zaniknout, protože se dal špatně vypouštět. Což ve finále celou lokalitu zachránilo pro ptáky, protože rybník nešlo používat pro chov ryb a ze stejného důvodu se nikdy nepodařilo okolní plochu dostatečně vysušit, aby mohla být přeměněna na pole. Území bylo ponecháno bez obhospodařování a částečně se zde obnovila vodní hladina. Vodní plocha je mělká a proměnlivé rozlohy podle intenzity srážek během roku. Díky těmto podmínkám vznikla výjimečná lokalita, která je magnetem zejména pro mokřadní ptáky. Na vodní hladinu pak navazují vlhké ostřicové louky se vtroušenými rákosinami, které plynule přecházejí do luk kulturních, které jsou spásány a koseny.
Lokalita Rzy. Zde vzniká nový ptačí park ČSO. Foto: archiv ČSO
Velmi cenná je především mokřadní vegetace obklopující rybník, rozsáhlé rákosiny se zde střídají s ostřicovými porosty, které na několika místech postupně přecházejí do zamokřených luk. Mokré louky s bohatě zastoupenými ostřicovými stoličkami jsou nejen botanicky cenné, ale jsou i vyhledávaným hnízdištěm vzácných druhů ptáků. Lokalitu ptáci využívají jak k hnízdění, tak jako tahovou zastávku či shromaždiště. V roce 2023 zde bylo pozorováno 155 druhů ptáků, celkově však již 204 druhů.
Mezi pravidelně hnízdící druhy patří třeba čírka obecná (která se zde vyskytuje po celý rok), potápka malá, kopřivka obecná, jeřáb popelavý, polák velký, moták pochop, chřástal vodní, racek chechtavý, čejka chocholatá, vodouš rudonohý, moudivláček lužní, slavík modráček, lžičák pestrý a mnoho dalších.
Unikátní návštěvou se stal kulík pacifický v roce 2021, který tady byl pozorován vůbec poprvé v ČR. A dodnes zůstávají Rzy jeho jedinou tahovou zastávkou v Česku.
Lžičák pestrý, jeden z cílových druhů ptačího parku. Foto: Z. Procházka
Vzácná návštěva z roku 2021 - kulík pacifický. Foto: Z. Procházka
V této ornitologicky unikátní lokalitě chceme právě teď získat pozemky do vlastnictví ČSO. Hrajeme však o čas.Soupeřem se nám stává zejména přirozená sukcese, kdy dochází k zarůstání lokality dřevinami, vysychání mokřadu a jeho postupnému zazemňování. Klesá i kvalita vody, množství potravy a rozšiřuje se rákosí. Tím ubývá prostředí vhodné pro mnoho mokřadních a lučních druhů ptáků. Dřívější početná kolonie racků chechtavých a potápek černokrkých z lokality už zcela vymizela.
Další pozemky jsou nyní na prodej a my věříme, že se nám společně podaří je získat také do vlastnictví ČSO. Pomůžete nám?
Protože pouze na námi vlastněných pozemcích můžeme společně vytvořit další ptačí ráj. Navíc půjde o první ptačí park s větší, trvalou vodní plochou.
První kroky jsme již podnikli, protože jsme se zde prostřednictvím naší Východočeské pobočky zasadili před několika lety o vyhlášení Přechodně chráněné plochy (PCHP). V lokalitě se tak např. nemohou používat meliorační opatření, hnojiva, pesticidy ani lovit. Toto opatření, jak již název napovídá, je však pouze přechodné.
Na námi vlastněných pozemcích budeme šetrně hospodařit s ohledem na ptáky.
- Mokřadní plochu rozšíříme posekáním a odstraněním starého rákosí, čímž podpoříme plynulý přechod vodní plochy přes ostřicové stoličky do vlhkých luk. To milují vzácné druhy kachen, jako jsou lžičáci pestří, poláci velcí nebo čírky obecné a modré.
- Na vykoupených pozemcích vybudujeme 1 - 2 mělké tůňky, abychom zadrželi déle vodu v krajině a s ní zajistili potravu pro ptáky.
- Vyřežeme nepůvodní a náletové dřeviny, abychom zabránili zarůstání vodní plochy.
- Chceme se pokusit obnovit kolonii racků chechtavých, proto pro ně ve spolupráci s Pardubickým krajem vybudujeme první hnízdní ostrůvek. Naším snem je nejen návrat racků, ale i potápek černokrkých, které s nimi dříve v kolonii hnízdily.
- Jakmile vykoupíme dostatečně velké pozemky, zavedeme osvědčenou pastvu velkými kopytníky, čímž podpoříme zejména bahňáky, jako jsou čejky chocholaté a vodouši rudonozí.
Ať se dílo daří!