Táňa Jakešová: campaign for project Kastrace - prevence proti utrpení

Kitty Cham fought for his life

we started on 2022-01-23
€1,304
raised 100 % out of  €1,303

supported by

89 people
This campaign is already closed. Thank you!
The little big warrior bravely resisted panleucopenia for 13 days, we tried to do everything to save him.

We adopted a stray kitten, he came in the fall in a poor state, thin, hungry, sick, eyes rotten so that it could not see. We felt sorry for him. We took him to a vet and cured the inflammation. The cat Cham was recovering and was extremely friendly, lively, inquisitive and joyful.
Unfortunately, 2 weeks ago he suddenly stopped eating, he was apathetic, tired. The local veterinarian stated that it was a bacterial infection and received antibiotics by injection. However, his condition worsened and vomiting started. So we went to a veterinary emergency - the only one in the our region opened 24 hours. The cat was examined here and admitted for infusion therapy overnight. Subsequently according to the blood count, they diagnosed panleucopenia (cat plague) the next day. We wanted to do the best for him, because his start to life was already very challenging. He remained hospitalized at this clinic, receiving infusions and tube feeding. Unfortunately, they did not use all the treatment options for this disease in this facility, and they did not take our insistence into account either. After a few days, we found a suitable cat donor for a blood transfusion, but in the meantime, his condition deteriorated significantly, as we later found out, mainly due to insufficient care and nutrition. The blood transfusion was successful, but the approach to the treatment was very lazy. The communication stalled, we received distorted information and the impression intensified in us that they were not interested in saving the animal.
We managed to arrange another veterinary clinic, to which we transported the kitten. Here, the doctor performed the necessary examinations and stated that panleucopenia is on the decline, but the complication is severe malnutrition and, as a result, liver problems. Unfortunately, despite the efforts of the helpful staff, the kitten died here this week after 3 days of hospitalization. He fought bravely for his life for 13 days. As we have learned, he has been malnourished since the beginning of his hospitalization. We are overwhelmed. We are grateful for spending at least a short time with him. We are very sorry that we relied on the professional care and judgment of some veterinarians. We did not know that the approach and care in different veterinary facilities could be so different. We hope that no one else will have to suffer such an experience and helplessness. The cost of treatment climbed to a dizzying amount of 1370 EUR, which we really did not expect. Could anyone help us, please? If you would like to share in the costs of treating this small warrior, thank you for any gift. 

KasProCats - kastrační program, z.s.
V ČR se odhaduje, že ročně se venku toulá na 30.000 koček bez domova, z nichž drtivá většina je nekastrovaná a tedy reprodukce schopná. Každý nový život narozený do nepřátelského prostředí, je vystaven potenciálnímu utrpení v podobě nemocí, střetem s člověkem (autodoprava, týrání, myslivost) nebo neznalostí základních kočičích potřeb, která plyne z nezájmu a neuvěřitelného množství mýtů. Kastrací bezprizorních koček předcházíte utrpení.

K čemu je kastrace dobrá 

Kastrace je preventivní nástroj k zamezení zbytečnému utrpení nechtěných koček, o které se nikdo nepostará. Kastrace také nabízí řadu benefitů co se zdraví týče. Podrobně jsme všechny možné aspekty a benefity kastrací zpracovali na našich stránkách: https://kasprocats.cz/cs/o-kastracich

Plné útulky?

Nemusely by být, kdyby byla společnost informovaná a v této oblasti vzdělaná, protože mít informace je základ k zodpovědnosti. Tím pádem by lidé nenechali kočky se svévolně nebo dokonce zámerně množit a proto by nechtěná toulavá zvířata nemusela plnit kapacity útulků a depozitů k prasknutí. Kastrace je ten nejzákladnější preventivní předpoklad pro to, aby zvířata v útulcích nekončila a pracovníci těchto zařízení měli volné ruce na opravdu krizové případy.

Mýty a nepravdy...

