Lucie Janíková: Dárcovská výzva pro projekt Podpořte novou generaci ekologických zemědělců

Na pořádnou školu ekologickým farmářům a farmářkám

vybíráme od 13.5.2024
14 600 Kč
vybráno 29 % z 50 000 Kč

přispělo

17 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Jmenuji se Lucka a touto výzvou bych ráda finančně podpořila dva pilotní ročníky Farmářské školy. Přidáš se ke mně?

Odmala se zajímám o zemědělství, teoretické studium na univerzitě mě od něj ale spíš odradilo. Došlo mi, že potřebuju zabořit ruce do hlíny a začít myslet jako farmářka. Vydávám se proto na cestu, kdy navštívím ekologické a permakulturní farmy v pěti evropských zemích. Svojí studijní výpravou chci zároveň podpořit Farmářskou školu, jedinečný projekt, který v České republice nabízí ucelené studium ekologického a biodynamického zemědělství a výuku z 90% založenou právě na praxi.

O Farmářské škole jsem se dozvěděla v době, kdy jsem si opravdu nebyla jistá, zda se chci dále věnovat “studiu” zemědělství. Blížila se moje státní závěrečná zkouška na Agronomické fakultě MENDELU a připadala jsem si přehlcená teoretickými informacemi, které mi nic neříkaly.

Už jako malá jsem snila o vlastním soběstačném hospodářství, jenomže studium na univerzitě mě od něj spíše odradilo. Cítila jsem, že místo sedění na zadku v učebnách potřebuju strčit ruce do hlíny a začít myslet jako farmářka. Potřebuju praxi. Takovou, která mě naučí, jak se starat o půdu a zajistit udržitelnou obživu nejen sobě, ale i své rodině. To všechno Farmářská škola nabízí.



Před dvěma lety jsem měla i rozepsanou přihlášku. Líbilo se mi, že výuka je založená z 90 % na praxi, ale zároveň doplněná odbornými přednáškami. Chybělo málo a mohla jsem být jedním z těch, kteří se v letošním roce chystají k zakončení studia. Okolnosti tomu chtěly, abych se nakonec vydala na svou vlastní docela punkovou farmářskou školu. Pomyslné spolužáky bych však přesto ráda podpořila.

Právě teď cestuju na vlastní pěst jako dobrovolnice po permakulturních farmách v Evropě. Postupně mám v plánu navštívit farmy ve Španělsku, Portugalsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku (víc info úplně dole). Pět zemí a pět cifer. 50 000 Kč. Pomůžeš nám je vybrat?



Farmářská škola funguje již čtvrtým rokem, oficiální akreditaci VOŠ ale získala až v roce 2023.
To znamená, že předchozí ročníky, které na škole aktuálně studují, nejsou finančně zajištěné státní podporou pro vzdělávací zařízení. Aby mohli mladí farmáři zdárně dostudovat a následně začali plnit naše břicha kvalitními českými potravinami, potřebují nyní pomoci.

Veškeré finance půjdou na zajištění kvalitní výuky pro mladé lidi, kterým záleží na přírodě a mají skvěle nakročeno k založení vlastní ekologické a biodynamické farmy v Česku.

Jdeš do toho s námi?
Kdo rád jí, ať se přihlásí! ;)

Více o projektu Farmářské školy si můžeš přečíst na oficiálních stránkách, nebo na jejich Facebooku.


Pokud tě zajímá, jak jsem nakonec uplynulé roky strávila já, můžeš se dle libosti vyřádit na spracivbatuzku.cz
A jestli chceš mrknout na inspiraci z permakulturních farem, veškeré své poznatky sdílím právě teď na Facebooku a Instagramu.

Dobrou chuť!
Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.
Podpořte Farmářskou školu - unikátní vzdělávací program, který vychovává nové ekologické a biodynamické zemědělce. Farmářská škola usiluje o oživení půdy, trvale udržitelné postupy, důstojné zacházení se zvířaty v souladu s jejich potřebami a obnovení života na venkově. Buďte u toho a přispějte ke změně!
Naším cílem je naučit naše studenty nejen osvědčené postupy v současném ekologickém zemědělství, ale také se zaměřit na změnu jejich myšlení, tedy aby začali krajinu a přírodu vnímat v její komplexnosti. Program má studentům pomoct rozvinout uvažování nad tím, jak začít hospodařit s přírodou a ne proti ní, porozumět tomu, co potřebuje a skloubit to se zemědělskou praxí.
Usilujeme o vědomé zemědělství, které krajinu nedrancuje, ale uzdravuje, zemědělství, které myslí i na budoucí generace.
Farmářská škola nabízí ucelený vzdělávací program v oblasti ekologického a biodynamického zemědělství. Vzdělávání se skládá ze tříleté praktické činnosti na vybraných ekologických farmách v Čechách (včetně vlastní školní farmy Jednorožec) i zahraničí a teoretických modulů vedených zkušenými docenty. 

Potřebujeme vaši pomoc, abychom zajistili budoucnost Farmářské školy i v budoucích letech.
Chceme poskytnout více mladým zemědělcům praktické a inovativní vzdělání a pracovat na zelenější a udržitelnější budoucnosti.

Jako podporovatel FARMÁŘSKÉ ŠKOLY můžeš:
  • posunout ekologické zemědělství v Česku,
  • pomoci snížit negativní stopu našeho potravinářského a zemědělského průmyslu,
  • se podílet na inovativním vzdělávání,
  • zajistit dodávky kvalitních, lokálních a udržitelných potravin,
  • podpořit rozvoj školní farmy Jednorožec.

ŘEMESLO SE UČÍME, TÍM ŽE HO DĚLÁME


Za každého ze 17 úžasných přispěvatelů přihazuju dalších 50 Kč. Díky vám všem!

Lucie Janíková
850 Kč

Děkuji za krásnou inspiraci nejen z permakulturních farem a podporu myšlenky i studentů Farmářské školy. Milá Lucie, ať se daří putování po vašich životních cestách.

Alča

Šťastnou cestu, Lucko. Ať roste nová generace ekologických farmářů a farmáře.

Sarka Krcilkova