A přidávají se i další ohrožení, která se bohužel bezprostředně týkají i parků ČSO. Pěstování rychle-rostoucích topolů a vánočních stromků, výstavba solárních elektráren, budování vysokoprodukčních rybníků nebo spekulace s pozemky. Tlak na jiné využití pozemků, o které bychom rádi rozšířili ptačí parky, stoupá a my hrajeme závod s časem.
POJĎME SPOLEČNĚ BUDOVAT ÚZEMÍ, KDE JE OCHRANA PŘÍRODY A PTÁKŮ NA PRVNÍM MÍSTĚ!
V ptačích parcích nejen vykupujeme pozemky, ale i šetrně hospodaříme, tak, aby se zde ptákům a dalším živočichům a rostlinám dobře žilo. A tak sečeme a paseme mokré louky, vyřezáváme náletové dřeviny a invazní rostliny, budujeme tůně a ostrůvky, připravujeme a chráníme vhodná hnízdiště. Ale také budujeme pozorovatelny, aby šlo ptáky dobře a bezpečně pozorovat.
Chcete-li podpořit všechny ptačí rezervace a je vám jedno, na kterou z nich váš dar půjde, využijte dárcovský formulář na tomto portálu. Odkazy na dárcovské portály jednotlivých ptačích parků naleznete níže u popisů parků pod videem.
Celou síť ptačích rezervací vám představujeme v tomto krásném videu (doporučujeme pustit se zvukem):
V SOUČASNÉ DOBĚ PRACUJEME NA ROZŠÍŘENÍ NÁSLEDUJÍCÍCH PTAČÍCH REZERVACÍ - PŘIDÁTE SE?
ZCELA NOVÝ PTAČÍ PARK RZY U PARDUBIC
V této ornitologicky unikátní lokalitě jsme založili šestý ptačí park ČSO. Hrajeme zde o čas. Soupeřem se nám stává zejména přirozená sukcese, kdy dochází k zarůstání lokality dřevinami, vysychání mokřadu a jeho postupnému zazemňování. Klesá i kvalita vody, množství potravy a rozšiřuje se rákosí. Tím ubývá prostředí vhodné pro mnoho mokřadních a lučních druhů ptáků. Dřívější početná kolonie racků chechtavých a potápek černokrkých z lokality už zcela vymizela.
Během zimy a jara jsme zde vykoupili přibližně 5 ha pozemků, některé přímo uprostřed rybníka.
Protože pouze na námi vlastněných pozemcích můžeme společně vytvořit další ptačí ráj. Navíc jde o první ptačí park s větší, trvalou vodní plochou.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Rzy, mohou pokračovat na Dárcovský portál pro ptačí park Rzy.
Vykoupili pozemky na pátý ptačí park ČSO v jižních Čechách. Jedná se o legendární ornitologickou lokalitu Zbudovská blata. Naskytla se nám jedinečná příležitost zde najednou vykoupit 11 ha pozemků, které budou stavebním kamenem pro nový ptačí ráj. Část z nich tvoří krásné vlhké louky, část jsou podmáčené plochy vhodné k vytváření tůní a část byla orná půda, kterou jsme vyměnili za pozemky v zájmovém území ptačího parku.
Plánujeme zde navrátit vodu do krajiny zrušením meliorací a vytvořením tůní, časem zavést pastvu a vytvořit tak podmínky pro nejvzácnější druhy bahňáků - především pro břehouše černoocasé a kolihy velké.
Díky vánoční výzvě a štědrosti dárců se nám podařilo ptačí park rozšířit o dalších 1,7 hektarů pozemků. Část z nich se nachází u přírodní rezervace Mokřiny u Vomáčků a navazuje na námi vlastněné pozemky. Další pozemky, které jsme vykoupili, jsou směrem k Dívčicím a také navazují na námi vlastněné pozemky. Touto koupí jsme tak zvětšili plochu, na které budeme moci hospodařit ku prospěchu ptáků.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Zbudovská blata, mohou pokračovat na Dárcovský portál pro ptačí park Zbudovská blata.
