Bývalé Střimice (Muzeum města Most)
Výsypka prošla rekultivací, ale pouze s ohledem na vytvoření produkčních lesních a zemědělských ploch, bez ohledu na přírodu.
Naším cílem je získat do vlastnictví ČSO neuvěřitelných 251 ha souvislé plochy, vyhlásit zde ptačí park a vytvořit pestrou mozaiku biotopů – ráj pro ptáky i pro lidi.
Na vykoupení pozemků za 29,5 mil. Kč a na první nezbytné úpravy jsme získali většinu financí z Operačního programu Spravedlivá transformace v celkové hodnotě 34 440 691 Kč. Potřebujeme ale ještě kofinancování ve výši 6 mil. Kč, z toho 4,8 mil. Kč budeme potřebovat nejpozději do konce ledna, zbytek v průběhu příštího roku.
Střimická výsypka dnes (archiv ČSO)
Střimická výsypka bude nejrozsáhlejším ptačím parkem v Česku, kde proběhne obnova krajiny. Vznikne zde druhově bohaté území se světlými dubohabrovými lesy, loukami, mokřady, rákosinami i obnoveným ovocným sadem.
Mapa umístění budoucího ptačího parku.
Na Střimické výsypce:
- odstraníme nepůvodní a invazivní druhy dřevin (akát, křídlatka, hlošina, zlatice ad.),
- zatravníme neúživnou ornou půdu, kterou nahradíme pestrými loukami,
- zmladíme ovocný sad a vysadíme další ovocné stromy,
- naplánujeme zavedení pastvy velkými kopytníky,
- připravíme infrastrukturu (návštěvnický okruh, naučné cedule, pozorovatelny)
- a následně prosvětlíme rákosiny na stávajících tůních a vytvoříme nové tůně.
Na Střimické výsypce je už dnes několik mokřadů (archiv ČSO)
K našim cílovým druhům patří: dudek chocholatý, jeřáb popelavý, skřivan lesní, slavík modráček, pěnice vlašská, ťuhýk obecný, bělořit šedý, bramborníček černohlavý, bramborníček hnědý, strnad luční, čejka chocholatá, strakapoud prostřední, žluna šedá, datel černý a moták pochop.
Domov zde naleznou také obojživelníci - kuňka obecná, blatnice skvrnitá, ropucha zelená, rosnička zelená, čolek velký a užovka hladká.
Ťuhýk obecný (archiv ČSO)
Bramborníček hnědý (archiv ČSO). Oba druhy se už na Střimické výsypce vyskytují.
Střimická výsypka navazuje na oblíbenou rekreační zónu jezera Most. Kromě ochrany přírody bude sloužit i pro odpočinek a vzdělávání lidí, zcela v duchu našeho hesla Pro ptáky a pro lidi. Současně bude sloužit i pro vědecké účely, zejména sledování vlivu rozsáhlých obnovních zásahů na přírodu. A právě rozsáhlé zásahy, jako například velkoplošné odstranění nepůvodních dřevin, si zde můžeme dovolit - nacházíme se v umělém prostředí, kde nezničíme nic hodnotného, naopak zde hodnotné biotopy vytvoříme.
SRDEČNĚ DĚKUJEME ZA VEŠKEROU PODPORU!
....jó.... na ptáky jsme krátký. Už se těšíme na procházky v ptačím lese....