Podpořte Paměť národa, aby mohla i v příštím roce pokračovat ve svých aktivitách, a staňte se součástí těch, kteří pomáhají zaznamenat a uchovat autentické příběhy. Vánoce jsou časem rodinné pohody, blízkosti a vzpomínek. Bohužel, mnoho lidí v minulosti nemělo možnost trávit sváteční chvíle se svými nejbližšími. Rodiny byly rozdělené válkou, vězením či emigrací. Právě tyto příběhy 20. století, plné statečnosti a odhodlání, dokumentujeme a uchováváme pro budoucí generace.
Blíží se Vánoce – čas klidu, radosti a sdílení. Ale také čas zamyšlení. Jaký je dnešní svět, ve kterém žijeme? Jsme s ním spokojeni? Hodnoty svobody a demokracie, které mnozí považují za samozřejmost, jsou křehké. Vyžadují naši péči a ochranu. Vidíme, že mladí lidé často tápou, komu důvěřovat, jakou cestou se vydat. A zatímco se rozhlížíme, k moci se dostávají ideologie, které ohrožují základní principy naší společnosti.
Právě proto je klíčové připomínat si minulost – abychom porozuměli tomu, kam mohou vést špatná rozhodnutí.Lidé, kteří tyto doby zažili, bohužel odcházejí. Naším cílem je stihnout zaznamenat co nejvíce příběhů, dokud je čas.
Vaše podpora je klíčová! Pomozte nám uchovávat tyto cenné vzpomínky pro budoucí generace.
Paměť národa více než 20 let dokumentuje příběhy lidí, kteří prožili pohnuté události 20. století. Skrze magazín, podcasty, výstavy a vzdělávací programy přinášíme tyto příběhy široké veřejnosti – od dětí ve školách až po dospělé posluchače. A díky Centru pomoci Paměti národa podporujeme ty, kteří nám tato svědectví svěřili.
Podpořte Paměť národa, aby mohla i v příštím roce pokračovat ve svých aktivitách, a staňte se součástí těch, kteří pomáhají zaznamenat a uchovat autentické příběhy, protože jen před několika desítkami let mnoho rodin společně k vánočnímu stolu zasednout nemohlo. Válka, vězení nebo emigrace je rozdělily a připravily o společné chvíle.
Smutným příkladem je toho je příběh rodiny Korčákových. K těm 21. prosince vtrhlo gestapo do pražského bytu a zatklo manžele Korčákovi, kteří byli zapojeni do protinacistického odboje. Doma z dětí byl jenom nejmladší, čtrnáctiletý syn Igor, Vladimír s Bohumilem nakupovali ve městě dárky a vánoční stromeček. Po zatčení obou rodičů zůstali tři synové, devatenáctiletý Bohumil, sedmnáctiletý Vladimír a čtrnáctiletý Igor, sami až do konce války. Starost o celou domácnost a mladšího bratra padla na prostředního syna Vladimíra. Toho zmíněné události nezlomily. Naopak. Později se stal úspěšným chirurgem a svému otci, který zatčení a válku přežil, pomáhal v jeho novinářské činnosti. Četl mu články, psal za něj na stroji a vodil ho tam, kam bylo potřeba. Tento a mnoho dalších příběhů naleznete v našem archivu Paměti národa.
A co plánujeme v nadcházejícím roce? Usilujeme teď hlavně o to, jak dostat Paměť národa co nejvíc do škol, připravujeme rozsáhlou připomínkovou akci k 80. výročí konce 2. sv. války na osmdesáti místech v ČR, chystáme nové dokumentární cykly pro rozhlas i další média, pomáháme starým lidem v Centru pomoci PN, ale naším hlavním úkolem zůstává sbírat a uchovávat příběhy.
Za každý dar moc děkujeme. A nezapomínejme, že být o Vánocích s lidmi, které milujeme, není samozřejmost.
Děkuji, za Vaši práci pro naše dějiny, které tímto ožívají.