PTAČÍ PARK KOSTELISKA U DUBŇAN
Rozsáhlá mokřadní lokalita Kosteliska se rozprostírá na Hodonínsku v nivě říčky Kyjovky v bezprostřední blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Pozemky zde jsou ve vlastnictví ČSO společně s Jihomoravskou pobočkou a další máme ve správě od města Dubňany a Biologického centra AV ČR. O dalších pozemcích jednáme.
Louky udržujeme kosením, pasou se zde ovce a kozy. V březnu 2022 jsme díky úžasné dárcovské podpoře získaly čtyři krávy uherského stepního skotu, které pomáhají s likvidací invazivních rostlin. Ještě ten samý rok se nám stádečko rozrostlo o 2 mladé přírůstky. Kosteliska jsou již nyní domovem takových ptačích klenotů, jako jsou např. vodouš rudonohý, bukáček malý, bukač velký, pisila čáponohá, tenkozobec opačný, chřástal kropenatý či lžičák pestrý. Pastva uherského skotu navíc přilákala i dudky chocholaté. V roce 2022 se stal senzací parku orlík krátkoprstý.
Při tahu lze na Kosteliskách pozorovat mnoho dalších druhů jako např. orlovce říčního, husy běločelé, ostralky štíhlé nebo hvízdáky eurasijské. Pozorováno zde bylo 202 druhů ptáků, 563 druhů brouků (10 chráněných a 99 na Červeném seznamu).
V roce 2021 jsme výkupy částečně zachránili krásný polní rozliv plný života. Vznikají zde pastviny s názvem Galilouka a také nové tůně, které poslouží jak ptákům, tak obojživelníkům.
Myslíme i na návštěvníky - postavili jsme již 2 pozorovatelny, vybudovali jsme stezky, plánujeme naučné cedule i odpočívadla, pořádáme exkurze nejen pro školy.
Díky štědrosti dárců, se nám již podařilo získat do úplného vlastnictví pozemky, které jsme spoluvlastnili. Jedná se o písčiny, což je velmi unikátní biotop se specifickými rostlinami i živočichy. Vykoupili jsme také jeden menší klíčový pozemek, který se nachází u Šardického potoka.
Lokalitu má v péči jihomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s kanceláří ČSO.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Kosteliska, mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Kosteliska.
Většině milovníků ptáků již dobře známý ptačí park se rozprostírá v nivě řeky Metuje. Dosud jsme do soukromého vlastnictví získali již 60 ha luk, opravili starý zavlažovací systém a dvakrát ročně louky zaplavujeme. Vybudovali jsme mnoho menších tůní a rovněž dvě velké tůně - Slavíkovský ptačník a Centrální ptačník, který zaujímá plochu o velikosti 4 ha. S managementem nám ukázkově pomáhají divoké koně a od podzimu 2020 i pratuři.
V ptačím parku jsme doposud zaznamenali výskyt 195 druhů ptáků, hnízdí nebo se o hnízdění pokusili např. 4 druhy chřástalů, čírky modré, jeřábi popelaví, čejky chocholaté, bekasiny otavní nebo vodouš rudonohý. Každoročně zde pořádáme několik akcí pro veřejnost a množství školních exkurzí.
V roce 2019 získal ptačí park Cenu sympatie v celonárodní hlasovací soutěži o nejlepší projekt adaptace na klimatickou změnu Adapterra Awards.
Po dokončení Centrálního ptačníku se chystáme rozšířit Slavíkovský ptačník, také rozšiřujeme pastviny zejména ve východní části parku, kde přibydou další koně. Chceme zde připravit biotop zejména pro vodouše rudonohého.
Okolo celého parku jsme vybudovali stezky a jednáme o povolení staveb pozorovatelen a o výkupu dalších pozemků.
Po dlouhé době se nám podařilo díky štědrosti dárců rozšířit i náš nejstarší ptačí park, a to hned o 1,1 hektarů. Část pozemků je jediné místo, kde se dá dostat "suchou nohou" k námi vlastněným pozemkům, na kterých se pasou koně. Další část pozemků zahrnuje část historické zavlažovací soustavy.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Josefovské louky, mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Josefovské louky.