...jsou jednou z největších brzd, které prakticky brání ve zlepšení situace toulavek, neboť stále šíří ve společnosti napříč rodinami, vesnicemi, školami nebo i některýmí veterináři:

Kastrace je proti přírodě. Většina lidské činnosti je proti přírodě, i kdyby to bylo pouhé koexistování bez zásadnější zátěže planety. Lidská činnost bude vždy nést nesmazatelný dopad na životní prostředí a přírodu, takže je paradox zmiňovat zrovna kastraci, když se lidstvo denně dopouští mnohem horších zvěrstvech, které jsou ovšem legitimizovány systémovými i společenskými zájmy. Kastrace je především redukce utrpení vytvořené člověkem.

Kočka by měla mít alespoň jednou za život koťata. Tohle zní jako nějaké otřesné genderové klišé plné rozmnožovacího předurčení. A je to pochopitelně nesmysl. Ačkoli jsou kočky defacto přírodou naprogramované stroje na rozmnožování, není žádný důvod proto, aby kočka musela mít (skutečně zde není zdravotní ani jiný benefit), byť alespoň jednou, koťata. Stačí na to jít matematicky. Z jednoho vrhu vznikne 1-12 koťat, které za předpokladu že z nich vyrostou dospělé kočky a každá by měla mít podle tohoto mýtu alespoň jeden vrh o 1-12 koťatech. Tímto přístupem bychom defacto legitimizovali neopodstatněné množení a každý schopný matematik si dopočítá, kolik by to bylo za rok a více let zvířat, která budou zbytečně vystavena utrpení.

Pokud kastrovat, tak až po první říji. Zde nám komplikují situaci někteří chovatelé a také stále velká skupina veterinářů, jenž trvdí, že vhodnou dobou ke kastraci je období po první říji. Tohle je známý přežitek, který se vyučoval na školách v období komunismu, takže se k němu hlásí především starší veterináři. Opakem kastrace po první říji je tzv. ranná kastrace, která se dá provádět v závislosti na váze cca od dvou měsíců, což spousta lidí nazývá týráním, zatímco vystavit kočku i koťata dalšímu utrpení se jako týrání nejeví, protože je to etablovaná zvyklost? Faktem ale zůstává, že neexistuje žádná studie, která by byla schopná prokázat "závadnost" kastrací v ranném věku a také zdravotní benefiny jsou nezanedbatelné - viz. lepší reakce mladého organismu na zákrok, předejití hormonálních změn a zatížení organismu v době říje atd. A zatímco se celá řada tuzemských doktorů drží starých učebních vzorců, všude ve světě se provádějí ranné kastrace zcela běžně a bez pobouřených názorů společnosti. Pokud bychom tenhle mýtus měli dotáhnout do absurdna, vždy veterináři můžete říct, že kočka už první říji měla, což se nezřídka děje u pětiměsíčního zvířete, takže prakticky sedm měsíců staré kotě už může mít vlastní vrh. Tolik tedy ke zpátečnickému pohledu na první říji.

Kastrace má neblahý vliv na tělesný vývoj kočky. Toto tvrzení se nejčastěji opírá o dopad na konstituci těla nebo na vývoj močové trubice, tedy opět narážíme na konflikt s rannou kastrací. Co se vzrůstu týče, z vlastní zkušenosti máme potvrzeno, že časně kastrované kočky jsou naopak větší a statnější, s kvalitnější srstí. Je to logické, neboť kočka, která nemusí dávat energii a výživu do rozmnožovacích procesů, ji spolehlivě ušetří pro vlastní růst, výživu kostí a srsti. Samozřejmě se nabízí řečnická otázka, proč by někdo, komu jsou kočky lhostejné, řešil jejich vzůst, ale to už je takový kolorit, že se v rámci diskuze používají i paradoxní argumenty. Co se vývoje močové trubice týká, k tomuto argumentu se uchylují opět veterináři, co mají problém s rannými kastracemi. Tvrdí, že časně vykastrovanému zvířeti se nedostatečně vyvine močová trubice, takže trpí na močové kameny atd. Jenže přesně opak je pravdou, kočka, která má močové kameny, je nikdy nemá kvůli úzké trubici, takže zde je potřeba řešit primární důvod vzniku kamenů a ne se odvolávat na nesouvisející kastraci.

