Na kole přes Východní Timor pro „Lékaře bez hranic“
Vážení a milí přátelé, známí i neznámí, a taky mojí milí „pacoši“,
Většina mých známých si klepe na hlavu a ano, mají pravdu. Letět s kolem 3 dny někam na druhý konec zeměkoule, plahočit se 5 dnů v horku z kopce a do kopce jako blázen a pak zase letět 3 dny zpátky a hned do práce, nezní moc smysluplně. Dokonce můj parťák Radim, který se na závod už i registroval, to nakonec vzdal a zůstává doma. Ale já už jsem se rozhodl a proto, že to fakt trochu postrádá smysl, tak bych tomu ten smysl chtěl dát - a tím smyslem je vybrat peníze pro činnost Lékařů bez hranic (MSF). Tour de Timor jsem nevybral náhodně. Na Východním Timoru totiž v roce 1999 pro mě začala mnoholetá spolupráce s MSF a tím pádem je to celé značně symbolické.
Podobně jako při maratonu v New Yorku, mi MSF na závod poskytne registrační poplatek, pokud se mi ovšem podaří vybrat 120 000 Kč. Pokud ne, platím si i ten poplatek sám. Samozřejmě, že stejně jako v případě maratonu v New Yorku, si vše ostatní (letenky, ubytování, přeprava kola, pojištění) platím ze svého. Lékařům bez hranic tak na humanitární projekty poputuje částka minimálně 100 000 Kč.
Ze závodu budu psát denně své dojmy a pocity a Vy mě tak budete moci sledovat.
DĚKUJI MOC ZA VAŠI POMOC a přeji dobré čtení.
Ondřej Šimetka
O Východním Timoru a mé práci
Byl jsem tam celkem už 4x – s Lékaři bez hranic (Medecins Sans Frontieres (MSF), 1999-2000), jako dobrovolník OSN (2003, 2004-2005) a s RACSem (Royal Australian College of Surgeons, 2018) a měl jsem tak možnost sledovat postupný rozvoj této krásné země. V roce 1999 jsem jako všeobecný lékař viděl a léčil desítky umírajících dětí na podvýživu, malárii, tuberkulózu, spalničky a situace byla naprosto zoufalá – 80% populace bylo vysídleno do hor nebo na okolní ostrovy, panoval zákaz vycházení, strach z útoků proindonéských milicí – prostě velké drama. Obrovským úsilím humanitárních organizací se podařilo tuhle akutní situaci zvládnout.
V té době byla mateřská úmrtnost na Timoru jedna z nejvyšších na světě (umíralo přibližně 800 rodiček na 100 000 porodů (pro bližší představu, v ČR je to přibližně 5-7/100 000 porodů, tzn. více než 100x méně!!). Při posledním pobytu, ze kterého jsem se nedávno vrátil, už byla situace zase o hodně lepší - měl jsem na starost skupinu 8 místních lékařů, kteří se připravují na specializační zkoušku z Porodnictví a Gynekologie. Mateřská úmrtnost mezitím klesla na 200/100 000 porodů a Východní Timor je tak jedna z mála zemí na světě, které se podařilo takhle dramaticky zlepšit péči o těhotné ženy!!
Je zjevné, že bez obrovské humanitární pomoci v roce 1999 a 2000 by dnes Východní Timor nebyl tam, kde je a možná by upadl do naprostého chaosu se všemi důsledky, jaké dnes vidíme v jiných částech světa. Humanitární práce prostě má smysl a Lékaři bez hranic (a mnozí další samozřejmě) tenkrát na Timoru udělali neskutečný kus práce a já se cítím opravdu poctěn tím, že jsem u toho mohl být.
O závodě
O Lékařích bez hranic a mém vztahu k organizaci
Co za to?
- za příspěvek 20 000 Kč (od jednotlivce, kolektivu nebo firmy) udělám individuální přednášku buď o MSF nebo o Tour de Timor (je to na Vás).
Díky moc a pojďme to zase zkusit !!!
Ondřej Šimetka
Kdo jsou Lékaři bez hranic? Seznamte se s námi za 60 vteřin
5 důvodů, proč podpořit Lékaře bez hranic právě teď
4. Vaše pomoc má obrovský dopad. Děláme toho opravdu hodně.
5. Dostaneme se rychle všude, kde je naše pomoc potřeba
(Použité údaje o využití darů a počtu spolupracovníků jsou z roku 2016.)
Drzim palce! Tvoje Viktorka
Ba ho Maromak...take care Doktor boot !!!
Užij si to, ale hlavně se v pořádku vrať. Maminka
At jízda na dvou kolech převažuje nad jízdou na kokosech. Martin+Petra
Šťastnou cestu i jízdu a návrat ve zdraví :-)
Fandíme Vám ve všech Vašich aktivitách! N + L
Milý Ondro,
držím Ti palce ve Tvých aktivitách.
Pavel
Držíme Vám pěsti v tomto závodě i v životě :-)
Díky za Tvou práci Ondro a držím palce
Vašek
Držím palce :)