Za posledních padesát let se počty volně žijících živočichů na planetě zmenšily o dvě třetiny.
Letos v prosinci nás čeká klíčová biodiverzitní konference (COP 15) v Montrealu, kde budou světové političky a politici rozhodovat o závazcích v ochraně biodiverzity do roku 2030.
Velryba černá, gorila horská, nosorožec tuponosý – to jsou jen ty nejznámější příklady druhů zvířat, které možná naše děti už nepoznají.
Zachraňme, co z přírody ještě zbývá …
Země zažívá největší úbytek života od dob dinosaurů a na vině je člověk. Podle vědců způsob, jakým produkujeme potraviny, těžíme, znečišťujeme, lovíme, stavíme a cestujeme, ohrožuje vyhynutí nejméně milionu druhů. Podle aktuálních dat se od roku 1970 populace divokých zvířat snížila v průměru o 69 %. Velký problém pro biodiverzitu představuje i šíření nepůvodních invazivních druhů, které je třeba snížit minimálně o polovinu.
Právě teď je možnost změnit globální kurz lidstva směřující k destrukci a otočit svět směrem k záchraně. Můžeme zachránit nejen ty nejohroženější druhy na světě jako jsou horské gorily či nosorožec jávský, ale celé ekosystémy – pralesy, savany, mokřady, korálové útesy, bez kterých se na Zemi neobejdeme.
Celý svět se letos v prosinci na COP 15 v Montrealu zaváže v rámci Úmluvy o biologické rozmanitosti k novým cílům pro ochranu biodiverzity do roku 2030. Pokud můžete, prosím, podpořte Výzvu pro přírodu. Děkuji Vám za jakoukoliv podporu.
Snad není příliš pozdě pro přírodu....