Kastrace se netýká kocourů. Na reprodukci musejí být běžně dva, kočka není samosprašná, takže ke vzniku potomstva je zapotřebí koček i kocourů. Jenže zatímco kočka bude v rámci říje březí jen jednou, šikovný alfa kocour zvládne úspěšných spojení klidně několik v ten samý večer.

Vykastrovaná kočka zleniví a přestane lovit myši. Kočka je tělem i duší rozený predátor a loví vše, co se hne a zdaleka to nejsou jen myši. Kočky loví ze dvou důvodů, buď jako zdroj potravy, ale mnohem častěji pro zábavu. Představa, že by kočka ztratila zájem o jídlo i zábavu, se jeví značně nepravděpodobná, takže to opět vypadá na tendenční výmluvu k vlastní nezodpovědnosti. Naopak téměř s jistotou můžeme říct, že kastrovaná kočka zmenší svůj radius pohybu, takže bude spíše lovit v blízkém okolí, než na druhé straně vesnice, kde může být vystavena dalšímu nebezpečí.

Chování kočky se po kastraci změní. Tohle není mýtus, ale vítaný fakt. A je to také jeden z důvodů, proč se kastrace také dělají a to zejména u kocourů. Ti mají nejen v době říje specifické chování jako je značkování "teritoria" (kterým však může být chápán i váš obývací pokoj v případě domácí kočky nebo značení venkovních částí vašeho domu u koček venkovních) nebo rvačky v rámci námluv. Ani jeden z projevů není nic, o co byste stáli, takže za tyto druhotné změny chování může být člověk spíš vděčen, než je používat jako kastrační protiargument.

Všechny koťata se dostanou do nových domovů. Některé země jsou tak pokrokové, že požadují kastraci všech koček, které nejsou určeny k zájmovému chovu, podléhajícímu chovatelskému řádu příslušných organizací. Dokonce i u nás se v osvětových kruzích chápe každý, kdo umožní nekoncepční rozmnožení kočky, jako obyčejný množitel, i když nemusí přímo naplňovat podstatu množírny. Většina lidí se takového množení dopouští kvůli nevědomosti a díky etablovanosti těchto mýtů, které legitimizují množení kočky jako něco zcela běžného či dokonce roztomilého. Pravdou je, že každé takto "vyrobené" kotě zabírá místo jiné opuštěné kočce z ulice nebo útulku. Všichni, kdo ať už vědomě nebo nevědomě množí, jsou částečně zodpovědni za neutěšenou situaci na ulicích, v útulcích i dočaskách (v dočasných domovech). V neposlední řadě takto nezodpovědný člověk dává z rukou většinou nekastrovaná zvířata, která svým reprodukčním cyklem přispívají k začarovanému kruhu.

Kastrace je drahá. To i některá auta. Není potřeba podstoupit kastraci u nejdražšího veterináře v okolí. Stejně jako když si vybíráte výrobek nebo službu, děláte si rešerži cen. Některé kastrace mohou být i násobně dražší, než jiné, ale to se bez zeptání nezjistí. Cílem našeho projektu je domluvit co nejvíce veterinárních pracovišť za co nejpřívětivější ceny pro všechny, kdo mají o tento zákrok zájem.



Co se nám povedlo v roce 2021:

- vykastrováno cca 600 koček
- umožnění dárcovské výzvy našim klientům přes portál Darujme
- zapojení několika desítek obcí do kastrování koček
- navázání nové spolupráce s dalšími 44 veterinárními pracovišti
- získání odchytového kurzu a certifikace způsobilosti pro mezinárodní transport zvířat
- realizace 4 benefičních aukcí s více, jak 1600 položkami
- úspěšná realizace HitHitové kampaně podcastu Kočkování
- rozdistribuováno cca 80.000 kusů edukačních letáků
- rozdistribuováno cca 150 pytlů granulí značky Fortify mezi potřebné
- v akci Tornádo rozdistribuováno krmiva a léky v hodnotě cca 150.000,-
- poskytnuta pomoc, péče či domov pro několik kritických případů bezprizorních koček
- spolupodílení se na realizaci benefiční knihy Kočkolásky 
- odhalení několika pochybení úředníků či policie, včetně sjednání nápravy
- sepsání otevřeného dopisu úředníkům a politikům
- poskytnutí několika rozhovorů do nejrůznějších novin, časopisů či rádia
- vzdělávání se v rámci nejrůznějších vzdělávacích kurzů
- založení interní FB skupiny Útulkáři sobě