PTAČÍ PARK MNIŠSKÉ LOUKY U ČESKÉ LÍPY
V nivě řeky Ploučnice jsme našli kouzelné místo pro vznik další rezervace ČSO. Podmáčené louky poseté zbytky starého koryta. Již nyní zde hnízdí čírky modré, kopřivky obecné a jeřábi popelaví. Vyskytuje se ledňáček říční, vodouš kropenatý, luňák červený, včelojed lesní nebo slavík modráček. Zaznamenáno zde bylo 141 druhů ptáků. Na pozemcích vlastněných ČSO jsme v místě původního slepého ramene řeky Ploučnice vytvořili koncem roku 2021 první velkou tůň 3000 m2 s pozvolnými břehy, která na jaře přivítala čejky chocholaté a bekasiny otavní, které s v této lokalitě mnoho roků nevyskytovaly. Každoročně na Mnišských loukách pořádáme dobrovolnické brigády a několik akcí pro veřejnost (např. Noc v ptačím parku aneb lelkování na Mnišských loukách).
Díky masivní podpoře dárců jsme vykoupili již 25 ha pozemků a o dalších pozemcích jednáme. V pátek 8. prosince 2023 jsme přivezli na Mnišské louky nové pomocníky v podobě 5 klisen exmoorských pony. Pomohou nám spásat expanzní druhy rostlin i náletové dřeviny. Jde o polodivoké koně, kteří svými kopyty vytváří ideální podmínky pro bahňáky a jelikož nedostávají žádné medikamenty, jejich trus je bohatým zdrojem potravy pro ptáky.
Prosíme všechny návštěvníky, aby koně nekrmili a měli své psy na vodítku. DĚKUJEME!
Na konci roku 2023 došlo v parku k velkým povodním, kdy byla zaplavena téměř celá pastvina pro koně, proto klíčové bude v letošním roce vykoupit další pozemky a získat tím další plochu pro exmoorské pony v době povodní. Dále připravujeme výměnu téměř 5 ha převážně nevyužívaných ploch odkaliště a pozemků se slepými rameny řeky Ploučnice.
Od března 2024 máme v parku nově narozené hříbě, které je první narozeným hříbětem v ptačích parcích.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Mnišské louky, mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Mnišské louky.
MALÁ LIPOVÁ U PŘEROVA
Malá pískovna poblíž Přerova je domovem kolonie vlh pestrých, které potřebují čas od času obnovit hnízdní stěnu. V létě 2021 se s hnízděním přidalo ještě přibližně 600 párů břehulí říčních. V loňském roce obývalo pískovnu více jak 20 párů hnízdících vlh pestrých. Ačkoli se jedná o poměrně malou plochu, obklopenou intenzivně obhospodařovanou krajinou, bylo zde pozorováno více než 60 druhů ptáků. V pískovně jsme objevili také vzácné orchideje vstavače vojenské, vousatku prstnatou, ale i velmi vzácného pavouka skákavku písečnou.
Původní vlastník, město Přerov, podepsalo počátkem dubna 2021 kupní smlouvu na 1,68 ha klíčových pozemků za celkovou částku 130 000 Kč a 28. května 2021 byla pískovna připsána do vlastnictví ČSO! O výkupu zbylých pozemků od soukromého vlastníka stále jednáme.
Rezervace ČSO je zde hodně zaměřená na veřejnost. Chceme vybudovat ptačí pozorovatelnu, fotografický kryt, odpočívadlo i naučné cedule. Časem zde budou probíhat i komentované prohlídky, ovšem tak, aby byly vlhy co nejméně rušeny.
O rezervaci se stará Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, ve spolupráci s kanceláří ČSO.
Také v tomto ptačím parku právě vykupujeme malý pozemek o velikosti 0,15 hektarů, který je již mezi námi vlastněnými pozemky.
- Dárci, kteří chtějí podpořit konkrétně Malou Lipovou, mohou pokračovat na Dárcovský portál pro Malou Lipovou.
Přeji Vám všem krásné Vánoce a mnoho úspěchú a zachráněných ptačích kamarádů v novém roce.