Proč podpořit právě nás? ​

- jsme inovativní a pokrokoví
- snažíme se dělat věci jinak
- vytváříme nové strategie a hledáme řešení, jak je aplikovat
- vytváříme spolupráce, propojujeme lidi i spolky
- daří se nám to, o čem se donedávna říkalo, že je to nemožné
- vzděláváme společnost
- sháníme peníze na kastrace
- zastupujeme občany při jednánání s úřady
- jednáme s obcemi a vytváříme metodiku
- zajišťujeme a ověřujeme informace o kastracích v obcích
- zajišťujeme krmení pro depozita a útulky
- odpovídáme na dotazy lidí
- jsme vám k dispozici 7 dní v týdnu

My to dáme..

Donor
CZK 500

Děkujeme za podporu.

Táňa Jakešová

Táni,moc zdraví spoluCestovatelka. Mám také takové černé kočičí klubíčko a je to radost vidět je spokojené..a nás, majitele, tudíž taky. Držím palce.

Iva Procházková
CZK 500

Ahoj Ivi, děkuji za podporu a také moc zdravím.

Táňa Jakešová

Děkuji za koťátko i za Vaše dobré srdce.

Donor
CZK 300

Děkujeme za podporu i milá slova.

Táňa Jakešová

Je mi to moc lito. V lete nam na tuhle svinarnu zemreli na chate 3kocourci a 1 kocka ktere jsme tam krmili ;( zazrakem prezil jediny kocourek-bojovnik!

Michaela Pekárek
CZK 300

Děkujeme za podporu.

Táňa Jakešová

Na opravdovou záchranu dle nejlepšího vědomí a svědomí :-)

Míla
CZK 200

Děkujeme

Táňa Jakešová

Každá pomoc kočičkám se počítá. I když to nevyjde. Moc děkuji za péči kocourovi.

Sabina Veselá
CZK 500

Velmi děkujeme za podporu.

Táňa Jakešová

Ach, smutný příběh. Také jsem zažil podobný. U tvora, který mě doprovázel mnoho let. A podobně jako u kocourka, vinou ignorace veterináře, po dlouhé a drahé léčbě, bylo nakonec příliš pozdě... A i proto alespoň pomohu takto. Ať je dobře*

Michal Kellner
CZK 1,000

Děkujeme. Ano, hrozná zkušenost, mrzí mne, že to také znáš, Míšo. Pamatuji si na Volfíka, je-li to o něm... Metta

Táňa Jakešová

Děkuji za vaši pomoc a snahu. Mrzí mě, že jste měli takovouto špatnou zkušenost. Možná by se dala část peněz použít i k soudnímu sporu ohledně špatné péče na oné klinice... Neboť takto můžou dál poškozovat další zvířata i peněženky jejich chovatelů.
S metta Ivča

Ivča
CZK 500

Ivčo děkujeme. Co se týká stížnosti, zjistili jsme a potvrdili nám to i na poslední klinice, že u Veterinární komory by se jednalo o tvrzení proti tvrzení a postih by se žádný nekonal. Soudní spor by představoval další finanční náklady a výsledek nejistý. Zkušenost se promítne v recenzi na tuto kliniku a aspoň takto snad majitele varuje... Metta

Táňa Jakešová

Dobří lidé jsou mnohdy po zásluze potrestáni za péči o ubohé kočky horentními částkami za předražené veterinární služby. Je neetické žádat po majiteli takové sumy, když v tomto případě zvířeti nebyla poskytnutá zásadní výživa a bylo jen dopováno léky. Není divu, že mnozí do zvířete raději kopnou či ho ignorují v jeho utrpení, než aby za svou dobrotu takto dopláceli. Jsem znechucená z takového jednání některých veterinářů.

Šárka Rosová Váňová

🌼💗

Linda M.
CZK 500

Lindi, děkuji 🙏

Táňa Jakešová
All donations support organization:
KasProCats - kastrační program, z.s., projekt: Kastrace - prevence proti utrpení